Hogy maradjanak egészségesek a tyúkjaim? – IV. rész
Lassan a a tyúkbetegségek végéhez érünk. Ezúttal további gyakoribb megbetegedésekről olvashat. Mi az a begyelzáródás, mik a fagyás vagy a köszvény tünetei? Cikkünkből kiderül.
Érdemes előre leszegezni, hogy a betegségek kezelése állatorvost igényel. A tünetek gyors felismerése révén viszont időt nyerünk, hogy előbb megkezdődhessen a kezelés.
Egyéb tyúkbetegségek
Ritkán fordul elő a „puha begy”, amit a már erjedésnek indult takarmány okoz. Étvágytalanság és légszomj jellemzi a betegséget. „Kemény begy” akkor keletkezi, ha a takarmány nehezen emészthető vagy idegen testet tartalmaz, ami elzárja a begy kijáratát. Ha óvatos kimasszírozással nem tudjuk mi magunk eltávolítani a begy káros tartalmát, mindkét esetben műtétre lesz szükség.
Hirdetés
Kiscsibék és felnőtt állatok szenvedhetnek főként vitaminhiány okozta angolkórtól. Tünetei: lábgyengeség, ízületek megvastagodása, deformálódása, lábujjak görbesége. D3 vitaminkúra ajánlott.
Nyirkos hidegben elfordulhat fagyás. Elsősorban a taréj, a toroklebenyek, a füllebenyek, a lábujjak és a lábak vannak veszélyben. Ezek a testrészek először vértelenek és hidegek lesznek, majd kékes-pirossá válnak, forrók lesznek, és megduzzadnak. Hirtelen ne vigyük az állatokat meleg helyre, mert felszakadhatnak a fagyott részek.
Köszvény általában az idősebb állatoknál, A-vitamin hiánya miatt alakulhat ki. A lábujjakon és a lábízületeken duzzanatok jönnek létre, amelyek sárgás-fehéres anyaggal vannak tele. Zsigeri köszvény esetén a belső szerveket finomszemű, fehér lepedék borítja.
A tyúkok felsértett lába begyulladhat, elgennyesedhet, azaz fekélyes lesz. A kezelést (a fekély felvágását) bízzuk állatorvosra.
Ételmérgezést okoz a konkoly, az anyarozs, a magas sótartalmú, a romlott takarmány, a fakátrány, a műtrágyák és a gabona csávázására használt szerek is. Ezeket sose hagyjuk a tyúkok számára elérhető helyen! Tünetek: öklendezés, hányás, hasmenés, görcs, támolygás, bizonytalan mozgás, álmosság, kábultság.
Ha a tojásrakás fokozatosan alábbhagy, és hirtelen leáll, petefészek-gyulladásra gyanakodhatunk. Sajnos gyógyíthatatlan, ezért az állatokat le szokták vágni.
Ha valamely tyúkunk vérezni kezd egy sérülés következtében, azonnal el kell távolítani a többitől. A sebet jól ki kell tisztítani. Míg meg nem gyógyul teljesen, a többiektől külön, de lehetőleg látótávolságon belül kell elhelyezni.
Megfázás vagy huzat következtében könnyen begyulladhat a tyúkok szeme. Ilyenkor könnyeznek, nyálkát választanak ki, a szemhéjuk vörös és duzzadt. Bórvízzel (2%-os) vagy meleg kamillateával lehet óvatosan megmosni a szemeket, akár több alkalommal. Ha nincs javulás, állatorvost kell hívni
Csonttörést csak akkor lehet gyógyítani, ha nem a húsban, hanem a csüdben történt a törés. Fapálcikák és ragasztószalag segítségével óvatosan sínbe lehet tenni a lábat. 2-3 hétig, míg meg nem gyógyul, elkülönítve helyezzük el a falkától, de a szemkontaktust igyekezzünk köztük biztosítani. Fő oka a mész- és D-vitamin-hiány.
Következő, utolsó részünkben a házi praktikákról ejtünk néhány szót.
Forrás: Beata & Leopold Peitz – Tyúktartás
Ha lemaradt az előző részekről, itt elolvashatja:
I. rész, II. rész, III. részTémák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés