Mire számíthat a magyar sertéstenyésztő?
A hazai sertéságazat teljesítménye romlott az elmúlt évhez képest, melynek egyik lehetséges oka lehet, hogy a magyar sertéstenyésztők mindössze 10-15 százaléka termel versenyképesen. De nemcsak Magyarországon csökkent a sertésállomány, az EU-ban is 1,8 százalékkal kevesebb sertést számoltak a 2012. decemberi adatokhoz képest.
Hazai tendenciák
A magyar sertésállomány először 2012-ben esett három millió darab alá: 2012 júniusában 2 millió 912 ezer sertést tartottak számon. Decemberre ez a szám ugyan nőtt, de még sem érte el a három milliót, 2 millió 956 ezerre nőtt a sertések száma. A 2013.júniusi adatok sajnos nem folytatták a tendenciát, hanem visszaesés következett be, és a sertésállomány 2 millió 892 darabra csökkent. A szám növeléséhez a versenyképesség javításán át vezet az út a tenyésztelepek korszerűsítésén keresztül. Sajnos itt erős lemaradásban van Magyarország a kontinens versenytársaihoz képest: Nyugat-Európában, a fejlett sertéságazattal rendelkező országokban egy koca évente 27-31 darab malacot hoz a világra, míg nálunk ez a szám 21-24 darab.
Hirdetés
A korszerű berendezések és minőségi körülmények mellett természetesen a tenyészkocák számának növelése is segítené az állomány növekedését. A KSH legfrissebb adatai szerint jelenleg 198 ezer anyakoca van az országban, tavaly nyáron ez a szám még 205 ezer volt.
A piaci lehetőségek kedvezők
Középtávon a hazai sertéstenyésztők piaci helyzete két szempontból is jó: Egyrészt a környező országokban alacsony a sertéslétszám, másrészt a Távol-Keleten is komoly igény van a sertéshúsra.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet friss tanulmánya szerint Magyarország élősertés-kivitele idén 41 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi vizsgált időszakot. Érdemes lehet tehát a jövőben is ezt a tendenciát erősíteni, és a piaci helyzetet felmérve növelni az exportot is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés