10 hasznos tanács a jó kukoricatermés érdekében!
Az eredményes kukoricatermesztést követően az érés szakaszában is több dologra kell figyelni, hogy bő terméshozamot érjünk el. Továbbra is fenyegetnek kártevők, a tápanyaghiány, és az sem mindegy, milyen permetezőszert alkalmazunk. Partnerünk, Szieberth Dénes, a Magyar Kukorica Klub elnöke ad tippeket, miket érdemes betartani a magas terméshozam érdekében.
1. Még károsíthat a mocskospajor és a drótféreg. Ha van, mikrogranulátum szóróval vagy mikropermetezővel felszerelt töltögető kultivátorunk, későbbi vetésekben talajfertőtlenítő szerrel még beavatkozhatunk, és csökkenthetjük a kárt!
2. Rajzik a kukoricamoly. Érdemes kikérni növényvédő szakember véleményét az optimális védekező beavatkozás időpontjának meghatározására!
Hirdetés
3. Ha még nem tettük, a későbbi vetésekben is pótolni kell a májusi esők által kimosott nitrogént. A kukorica legintenzívebb nitrogénfelvételi időszaka most következik, ne hagyjuk éhezni!
4. Megfelelő összetételű levéltrágyákkal javíthatjuk a kukorica tápanyagfelvételét, megkönnyíthetjük számára a stressz-időszakok átvészelését.
5. Szél- és jégverés után használjunk gombaölőszeres permetezést a golyvásüszög ellen!
6. A kukorica legérzékenyebb csőbetegségekkel szembeni fertőzési időszaka (fuzáriumok, aspergillus, golyvásüszög) a friss bibés állapot. Ekkor támadnak legintenzívebben a fertőzési hajlamot növelő rovarkártevők is. Készüljünk fel a csőbetegségek és rovarkártevők elleni hatékony védekezésre! Záporos-zivataros periódusok fokozzák a fertőzési veszélyt!
7. Mindig figyelni kell a különböző vetőmag tételek, hibridek és elővetemények reakcióját/hatását az állomány fejlődésére. Fontos következtetéseket lehet levonni az operatív beavatkozásokra, és a jövőbeni döntésekre is!
8. A június első fele száraz és forró volt, ez még egy indok arra, hogy tápláljuk és gondozzuk a kukoricát! Az egészséges kukorica hasznosítja leghatékonyabban a rendelkezésre álló feltételeket. A zárt állomány védi a talajnedvességet a felesleges elpárolgástól. Nem szabad feledni: az a hasznos víz, amely a növényen keresztül távozik a talajból!
9. Készüljünk a jövő évi hibridválasztásra. Sok jóból kell kiválasztani a legmegfelelőbbet!
10. Tartsunk határszemléket! Hívja meg a szomszédot és távolabbi gazdatársait is, nincs ugyanis jobb szemorvos az irigységnél!
Végezetül a legjobb tanács: figyeljen oda, a jó terméshez nem kell csoda! Ugyanakkora ráfordítással akkor érhető el a legnagyobb termés, ha minden egyes elvetett kukoricaszemből termő növény fejlődik! 60.000 db tövön 12 tonna terem, ha mindegyik cső 20 dekás. Ehhez elegendő, ha 6-700 szem fejlődik egy csövön.
Forrás: a Magyar Kukorica Klub Magro.hu-hoz eljuttatott szakmai hírleveleTémák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés