Bizonyára mindenki emlékszik a tavalyi nagy, bénító hatású hóesésre március 15-én, melynek kapcsán erőteljesen a háttérbe szorultak az ünnepi megemlékezések, helyét pedig az aggodalom, az elakadt autókban való többórás várakozás vette át. Persze a segítő kezet nyújtó emberek odaadásáról is szólt ez a nap, ennek ellenére többen csak másnap szabadultak ki a fogságából. Ráadásul ekkor még senki nem gondolta, hogy mindez csak a kezdet volt és a tél még áprilisban is erőteljes hatást gyakorol majd, aminek a mezőgazdaságban érdekeltek nem igazán örültek.

Az idei télre talán már nem is emlékszik senki. Volt? Mikor? Különböző területen tevékenykedő gazdákat kérdeztünk meg a témában Győr-Moson-Sopron megyétől egészen Bács-Kiskun megyéig. Bár 1901 óta mérik tudományosan és rögzítik az időjárási viszonyokat, hőmérsékleteket Magyarországon, az eltelt 112 év alatt ez volt a 3. legenyhébb telünk. Nem is olyan régen, a 2006/2007-es év december, január, februárja okozott csalódást a hidegre áhítozóknak, de a megkérdezett gazdák egyike sem emlékszik az ideihez hasonló télre – talán a kevés hó teszi.

A kemény fagyokat nem hiányolta egyikük sem, és a csapadék mennyiségével is meg voltak elégedve, bár ezen a téren nincs nagy egyetértés. De vajon lesz-e ennek még böjtje, vissza jön-e idén is a tél? A gazdák szerint nem, sokan már javában a tavaszi munkálatokat végzik, és ebből a szempontból örülnek a jó időnek. Egyikük azt is kiemelte, hogy a napsütés miatt az emberek korábban kelnek, frissebbek és szorgalmasabbak, ez a mezőgazdaságnak is jót tesz majd.

         

Bár finoman bizakodóak a terméshozammal kapcsolatban – komoly becslésekbe senki nem mert bocsátkozni -, a tavalyinál jobb évre számítanak a gazdák idén, azért néhány kockázatot is megemlítettek. Van, aki a májusi fagyoktól félti a termést, ami tönkretenné a virágzást, valaki a kiszámíthatatlan esőzésektől tart („Nálunk 2-3 óra alatt 37 mm eső esett, míg a szomszédos gazdánál egy csepp se.”), de olyanok is akadnak, akik már azzal számolnak, hogy a kemény tél miatt elszaporodó kártevőket („...nem költöztek mélyebbre, nem fagytak meg, a kultúrnövények gyökereit fogják megrágni, bogárinvázió lesz.”) nagyobb intenzitással kell majd irtani. Valaki azt is kiemelte, hogy több éve azt tapasztalja, hogy a tavasz csapadékos, de nyáron 2-3 hónap aszály következik, s emiatt az utóbbi években megnövekedett az öntözés szerepe, ennek kapcsán pedig a megnövekedett a költségük.

A hosszú távú időjárás előrejelzések is a gazdák várakozásait támasztják alá, mely szerint nem kell visszatérő téllel számolnunk. Persze a kiszámíthatatlan időjárás már többször rácáfolt az időjárás előrejelzésekre, így bizonyára kevesen lepődnének meg, főleg a tavalyi élményekből kiindulva, ha egyik nap hószállingózást látna az ablakon kitekintve.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás