Bővül az azeri exportunk; új eszköz a hazai bor védelmében; jók a terméskilátások; kifizetések és támogatásigénylési határidők. A részleteket agrárhír-összefoglalónkban olvashatja! 
Közeledtek az álláspontok az azerbajdzsáni kereskedelmi együttműködés kapcsán, így szinte biztossá vált az exportlehetőség és annak bővülése. Például a jelenlegi 3500 egyedes szarvasmarha exportot majd a 3-szorosára növelhetjük, 10.000 állatra. Az export mellett nagy hangsúlyt kap majd az állategészségügy, a hús- és tejfeldolgozás, az élelmiszerbiztonság és a mezőgazdasági technológia.
Ahogy arról május elején is írtunk, veszélyben van a hazai borpiac az import termékek miatt. Most pedig úgy tűnik, a külföldi borok behozatalának visszaszorítása is napirenden van. Jelenleg egyfajta regisztrációs díj bevezetésében látni a megoldást. Ez a fárasztó papírmunka és a lecsökkenő profit együttes hatásával tántoríthatná el a túlzott behozatali kedvet. Tény, hogy hazánk nem szorul importra, mégis több százezer hektoliter olcsó bor érkezik Olaszországból, amit Magyarországon palackoznak. Ezek pedig nem csupán letörik az itthoni árakat, de sok esetben a fogyasztókat is megtévesztik. Magyar borként adják el az olaszt a forgalmazók. A déli országban egyébként azért ilyen olcsó a bor, mert sok jól gépesített ültetvényük van, amik az EU által támogatott lepárlásra termeltek. Egyszóval a mennyiség számított a minőséggel szemben. A nemrég megváltozott támogatási rendszerrel ezek a felhalmozott készletek felszabadultak, és körülbelül 80 Ft/l áron adják a bort. Itthon 1 liter bor önköltségi ára 110-120 Ft-ra jön ki. A további visszaélések elkerülése miatt a regisztrációs díj bevezetése mellett várhatóan fokozottabb ellenőrzésre számíthatnak a nagy mennyiségeket importáló cégeket.
Az olcsó olasz bort itthon palackozzák, és olcsó hazaiként adják el a forgalmazók.
 
Baranyában és Békés megyében több helyen is egér és pocok invázió okoz károkat a földeken, de szerencsére itt sem beszélhetünk megyei szintű problémáról. Védekezni nem könnyű, egyelőre természetes eszközökkel lehet. A GOSZ szerint a tavaszi kukorica és a napraforgó szépen fejlődik, köszönhetően az aranyat érő májusi esőnek. Nagy károkról pedig nem érkezett jelentés. Az őszi búza hozamát 5 millió tonnára becsülik. És a cseresznyefák is bőven hoznak termést az idei évben. Az elmúlt napok legnagyobb kárát szenvedte el viszont a tokaji borvidék. Körülbelül 20 percig verte a jég az ültetvényeket - hangzott el a Tények 2014.05.29-ei adásában. A hosszú jégeső következtében az idei évben itt biztos nem lesz szőlő, de még az is kérdéses, hogy jövőre mi lesz a helyzet. A kár több tízmillió forint.
Aktuális kifizetések, támogatásigénylések
A héjas-gyümölcsűek (dió, mandula, mogyoró) termesztéséhez kapott támogatások kifizetése kezdődött meg a múlt héten. 1500 termelő részesül összesen 100 millió Ft-ból. Így egy hektár átlagosan majd 20.000 Ft támogatásban részesül. A szőlész-borász ágazatban esedékes támogatások kifizetése a végéhez közeledik. Június végéig az összesen 1,38 milliárd Ft-ból hátra lévő 200 millió Ft is kifizetésre kerül, melyet új gépek és technológiai berendezések beszerzésére fordíthatnak a támogatottak.
Figyelem, lejár a határidő! Már csak 3 napig lehet benyújtani kérelmet az MVH-hoz az EMVA társfinanszírozásában megvalósuló beruházási jellegű kifizetéseket tekintve. Ezek a Darányi Ignác Terv Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (DIT ÚMVP) I., III. és IV. tengelye. A kifizetési kérelmet csak elektronikus úton, ügyfélkapun lehet benyújtani 2014. 06. 02-a éjfélig! A technikai problémák elkerülése érdekében érdemes nem az utolsó órákra hagyni a benyújtást.
Kifizetési kérelemre nyújthatják be igényüket a tejágazat szereplői június 1-től 1 hónapon keresztül. Az összesen 8 milliárd Ft-os keretösszeget az ágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatásra lehet használni. A kérelmet csak postai úton lehet eljuttatni az MVH-hoz. Így érdemes számolni a postai átfutás idejével, hogy az mindenképpen megérkezzen a június 30-ai határidőn belül! Részleteket az MVH honlapján érhet el.
A héjas gyümölcsöket termesztők hektáronként 20.000 Ft támogatást kapnak.
 

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás