A harmadik helyezést szerezte meg az OMIKRON Kft. dupla szerelvényezésű sorközművelő kultivátor az Év Magyar Mezőgépe 2020 díjátadóján. A kiírás érdekessége, hogy nem lehet rá pályázni, csak a Gépipari Tudományos Egyesület Mezőgépipari Szakosztálya által delegált szakmai zsűri teljesen független döntése alapján lehet elnyerni azt. A Kecskemét nyugati városrészében, Hetényegyházán gyártott művelőeszköz különlegessége, hogy egy menetben három feladatot is képes elvégezni. A mechanikus gyomirtáson kívül folyékony műtrágyát és akár egyéb, folyékony halmazállapotú inputanyagot, például baktériumtrágyát lehet vele kijuttatni, amit egy saját gyártású front függesztésű adapter tesz lehetővé. A díjnyertes gépről kérdeztük Gubacsi Imrét, a magyar cég ügyvezetőjét.

Az OMIKRON Kft. egy magyar családi vállalkozás, hogyan indult a története?

1990-ben alapítottuk a céget, de akkori üzlettársammal két év után elváltak az útjaink - ő a kereskedés vonalon ment tovább, én maradtam a gyártásnál. Szerencsénk is volt, mivel elsőként készítettük el a 6-soros hidraulikusan csukható sorközművelő kultivátort Magyarországon. A rendszerváltás után még működtek a korábbi gyártók is, de ők magasan tartották az árat. Mi a megbízható, hiánypótló termékünkkel, versenyképes árral komoly piaci előnyre tettünk szert, amely a folyamatos fejlesztésnek köszönhetően a továbbiakban is fenntartható. Egy ideig én voltam az egyetlen tulajdonos, és amikor a gyerekeim abba korba léptek, hogy már lehetett rájuk számítani, ők is tulajdonossá váltak. Így jobban a sajátjuknak érezhetik és érzik is a céget. Ennek következtében a két lányom és a fiam még tudatosabban erősíti a vállalatot és támogatják egymást is.

Az OMIKRON Kft. családi vállalkozásként dolgozik a magyar mezőgépek gyártásán - a képen balról jobbra Gubacsi Imre ügyvezető, unokája, Csupor Nikolett, Gubacsi Melinda reklám menedzser és ifjabb Gubacsi Imre termékmenedzser - Fotó: Magro.hu

Milyen szempontokat vettek figyelembe a művelőeszköz kifejlesztése során?

Ma Magyarországon már minden téren küzdünk a szélsőséges időjárással és az egyre szárazabb nyári hónapok hatásaival. A sor mellé juttatott megfelelő mennyiségű szilárd műtrágya - adott esetben - már nem tud a növény számára elérhető állapotba kerülni, és így nem hasznosul megfelelően. Erre a problémára a folyékony műtrágya jelenthet megoldást. A kultivátoraink felszerelhetők folyékony műtrágya szórására alkalmas adapterrel is.

https://www.youtube.com/watch?v=jS9hXyn1o-4&feature=emb_title
OMIKRON folyékony műtrágya adagolóval szerelt kultivátor

Mivel az idő is egy befektetett érték, ezzel is takarékoskodni szeretnénk, így a rendszer egyéb gépi segítség nélküli, gyors önfeltöltésre is alkalmas. A műtrágyát ki lehet juttatni a levélre, gyors hatást elérve vagy a talajba, a párolgási veszteség lecsökkentése érdekében egy menetben betakarva. A gép felszerelhető mind a két kijuttatási rendszerrel is, így átszerelés nélkül lehet tápanyag utánpótlási módot választani. A kijuttatott mennyiség számítógéppel vezérelt, sebességarányosan, a pillanatnyi átfolyásról visszajelzést adva működik. Fontos továbbá, hogy a kijuttatott dózis menet közben kézzel állítható.

Az OMIKRON Kft. ügyvezetője, Gubacsi Imre beszélt az Év Magyar Mezőgépe 2020 díj harmadik helyét elnyerő magyar kultivátorfejlesztésről - Fotó: Magro.hu

Mik a kultivátor további előnyei?

A használatával kevesebb a taposási kár, a munkaidő ráfordítás és kevesebb üzemanyag felhasználásával lehet elvégezni az adott munkamennyiséget egy menetben. A legfontosabb pedig a megtérülési idő, hiszen azért fejlesztettük, hogy termésátlagot lehessen növelni vele. 100 hektárnyi kukoricával számolva a gép költsége 2 év alatt megtérül, ami nagyon jó eredmény.

A magyar mezőgépgyártó standja a 2020-as AGROmashEXPO rendezvényen - Fotó: Magro.hu

Hogyan zajlik a fejlesztés az Omikron Kft-nél, és hogy fogadják a magyar gazdák ezeket?

Az első feladat, hogy átgondoljuk és kitaláljuk, mire van szüksége a gazdáknak a jövőben. Csak ezután következhet a termékek fejlesztése. A folyékony sorközművelő kultivátor esetében is pontosan ez volt a helyzet. A gazdák egy része még nem érzi, mekkora szüksége van vagy lesz egy adott fejlesztésre. Sokan teljesen elégedettek a 90 mázsás kukorica terméseredménnyel hektáronként, pedig jó gépekkel és eszközökkel annál jóval, akár 30-40 százalékkal többet is el lehet érni. Természetesen ehhez megfelelő talajművelés szükséges, ide tartozik például a lazítás és a minél kevesebb taposással járó növényápolás. A fejlesztéseket a gazdák többsége nyitottsággal fogadja. Ezt támasztja alá, hogy a 2019-ben eladott műtrágyaszórós kultivátoraink 45 százaléka folyékony műtrágya kijuttató adapterrel volt szerelve.

Az OMIKRON Kft. standja a 2020-as AGROmashEXPO és Agrárgépshow rendezvényen - fotó: Magro.hu

Hol tesztelték a díjjal kitüntetett munkaeszközt?

Ennél a gépnél nem tartottunk nyúzópróbát, mivel a folyékony műtrágya adapter elemeit használtuk fel a front kijuttató berendezéshez. A számítások jók voltak, mindent úgy állítottunk be, hogy zökkenőmentesen működjön. A rendszer tökéletesen összeállt, és természetesen a telephelyen műszakilag is teszteltük az eszközt. Ezután rögtön piacra dobtuk.

Nem volt ez kockázatos döntés?

Nem tartjuk kockázatosnak, mert a dupla kijuttatási rendszer már eddig is működött. A front kijuttató adapterrel a két rendszer egyidejű működtetése vált lehetővé.

Az OMIKRON Kft. díjnyertes gépe

Gondolkodnak új fejlesztéseken is?

Igen, a folyékony kijuttatású eszközünket tesszük még profibbá, még tökéletesebbé. A fejlesztéseket mindig igyekszünk úgy megtervezni, hogy a régebbi gépeknél is lehessen azokat alkalmazni, ahogy az új folyékony kijuttató is adaptálható a korábbi eszközökhöz. Itt valósul meg az a fejlesztési szemlélet, amivel a már több mint 50 darab eladott géphez is felszerelhető az új eszköz.

(X)

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás