A világ összesen mintegy 18 millió tonna zöldborsót termel egy évben. Ennek 80 százaléka Ázsiából származik. Az EU a maga átlagosan évi 1,5 millió tonnás mennyiségével nem tölt be igazán jelentős szerepet. Mindenesetre az EU országai közül Franciaország és az Egyesült Királyság termeli a legtöbb zöldborsót.

A termelt mennyiség zöme az unión belül cserél gazdát. A legnagyobb zöldborsóexportőr: Franciaország, Hollandia, Belgium és Németország, de Magyarország is jelentős szerepet játszik.

2013-ban hazánk 12,8 ezer tonna fagyasztott zöldborsót exportált az EU-n belül, és ezzel hatodikok voltunk a listán. Zöldborsókonzervből viszont 35,8 ezer tonnát szállítottunk országhatáron kívülre, amivel alig maradtunk le az első Franciaország mögött.

Az országnak a kereskedelemben betöltött jelentős szerepe érthető, ha figyelembe vesszük, hogy Magyarországon a zöldségfélék közül - a csemegekukorica mellett - a zöldborsót termesztik a legnagyobb területen (14-15 ezer hektáron). A legfőbb termőterületek az Alföldön, azon belül is Hajdú-Bihar megyében találhatók.

Az évente megtermelt zöldborsó mennyisége nagyon ingadozó, mert igen kényes növény. Az utóbbi években az éves mennyiség átlagosan 4 és 6 tonna volt hektáronként.

A hazai zöldborsó döntő része a konzerv- és hűtőiparban kerül hasznosításra.

A felvásárlási ára 2013-ban átlagosan 89,90 forint/kilogramm volt, ami 2 százalékkal magasabb a 2012-es értéknél.

Forrás: AKI

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás