Itt a csemegekukorica szezonja
A belföldi zöldségtermesztés egyik igen fontos alanya a csemegekukorica. Annál is inkább, mert Európa egyik legnagyobb termőterülete Magyarországon található.
Pedig a csemegekukorica-üzlet felületesen vizsgálva nem tűnik jelentősnek a magyar mezőgazdaságon belül. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy a takarmánykukorica 1,1–1,2 millió hektáros termőterületéhez képest ezt a növényt 25-30 ezer hektáron termesztik. Elsősorban Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Csongrád és Bács-Kiskun megye számít a fő termőterületnek. Hazánk ekkora területről évente átlagosan 500 ezer tonna termést produkál. A csemegekukorica jelentősége abban rejlik, hogy feldolgozva kerül a piacokra (azok közül is első sorban a nemzetközi piacokra), így hozzáadott értékkel jelenik meg ott. A megtermelt csemegekukorica nagy részét – kb. 90 százalékát - ugyanis hazánk konzerv és fagyasztott állapotban exportálja.
Egyébként Magyarország mellett, Franciaországból, az USA-ból és Thaiföldről származik a világ csemegekukorica-konzerv exportjának 80 százaléka. A fagyasztott csemegekukorica kivitele terén az USA az első, hazánk a második. A magyar export elsődleges célpontja Nyugat-Európa.
Hirdetés
A siker titka az, hogy a magyarországi adottságok nagyon jók a csemegekukorica termesztéséhez és a takarmánykukoricának nagy problémákat okozó aszályos időjárás sem jelent akkora gondot. A nagy vízigényű csemegekukorica öntözése ugyanis kifizetődő, mert a piac elfogadja ezt a költséget az átadási árakban. Sőt, a gazdaságossági kalkulációk alapján kijelenthető, hogy normál időjárási feltételek, nagy technológiai fegyelem és ráfordítás mellett a növény termesztése 250-300 ezer forint hasznot termel hektáronként.
Különböző tenyészidejű fajtákkal, vagy egy kiválasztott fajta ismételt vetésével a termelők akár folyamatosan a piacon lehetnek, így a fogyasztók akár mintegy két hónapon át is élvezhetik e kedvelt csemege friss termését.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés