100 ezer forintos büntetést kockáztat, aki nem teljesíti a nitrát-adatszolgáltatás kötelezettségét
A nitrátérzékeny területeken mezőgazdasági tevékenységet folytatóknak, valamint az ország egész területén a területi érzékenységtől függetlenül minden állattartónak, aki a magánszemély háztartási igényeit meghaladó mértékben állatot tart a naptári évre vonatkozóan (január 1.-december 31.) adatszolgáltatást megalapozó folyamatos nyilvántartást kell vezetnie a gazdálkodási naplóban, vagy annak adattartalmával megegyező egyéb nyilvántartásban. Aki elmulasztja a nitrát-adatszolgáltatás teljesítését, bírságot kaphat.
A NAK írta meg, hogy a gazdálkodási naplóban szereplő adatok alapján kell az előző évi, azaz a 2019-es naptári évre vonatkozóan 2020. január 1.-2020. március 31. között adatot szolgáltatni. A gazdálkodási napló vezetése azért is javasolt, mivel a dokumentum megléte és vezetése más támogatási jogcímek, intézkedések (így például a Natura 2000 gyep, termeléshez kötött támogatás, VP AKG/ÖKO támogatás) esetén kötelező, illetve egyéb jogszabályi kötelezettség esetén is alkalmazható (pl. permetezési napló). A gazdálkodó ezáltal mentesül a párhuzamos nyilvántartás vezetése alól.
A gazdálkodási naplóban szereplő adatok alapján kell az előző évi, azaz a 2019. naptári évre vonatkozóan adatot szolgáltatni a fenti tevékenységet végzőknek 2020. január 1. és 2020. március 31. között. Az adatszolgáltatás benyújtásával kapcsolatban a falugazdászok és a szaktanácsadók is segítséget nyújtanak.
Hirdetés
Csak így teljesíthető a nitrát-adatszolgáltatás
Az adatszolgáltatást kizárólag elektronikus úton lehet teljesíteni. A nyomtatvány elektronikus kitöltésének megkezdéséhez telepíteni szükséges a legfrissebb Java és ÁNYK általános nyomtatványkitöltő keretprogramot. Ezek a Nébih honlapjáról is letölthetők, ugyanúgy, mint a nitrát-adatszolgáltatás benyújtásához szükséges aktuális nyomtatvány. Fontos, hogy az érintettek az aktuális nyomtatványt töltsék ki és küldjék be az ügyfélkapun, mert ennek hiányában a dokumentumuk nem érkezik meg a Nébih-hez. A beküldést követően 3 üzenetet érkezik az ügyfélkapus tárhelyre, melyből kettőt az ügyfélkapu küld, a harmadik dokumentum feladója a Nébih.
Az adatlap benyújtásához szükséges az ügyfél MVH ügyfélnyilvántartási száma, adóazonosító jele, vagy adószáma, KSH azonosítója, és amennyiben állattartó teleppel rendelkezik a gazdálkodó, úgy a KÜJ (környezetvédelmi ügyfél jel) és a KTJ (környezetvédelmi területi jel) azonosítók. Amennyiben az ügyfél átad vagy átvesz szervestrágyát, úgy tudni kell az átadó, vagy átvevő ügyfél MVH ügyfélnyilvántartási számát is. A területek nitrátérzékenységéről a www.mepar.hu oldalon a terület blokkjának tulajdonságai alapján lehet tájékozódni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés