Jellemző a mezőgazdaságra, hogy két-három évet is kell várni egy-egy pályázati lehetőségre. Ezt követően pedig nem egészen 1 hónapunk van csupán a pályázati anyag benyújtására. Mire kell odafigyelni, melyek a jellemző hibák, hogyan lehet elkerülni őket? Miklovicz Péter, pályázati szakértőnk összeszedte a pályázatírás aranyszabályait!

Legyen szó mezőgazdasági vagy nem mezőgazdasági vállalkozásról, általánosságban elmondható, hogy
  • valaki vagy folyamatosan fejleszt és ezzel növekszik a gazdasága és hatékonysága,
  • vagy valaki nem fejleszt és egyre inkább lemarad a piaci versenyben. 

Felgyorsult világunknak ez egy megkerülhetetlen sajátossága, ami ellen csak úgy “védekezhetünk”, ha a fejlesztések ránk eső költségét a lehető legminimálisabbra csökkentjük. Ennek pedig leghatékonyabb módja, ha az összeg legnagyobb részét, vissza nem térítendő támogatásokból fedezzük.

Készüljön fel előre a jövőben megnyíló pályázatokra, hogy ne kelljen kapkodnia!

Minden gazda szeretné a legmodernebb GPS-s vezérlésű traktort használni, vagy terméke feldolgozását a leggyorsabb, leghatékonyabb “nyugat-európai” technológiák segítségével optimizálni. Egyre több vállalkozónak jut eszébe az is, milyen jó és kényelmes lenne, ha a megújuló energiáknak köszönhetően több pénz maradna zsebében, amit a számlák kifizetésénél sokkal kellemesebb dolgokra is költhetne. Szintén egyre több sikeres termelő vagy feldolgozó vállalkozás gondolkodik abban, hogy a magyar piac mellett a környező országokba is kilépjen termékével.

Bár legtöbben pontosan tudják a fejlesztések hasznát és fontosságát, a gyakorlatban mégsem mindig marad pénz ilyen jellegű beruházásokra. Ezáltal pedig sokan kerülnek egy olyan spirálba, amelynek akár a teljes csőd is lehet a vége. Sok lehetséges pályázó gondolja úgy, hogy a pályázati rendszer nem igazán átlátható és ez visszaélésekre ad lehetőséget. Erre azonban az uniós pályázatoknál nagyon kevés esély van. Bár a bírálat minden esetben Magyarországon történik, az ezzel kapcsolatos jelentések és információk egész “Brüsszelig” felmennek, ami kevesebb visszaélésre ad lehetőséget és ténylegesen a pályázatok szakmai része érvényesülhet.

Az alábbiakban olyan hasznos és a gyakorlatban is alkalmazható eszközöket szedtünk össze, amelyek minden pályázó számára fontosak lehetnek, akik a jövőben mezőgazdasági vagy nem mezőgazdasági vállalkozásukat vissza nem térítendő támogatásból szeretnék fejleszteni.

  1. Mindig az ötlethez kell a megfelelő pályázati kiírásokat keresni és nem fordítva. Amikor a pályázathoz keresünk egy ötletet, annak sok esetben nem lesz jó vége.
  2. A pályázat megírását szakmai tervezés előzze meg! Azaz, a pályázat megírásában, lebonyolításában szerepet vállalók beszéljék meg,  mire kívánnak pályázni, hogyan osztják majd fel a feladatokat. 
  3. A pályázat sugallja azt, hogy az ötlet fontos, és megvalósítása elengedhetetlen. 
  4. A pályázat megírása egyfajta logikát kövessen! Pontosan fogalmazza meg a pályázati célt, azaz a sikeres megvalósításhoz szükséges emberi, tárgyi és anyagi feltételek felhasználását, lebonyolítást és a projekt zárását. 
  5. A kitűzött célok legyenek reálisak! Minden egyes elem legyen megvalósítható, kerülni kell az irreális elemeket. 
  6. A pályázó minden esetben azonosuljon a pályázat kiíróinak szándékával! Arról írjon és úgy, amire és ahogyan kíváncsiak. 
  7. Az egyes rovatokat úgy töltse ki, hogy a rendelkezésre álló helyen, illetve a formanyomtatvány szerint megadott mennyiségű helyen férjen el a pályázati szöveg. 
  8. A pályázati formanyomtatványt általában nem csak egy helyen kell aláírni! Ügyeljen erre, mert egy ilyen mulasztás is okozhatja a pályázat elutasítását! 
  9. A költségvetés elkészítésénél vegye számításba, hogy milyen önerővel rendelkezik, amit a projekt megvalósítása érdekében el tud különíteni (készpénz!). Majd összesítse, hogy az egyes pályázati részcélokhoz milyen mértékű és típusú forrásra lenne szükség. 
  10. A költségvetés ne legyen elrugaszkodott! Minden esetben a piaci árakhoz képest reális és az ÉNGY vagy gépkatalógus szolgáljon alapul. Ellenkező esetben a pályázat elutasítását eredményezheti! 
  11. Határozza meg a program eredményességét jelentő mutatókat (indikátorokat)! Ezzel segíti a döntéshozót abban, hogy megadott mérési mutatókból leszűrhesse, milyen volumenű programmal áll szemben. 
  12. A pályázó korábbi tevékenységének eredményeiről szóló referenciák pozitívan befolyásolják a döntéshozatalt. 
  13. Mindig ellenőrizzük le a kész pályázati anyagot, és akár többször is tegyük meg ezt! Több szem többet lát és nagyon bosszantó, amikor egy kis formai hiba miatt kell újabb 2 évet várni a következő hasonló pályázatra. 
  14. Írja le, hogy a pályázat elnyerése esetén milyen jövőbeni kihatással bír majd a program a megvalósítást követően. A disszemináció nagyon fontos! 
  15. Gyakran érdemes hasonló tevékenységű partnereket keresni, mert együttműködés esetében a siker esélye nagymértékben megnő. 
+1 A fentiek megvalósulásához elengedhetetetlen, hogy a megfelelő előkészületek időben elkezdődjenek. Sajnos jellemző a mezőgazdasági pályázatokra a nagyon rövid beadási lehetőség! Sok esetben 2-3 évet kell arra várni, hogy egy nagyobb pályázat megjelenjen és utána 15-30 napjuk van a pályázóknak az anyagok benyújtására. Aki a hivatalos kiíráskor kezd neki az anyag összeállításának, nem fogja tudni felvenni a versenyt azokkal, akik már fél éve dolgoznak a pályázatukon. Tehát a felsorolt 16 pont legfontosabb kulcsszava az ELŐKÉSZÜLET.

Szerző: Miklovicz Péter, pályázati szakértő, palyaz.hu

Megosztás

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás