Bemutatkoznak a görögdinnye fajták
A kínaiak nemesítettek kocka alakút is, van csík nélküli, kisebb méretű, és akkora is, amit már csak férfiaknak ajánlunk cipelni. Eljött a görögdinnye szezon, megindul a kopogtatás a piacokon! De mi a helyzet a termőföldeken? Hányféle dinnyefajta jellemző Magyarországon, melyiket, miért érdemes termeszteni? Ennek néztünk utána.
A magyar igények miatt a kiváló minőségű, vékony héjú, vérvörös húsú, aprómagú fajták kerültek előtérbe. A '60-as évektől inkább a kisebb termésű dinnyék a kedveltek, de érdekesség, hogy a legkisebb, 1-2 kilós tökfélék hiányoznak a repertoárból.
A legkisebbek
Érett állapotban átlagosan 3-5 kg-ot nyom a Korai kincs, a Sugár Baby, a Gömb FUTO F1, a Kecskeméti vöröshúsú, a Sárgahúsú (Szentesi) és a Hungaria-8 fajtájú görögdinnye. A Sugár Baby kivételével, ami gyenge, mindegyik középerős növekedési típusú. A Korai kincs, a Sugár Baby és a Hungaria- 8 rövid, a Sárgahúsú középhosszú, a többi középkorai tenyészidejű. A Gömb FUTO F1-et, a Kecskeméti vöröshúsút, és a Sárgahúsút csak szabadföldi termesztéshez ajánlják, a Korai kincset, és a Hungaria-8-at hajtatni is lehet. A Sugár Baby fóliaalagútban is termeszthető.
Hirdetés
Kicsit kilóg a sorból, de a ZKI legkisebb fajtája, a Dávid F1, a maga átlagosan 4-6 kg-jával. Száron tarthatósága kitűnő, de csak korai, intenzív termesztése ajánlott, szabadföldön nem. Tenyészideje 65-70 nap körül alakul.
Középkategóriások
Öt és nyolc kilósak lehetnek a következő érett dinnyefajták: Charleston-H, Orosházi F1, Ideál, Favorit F1 és Kobalt F1. Növekedési típusukat tekintve az Ideál és a Favorit középerős, a többi erőteljesnek mondható. Charleston hosszú, az Orosházi rövid tenyészidejű, az Ideál középérésű, a Favorit F1 s a Kobalt F1 pedig középkorai. Mindegyiket lehet szabadföldön termeszteni, de az Orosházit és a Favoritot hajtatással is.
7-9 kilóval még ide sorolhatók a ZKI Lentus F1, Sultan F1, a Nosztagia F1 görögdinnye fajtái. 62-70 napos tenyészidejűek, a Nosztalgiát leszámítva kitűnő a száron tarthatóságuk. Mind szabadföldi, mind korai intenzív termesztése ajánlott.
Nehézsúlyúak
Akár 10-12 kilósak is lehetnek a Marsowszky és a Hevesi (Csányi) fajtájú görögdinnyék. Növekedési típusukat tekintve erősek, hosszú a tenyészidejük, és mindkettőt szabadföldi termesztésre ajánlják. 11 kg-s is lehet az Orosco Vetőmag Amazonia F0 nevű, középkorai, jó terméskötődésű dinnyéje. Átlagosan 8-11 kg-s, de 14 kg-t is elérheti a legfinomabb magnélküli dinnyének is nevezett Aramis F1 (Nunhems). Erőteljes növekedésű, nagy termőképességű hibrid fajta. Alagútban és szabadföldön is termeszthető, száron tarthatósága jó. A ZKI Crimson Sweet-je 12 kilós, a Zengő F1-je pedig akár 14 kilós is lehet. Szabadföldi tartásra kifejezetten, korai intenzív tartásra viszont csak közepesen ajánlott a Crimson. A Zengőt inkább intenzív termesztésre ajánlják. Száron tarthatóságát tekintve jónak mondható mindkét fajta.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés