„András napi hó a vetésnek nem jó” – novemberi hiedelmek, szokások
Lassan közeledik az év vége, a 11. hónapot, novembert az Enyészet hava, a Szent András hava és a Disznótor hava névvel is illetik. Bár az idei időjárás sokunkat megtréfál, és a hónap eleje szokatlanul melegen indult, november valójában a tél kezdetét jelzi. Mi összeszedtük, hogy milyen népi hiedelmek fűződnek hozzá.
Vannak, akik az október 31-ei Halloween folytatásaként tekintenek rá, de november elseje Magyarországon még határozottan a Mindenszentek napját jelenti. Elhunytainkra való megemlékezésen kívül azonban időjárási előrejelzést is tartogat számunkra. Úgy tartják, ha ezen a napon esik az eső, akkor sok hóra készülhetünk. Van ahol ekkor terelték be az állatokat az ólakba, máshol november 1-jén kezdték el alkalmazni a pásztorokat.
Idén pont hétvégére esik másodika, a Halottak napja is, amikor szintén tilos dolgozni. Az ilyenkor gyújtott gyertyáknak pedig az volt a célja, hogy az ilyenkor elszabadult kóbor lelkek visszataláljanak a sírba, és elkerüljék a világosságot.
Hirdetés
Sokan ismerik Márton napját, a Márton napi ludat is. November 11-én, ha fagy van, akkor a karácsony enyhe lesz, 0 celsius fok feletti hőmérséklettel. Szintén ehhez a naphoz fűződik az a megfigyelés is, mely szerint ha Márton napján köd van, a tél zűrzavaros lesz, ha pedig hideg van, télen nem sok csapadékra számíthatunk. Aki ludat eszik 11-én, érdemes megnéznie az állat melle csontját. Ha ugyanis világos, akkor havat jelez előre, ha pedig fekete, akkor esőt. A bor bírájának is nevezik Mártont, azaz ilyenkor iható az újbor, ekkor dönti el az őszi időjárás, hogy milyen lesz a bor. De van olyan is, aki úgy tartja, amilyen az idő ezen a napon, olyan lesz majd a jövő év márciusa.
Egy, a mezőgazdaságban tevékenykedők körében élő szokást is érdemes megemlítenünk. Szent Márton napján adtak vesszőt a gazdáknak ajándékba a pásztorok, úgy hívták, Szent Márton vesszeje. Köszöntő is járt mellé, illetve a bélesadót vagy rétespénzt is megfizették vele. A vesszőhöz további jóslat fűződik, amely szerint ahány ága van, annyit malacozik majd a disznó. Néhány gazda a dögvész elkerülése miatt a disznóól tetejébe szúrta az ágacskát, majd tavasszal ezzel hajtották a földekre az állatokat. Azonban a pásztorok sem távoztak üres kézzel, zsírt, szalonnát, kolbászt, vagy pénzt kaptak ajándékba a gazdáktól. Itt még nincs vége a sok népi szokásnak. 11-én nem volt szabad mosni, teregetni, mert a jószágok pusztulását hozhatta. Volt, ahol a legeltetés határnapjának tekintették.
"Tél elejét szabja Szent Erzsébet napja"
November 19-ről azt tartják, ha Erzsébet megrázza pendelyét, leesik az első hó. Katalin napja (nov. 25.) a karácsonyról jövendöl, ha ekkor fagy van, karácsonykor enyhe idő lesz, és fordítva. Mindenki ismeri: Ha Katalin kopog, akkor karácsony locsog, Viszont, ha Katalin locsog, akkor karácsony kopog. Katalinkor tilos szántani, a kocsiba állatokat befogni, és a malmok is leálltak régen.
A hónap utolsó napján eső hó pedig a vetés szempontjából nem kedvező. András napján (nov. 30.) szokás volt megfokhagymázni az ólak ajtaját, illetve összekötözni az ollókat, hogy védjék a jószágokat a farkasok ellen. Ekkor kezdődtek a disznóvágások, disznótorok, ezért disznóölő Andrásként is emlegetik.
Fonó, tollfosztás
A fonás megkezdését a kukorica betakarításához igazították, és egész télen át tarthatott. De decemberben is több napon át (például Luca napja) szüneteltették a munkát az asszonyok. A tollfosztás is téli közösségi munkát jelentett a lányok, asszonyok számára. A segítőket volt, ahol mákos kukoricával kínálták. A téli időszak beköszöntével pedig az egyre több bál és az udvarló férfiak kezdték jellemezni ezt az időszakot.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés