115 ezer kacsa vált a madárinfluenza következő áldozatává
Egy Hajdú-Bihar megyei kacsatartó gazdaságban is madárinfluenza jelenlétét igazolta a Nébih laboratóriuma január 14-én. Az elmúlt napokhoz és esetekhez hasonlóan a vizsgálatok létavértesi telepen is a betegség H5N8 altípusát mutatták ki. A fertőzött állományban megemelkedett elhullást tapasztaltak, továbbá megjelentek a betegségre jellemző klinikai tünetek is. Az állategészségügyi szakemberek már a gyanú alapján megkezdték a mintegy 115 ezres állomány leölését.
A Hajdú-Bihar megyei Létavértes településen is madárinfluenza vírusát azonosította a Nébih laboratóriuma egy nagy létszámú, mintegy 115 ezres állományú kacsatartó gazdaságban. A hatóság haladéktalanul megtette a szükséges intézkedéseket. Többek között megkezdték a szakemberek a fertőzött állomány leölését, továbbá kijelölték a gazdaság körül a 3 kilométeres sugarú védőkörzetet és a 10 kilométer sugarú megfigyelési körzetet.
A vadmadarak okozhatták a fertőzést
A közlemény szerint a betegség megjelenésében valószínűleg a közeli tóra járó vadmadarak játszhattak szerepet. A baromfikat jelenleg is kötelező teljesen fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen etetni és itatni. Az almot is úgy kell tárolni, hogy ahhoz ne férjenek hozzá a vadmadarak. Az előírások hamarosan kiegészülnek a kötelező zártan tartással, a fokozott kockázat miatt azonban a gazdáknak már most érdemes az állományok zártan tartásról is gondoskodniuk. A H5N8 vírustörzs a baromfifélékre veszélyes. A betegségről, az aktuális információkról a Nébih folyamatosan frissülő aloldalán lehet több információt elolvasni.
Hirdetés
Ezek a teendők a megelőzés érdekében:
- A szárnyasokat lehetőleg tartsa zárt, fedett helyen, hogy ne érintkezhessenek vadon élő madarakkal!
- Az állatok takarmányát és ivóvizét szintén tartsa fedett, oldalról is zárt helyen!
- Fokozottan figyeljen a higiéniai szabályok betartására! A szárnyasokkal való érintkezés előtt és után alaposan mosson kezet szappannal, bő vízzel!
- Háztáji körülmények között se használja más célra az állatok gondozásakor viselt öltözetet, beleértve a cipőt, csizmát is!
- Mindennap alaposan tisztítsa meg az állatok gondozása során használt szerszámokat, eszközöket!
- Amennyiben beteg vagy elhullott szárnyast kell megfognia, használjon nejlon- vagy gumikesztyűt!
- Új állomány vásárlásakor az újonnan vásárolt állatokat különítse el a már meglévőktől!
- Állati hullát és mellékterméket csak engedéllyel rendelkező vállalkozóval szállíttasson el!
- Fontos, hogy az állategészségügyi hatóság a fentieknél szigorúbb rendelkezéséket is hozhat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés