A spárga termesztése rendkívül munkaigényes, ezért is nevezték régen a királyok ételének. Mindemellett magas áron értékesíthető és rendkívül keresett export termék is. Az ásványi anyagokban és vitaminokban (A, B, C, E, K) is gazdag friss spárga szezonja igen rövid, de évről-évre nő a népszerűsége a háziasszonyok körében. Magyarországon 1920 óta termesztik nagyobb területeken. Jelenleg körülbelül 2000 hektárról az éves termésmennyisége 3000 t körül alakul.

Az alábbiakban néhány ötlettel szeretnénk segíteni azokat, akik kacérkodnak a gondolattal, hogy spárgát (is) termeljenek:

  1. A spárga lehet lila, zöld, halványsárga vagy fehér is
    Mivel a spárga éveken át ugyanazt a helyet foglalja el, ezért azt körültekintően kell megválasztani! A viszonylag laza, tápanyagban gazdag talajokat kedveli. Pangóvizes területen nem szabad termeszteni! A szárazságot elviseli, ha viszont öntözik, meghálálja.
  2. A földalatti növényrészekkel terjedő gyomokkal (pl. tarackbúza) fertőzött talajon a termesztés sikere erősen kétséges. Napsütötte helyen erősebb és egyenesebb sípokat fejleszt.
  3. Kerülni kell a hagyma és a fokhagyma közelségét. Remekül megfér viszont az akár talajtakarásként is odatelepített salátával, uborkával, paradicsommal.
  4. Termesztése előtt gazdagítani kell a talajt érett komposzttal és ha szükséges, nagy káliumtartalmú fahamuval.
  5. Ki kell ásni egy megfelelő méretű gödröt és abba helyezni el a spárga gyökérdarabkáit, majd be kell locsolni.
  6. Az első két év során a gyomlálásra, az óvatos talajlazításra kell figyelnünk és a komposztot kell visszapótolni. A ritkásan jelentkező hajtásokat novemberben a földig kell vágni. A 3. évtől kezdve lehet számítani komolyabb termésre, amelynek mennyisége a 10. évtől fokozatosan visszaesik.
  7. A szedés során minden értékes méretű sípot le kell szedni, mert ezzel a föld alatti rizóma erősíthető.
  8. A több éves állományban felléphet a spárgarozsda és a fuzárium. Ezeket a betegségeket a károsodott sípok eltávolításával mérsékelni lehet. A gondok részben elkerülhetőek ellenálló fajtákkal és a növény igényeinek megfelelő környezet kiválasztásával.
  9. Az idősebb hajtásvégeken és érett bogyókon megtalálható spárgabogár idővel a fiatalabb, fogyasztásra alkalmas részeket is megtámadja. Célszerű a jelenlétét figyelni, és az idősebb részeket a tenyészidőszak végeztével eltávolítani.

Forrás: Tudatos Vásárló, Wikipédia

Megosztás

További híreink

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás