Vakcinizás a válasz a kéknyelv betegségre?
Összesen 70 eurócentbe (vagyis mintegy 215 forintba) kerül annak a vakcinának egy darabja az európai piacon, amellyel a szarvasmarhák, juhok, és kecskék beolthatók a kéknyelv-megbetegedés ellen – a Világgazdaság információi szerint. Csak az a kérdés, mekkora költséget jelentene az oltás Magyarországon?
Mivel egyelőre nem tudni, milyen körben előznék meg a megbetegedést a hatóságok és az állattartók, a felmerülő költségeket egyelőre nem lehet pontosan megmondani. Felmerülhet az is, hogy csak a kitörési pontok körzetében oltják be az állatokat, de akár az is, hogy országosan az összes kérődzőt vakcinázzák.
Az ország nagy részében vesztegzárra vannak ítélve a húsmarha-, a juh- és kecsketartók, miután a betegség terjedése miatt tilos az élőállat-szállítás. Nehezíti a helyzetet, hogy a kitörési pontok 150 kilométeres sugarú körében megfigyelési körzetet jelölnek ki, ezért ma már az ország északnyugati és északkeleti csücskét leszámítva mindenhol probléma a kéknyelv, akkor is, ha az állatok egészségesek. A szúnyogok által terjesztett vírus kizárólag a kérődző állatok – szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők – fogékonyak, az emberek egészségére ártalmatlan. A vágás és a hús kiszállítása megengedett, ez ugyanis nem fertőz, az élőállat-eladás és az export befagyása azonban máris jelentős károkat okozott.
Hirdetés
A lap úgy tudja, hogy az oltásról szóló támogatási rendelet módosítását már elkezdte előkészíteni a Földművelésügyi Minisztérium, ám egyelőre nincs döntés arról, hogy a haszonállatok mekkora körét érintené a vakcinázás. Így arról sem lehet pontos összeget megadni, mennyibe kerülne az oltás. A lap információi szerint a szaktárcánál egyelőre félmilliárd forinttal terveznek, ám ez az összeg később jelentősen nőhet, ha az egész országra és minden fajra kiterjesztenék az oltási programot.
Nehezíti a helyzetet, hogy jelenleg nincs Európában megvásárolható vakcina, legalábbis ilyen mennyiségben nem áll rendelkezésre. A termék legyártása időt vesz igénybe, igaz, a téli fagyok beálltával időt nyernek az állattartók, ugyanis december 3-a óta a kórt terjesztő törpeszúnyog kifagyott.
Forrás: vg.huTémák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés