Eddig nem volt könnyű éve a szőlőtermelőknek
Nem kedvezett az idei év a szőlősgazdáknak, ugyanis az enyhe tél és a korai kitavaszodás miatt jelentősen elszaporodtak a szőlő kártevői és kórokozói.
Már nagyon korán, március végén meg kellett kezdeni a szőlőültetvényeken a védekezést az Ékköves faaraszoló (Peribatodes rhomboidaria) kártétele ellen, ugyanis idén ekkor kezdődött meg a rügyfakadás. Nem ez volt azonban a legnagyobb veszélyforrás: az ideális körülmények hatására megjelent a lisztharmat, sőt, lisztharmatjárvány alakult ki. A lisztharmat ugyan megfékezhető, ha már az első levéltünetek megjelenésekor megkezdjük ellene a védekezést, azonban akik vártak – és sokan kivártak - a bogyón megjelenő tünetekig a permetezéssel, lehet, hogy kevesebb szőlőt fognak idén szüretelni.
Később a peronoszpóra is fertőzni kezdte az állományt, de nagyobb problémát szerencsére nem okozott ellentétben az Amerikai szőlőkabócával (Scaphoideus titanus), ami sok kárt okozott.
Hirdetés
A bőséges csapadéknak köszönhetően a szürkerothadás is megjelent, még egy plusz munkát adva a gazdáknak. A sok viszontagság után mégis eljutottunk a szüretig. A balatoni és a soproni borvidékeken már meg is kezdődött. Elsőként az Irsai Olivér fajtát szedik, később pedig a Turán és a Zenit következik. Az eddigi információk alapján a minőséggel idén nem lesz probléma, kifogástalanul jó a szőlő cukortartalma. Amit nyernek a gazdák a minőségen, azt a mennyiségen el is veszíthetik: a fent említett betegségeknek és kártevőknek, továbbá a nagyobb viharoknak köszönhetően kisebb lesz a termésmennyiség a megszokottnál.
Forrás: vg.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés