Szamóca piaci körkép itthon és az Európai Unióban
A hazai szamóca ára jóval olcsóbb, mint tavaly ilyenkor, ami az átlagosnál korábbi érésnek köszönhető. Az EU főbb szamócatermesztő országaiban jók a terméskilátások és fokozatosan növekszik a termőterület nagysága. Cikkünkben a termésmennyiségek alakulásával, az export, illetve import szamóca helyzetével foglalkozunk hazai és uniós szinten.
Bár eddig az unió belső szamócafogyasztása elmarad a tavalyi számoktól az export mennyisége a 2013-asnál várhatóan nagyobb lesz.
Kik a vezető szamócatermesztők?
Hirdetés
Az EU legnagyobb szamócatermelője Spanyolország, ahol évente átlag 300 ezer tonna szamócát termesztenek és idén 2 százalékkal még nőtt is a termőterületük. Lengyelország a második a listán, míg a harmadik Németországban szintén nőtt a termőterület és már 15,6 ezer hektáron termesztettek szamócát tavaly. Franciaországban pedig 3,3 ezer hektárra nőtt a szamócaültetvények területe. A termés 57,5 ezer tonnára várható.
Az unió belső piacán a legnagyobb szamócaexportőrei:
- Spanyolország (évi 230-280 ezer tonna)
- Hollandia (43-44 ezer tonna)
- Belgium (30-32 ezer tonna)
- Németország (21-26 ezer tonna)
Németország a legnagyobb importőr, amely évente 100-105 ezer tonna szamócát vásárol. Az EU évente 35-40 ezer tonna szamócát importál a közösségen kívülről. A legnagyobb mennyiségben Marokkóból (22-24 ezer tonna) érkezik szamóca, de megjelenik az Egyiptomból, Törökországból, és az USA-ból származó szamóca is.
Mi a helyzet hazánkban?
2000-ig évi 12-13 ezer tonna szamóca termett, majd ez a mennyiség 2002-ben lecsökkent 4 ezer tonnára. A legnagyobb termőterületek a Szentendrei-szigeten, Nagykőrös-Lajosmizse-Nyársapát körzetében, Zsombó-Szatymaz és Kisvárda környékén vannak. Ezeken a területeken összesen 560-570 hektáron termesztenek szamócát.
A KSH adatai szerint a belföldi kínálat egyre nagyobb részét teszi ki az import. Magyarország szamócaimportja 24 százalékkal nőtt az előző évihez képest, ami 2651 tonnát jelent. A beszállítások jelentős része a magyar szezon előtt, április-májusban zajlik. A friss szamóca behozatala 41 százalékkal, 947 tonnára emelkedett 2014 első három hónapjában az előző év hasonló időszakában importált mennyiséghez viszonyítva. A szamóca több mint fele Spanyolországból érkezett, ahonnan 155 százalékkal nőtt a beszállítás.
Magyarországban csak a termés kis hányadát szállítják külföldre. Leginkább a környező országokba (Románia, Szlovákia, Ausztria) és Lengyelországba kerül friss termék hazánkból.
A szamóca idénye korábban kezdődött az enyhe tél és a korai tavasz miatt. A 14. héten került piacra a hazai szamóca, a tavalyinál magasabb áron, 2800 forint/kilogrammon. Előtte a Budapesti Nagybani Piacon az import szamóca ára 32 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban.
A hazaival egy időben megjelent a spanyol és a görög szamóca is, előbbi 540 forint/kg, utóbbi 592 forint/kg áron.
Az árak további csökkenését eredményezte, hogy a belföldi szabadföldi szamóca korábban érett be, így a 16-22.héten átlagban 6 százalékkal volt alacsonyabb az ára, mint tavaly ebben az időszakban. A belföldi kínálat bővülésével a 22. hétre 700-880 forint/kg-ra csökkent a szamóca fogyasztói ára, és a 23. héten tovább csökkent: legalacsonyabb áron a Lehel piacon találunk, 498 forint/kg, 560 forintos áron a Fővám téren vehetünk, a Fehérvári piacon 598 forint az ára, míg a Fény utcai piacon 780 forintba kerül kilója.
Forrás: AKI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés