Elérkezett az igazi nyár, s ahogy az lenni szokott, a kertésznek viharokkal és rekkenő hőséggel kell számolnia. Ezekben a hetekben a betakarítás, valamint a zöldségek, gyümölcsök hideg évszakra való eltétele jelenti a legnagyobb feladatot. De mindenekelőtt nyár idején a legfontosabb munka az öntözés.

A locsolócső leginkább a gyephez alkalmas. A zöldség- és virágágyásokat közvetlenül a tőnél kell öntözni, ez sokkal hatásosabb. Hetente egy-kétszer alaposan nedvesítse meg a talajt, a gyökereket. Jobb, mint ha a növény gyakrabban, de felülről kapja a vizet. A csekély vízmennyiséget a talaj gyorsan elnyeli, a mélyen ülő gyökerek alig kapnak belőle. A locsolóberendezést csak kora reggel javasolt használni.

A szigetelőtakaró nem engedi a talajt gyorsan kiszáradni. A szerves hulladékból készült laza réteg hosszú ideig nedvesen tartja a földet, a gazt is elnyomja. Így kevesebbet kell öntözni, kapálni és gyomlálni. Ahol nagy a csigaveszély, csak vékonyan szigeteljen. A nedves kert ugyanis mágnesként vonzza a csigákat.

A nedves kert mágnesként vonzza a csigákat
 

A konyhakertben már sok ágyás megüresedett, amelyet a változatosság kedvéért frissítő zöldtrágyával lehet bevetni. Ezáltal az új termésről is gondoskodik. Július első felében vethető utoljára például a sárgarépa, a téli és hónapos retek, a spenót vagy éppen a cékla. Július közepétől kezdődhet a kínai kel vetése, a hónap vége felé pedig már elszórhatja a tavaszi hagyma magját. Az előnevelt palántákat átültetheti a felszabadult helyekre. Kedvező az idő késői karalábéfajták, káposztafélék és karfiol ültetésére.

Minden olyan növénynek, mely még bőségesen terem, szüksége van folyékony csalántrágyára. Ilyenek a paradicsom, az uborka, a cukkini, a zeller, valamennyi káposztaféle, a paprika, a spárga és a rebarbara. Ne feledje a póréhagymasorokat betölteni földdel, így szép, fehér szára lesz a hagymának. Az uborkát öntözze rendszeresen. Ha száraz a talaj, nem tud nőni, és keserűbb a termése. Július vége felé lehet vetni a kétnyári fűszernövényeket, mint a petrezselyem vagy a kömény.

A fűszernövényeket többnyire virágzás előtt kell levágni és szárítani. Ilyenkor tartalmazzák a legtöbb gyógy- és illatanyagot. Most takarítható be a borsmenta, citromfű, oregano, borsfű, izsóp és a koriander magja. Valamennyi zöldfűszer levelét és hajtását frissen lehet használni.

A gyümölcsösben a július az egres, ribizli és málna szezonja. Időben fedje le a bokrokat madárvédő hálóval, nehogy az ég éhes és kéretlen vándorai megdézsmálják a termést. Gondos­kodjon a málnabokrok talajának szigeteléséről. A már nem termő vesszőt vágja le a tövénél. Metssze meg az utótermő fiatal ágakat is. A ribizli- és egresbokrok ritkítása is szükséges. A szederbokornál is itt az idő a fiatal ágak dróthoz kötözésére és elvezetésére.

Betakarítás után érdemes trágyázni az epret
 

Az oldalhajtásokat pedig a levélhónaljban meg kell rövidíteni. Mihelyt leszüretelni az epret, vágja le a lombját, vigyázva, nehogy a növény szíve károsodjon. Az egészséges levelek újra kihajtanak. Ezzel a módszerrel a meglevő gombás betegség is visszaszorítható. Az epret legjobb rögtön a betakarítás után trágyázni, így őszre újra hoz levél- és virágkezdeményt. Minél jobban tud most nőni, annál gazdagabb és korábbi termést hoz a következő évben.

Lassan beérik a korai alma, a sárga- és őszibarack. A legbőségesebb a cseresznye- és meggyfák termése. Ha leszedte a gyümölcsöt, meg kell metszeni a fákat, hogy fényhez jussanak. Elsősorban a megvastagodott és keresztezett ágakat kell eltávolítani. A fa koronája legyen újra világos, szellős.

A meleg évszakban a metszés helye gyorsabban gyógyul, mint télen. Különösen a meggy esetében fontos a betakarítás utáni nyári metszés. A már nem termő ágakat vágja vissza egy új hajtásig. Egyetlen munkánál se feledjük: a nyár a pihenés ideje is. A kertet nyugodt lélekkel figyelheti a nyugágyból is.

Forrás: erdely.ma

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás