Az elmúlt hónapok elszálló inputköltségei nehéz helyzetbe hozták a hazai takarmány- és takarmánykiegészítő gyártókat, -forgalmazókat és az állattartókat is. Ráadásul nagy rajtuk a nyomás a fenntarthatósági elvárások térnyerése miatt is. Éppen ezért megkérdeztünk öt érintett cég képviselőjét, hogy szerintük hogyan fog megváltozni a takarmányok összetétele a következő 5 évben, milyen egyéb trendek várhatók az iparágukban, mik lesznek a legelterjedtebb fehérjeforrások, és végezetül arra kértük őket, hogy mutassák be cégük egyik leginnovatívabb termékét. Válaszaikat az alábbiakban olvashatják.

A fehérjeforrások felhasználásában a közeljövőben komolyabb változásokkal számolunk. Korábban inkább az ár-érték arányokon volt a hangsúly, ám ez mára sokban módosult, mivel a szektort erősen befolyásolják geopolitikai kérdések, új trendek, környezetvédelmi szempontok, a fenntarthatóságra és felelős élelmiszerláncra való törekvés, az alapanyagok elérhetősége és sorolhatnánk még hosszan. A szójaforrások valószínűsíthetően háttérbe szorulnak, mivel fenntarthatósági szempontból komoly aggályokat vetnek fel a hatalmas karbonlábnyomuk okán. A receptúrák esetében ezt a törekvést segíti a fehérjecsökkentést célzó általános trend.

Tasnádi Attila, Agrifirm
Tasnádi Attila, Agrifirm Magyarország Zrt. termékmenedzsere

 

Az újabb szintetikus aminosavak megjelenésével egyre jobban optimalizálható az aminosavarány, így alacsonyabb fehérjefelhasználás mellett is magasabb termelési színvonal érhető el.

A monogasztrikus állatok mellett ma már a kérődzők takarmányozásában is egyre nagyobb fontosságú ezen a kérdés megközelítése, a fehérjecsökkentés mellet annak bypass-fehérjehányad emelése, és az aminosavak alkalmazása, mivel a nitrogénkibocsátás csökkentés már nem csak törekvés, de egyre inkább kötelező paraméter a szektorban. A fehérjeforrások változása mindenképp a szója kiváltása és melléktermék jellegű fehérjeforrrások felé mutat, vagyis olyan alapanyagok alkalmazásának irányába, melyek élelmiszerfelhasználásra nem, vagy kevésbé alkalmasak, ezért fenntarthatósági szempontból előnyösebb választásnak tűnnek. A lokális fehérjeforrások jelentősége emelkedni fog, részben megjelenhet a rovarfehérje is, bár ennek megítélése a pozitív oldal mellet inkább ár-költséghatékonysági kérdés, és ha begyűrűzik a termelésbe, akkor is inkább csak a fiatal állatok takarmányai viselhetik el ennak árnyomását.

Az Agrifirm hosszú távon, előretekintően gondolkodva, arra törekszik, hogy fenntartható élelmiszerláncot hozzon létre a jövő generációi számára, így kiemelten fontosnak tartja fenntartható termelés kérdését. Ebből adódóan élen jár a COés nitrogén világszintű kibocsátásának csökkentésével kapcsolatos innovatív megoldások kidolgozásában, és a karbonsemlegesség megvalósításában is. Mi az Agrifirmnél nemcsak termékekkel szeretnénk megoldani széndioxid- és nitrogénkibocsátás, vagyis karboncsökkentés kérdését, mert abban hiszünk, hogy a termékek önmagában nem oldják meg ezeket a kérdéseket. Mi partnereink igényeit, telepeik adottságait és lehetőségeit figyelembe véve olyan koncepciókat javaslunk, melyekkel egyedi, telepspecifikus megoldások formájában teszünk partnereinkkel közösen gyermekeink és az őket követő genereációk jövőjéért.

Szerzők: Tasnádi Attila – Dr. Forgó István – Gyurcsó Gábor


Kálmán Ákos, a Biochem Hungaria Animal Health and Nutrition Kft., Tecnical Sales Managere
Kálmán Ákos, a Biochem Hungaria Animal Health and Nutrition Kft., Tecnical Sales Managere

A következő években a takarmányágazat továbbra is kulcsfontosságú szerepet fog játszani az élelmiszer-termelés fenntarthatóságának fokozásában. Ezért a takarmányfejlesztések során egyre nagyobb fókuszt kap a klímasemlegességre való törekvés és a környezeti terhelés csökkentése, az új KAP-célkitűzésekkel összhangban. A takarmányösszetételt tekintve az adott haszonállat igényeinek megfelelő fehérjeoptimalizálás és foszforszint mérséklése mind ökonómiai, mind állatjóléti szempontból előnyös lehet.

Várható, számos új típusú alapanyag (pl. alternatív fehérjeforrások, ipari eredetű melléktermékek, rovarfehérje-liszt, stb.) és takarmányadalékanyag nagyobb arányú megjelenése az EU takarmánygyártásában.

Számos kutatás zajlik napjainkban is, amelyek új trendeket jelenthetnek a takarmányozásban (pl. egész vagy roppantott magvak etetése, fermentált takarmány). Általánoságban kijelenthető, hogy egyre nagyobb szerepük lesz a funkcionális takarmányadalékanyagoknak, amelyek javítják a takarmány emészthetőséget, csökkentik az állategészségügyi kockázatokat és javítják a takarmány minőségét, valamint hozzájárulnak a klímacélok eléréséhez. A kiegészítő takarmányok segíthetnek az állattartó telepeken felhasznált antibiotikumok mennyiségének mérséklésében is.

A haszonállatok takarmányozására számos fehérjeforrás felhasználható, diverzifikálható és helyettesíthető. A Biochemnél úgy gondoljuk, a szója továbbra is kiváló minőségű növényi fehérje, az egyik legfontosabb forrás marad a következő 5 évben. Ugyanakkor az EU-ban egyre nagyobb hangsúlyt kap az „importfehérje-függőség” csökkentése, ezért a régiós – GMO-mentes – szójatermesztés mellett a kukorica és a napraforgó ipari feldolgozásakor keletkező melléktermékeket, valamint az állattenyésztésben használható, bioetanol-gyártáskor képződő fehérje-melléktermékeket is számításba kell venni.

A szintetikus aminosavakat is egyre gyakrabban használják a takarmányokban, de felhasználásuk költséghatékonyságát folyamatosan értékelni kell.

A termékfejlesztőinknek köszönhetően folyamatosan teszteljük, értékeljük és átültetjük a gyakorlatba a legújabb tudományos áttöréseket. Az idei évben kapott EU regisztrációt legújabb probiotikumunk, a TechnoSpore. A jótékony baktérium egyedülálló hatásmechanizmussal fokozza a monogasztrikusok teljesítményét: egyszere ötvözi a tejsavtermelő baktériumok és a spórás Bacillusok előnyeit. Az új típusú probiotikum hőstabil, ezért kis dózisban, folyamatosan adagolni tudjuk az állatok számára, akár morzsázott, akár pelletált takarmányról van szó. A TechnoSpore támogatja az egészséges bélflóra összetételét, ezért optimális körülményeket teremt a profitábilis állattartáshoz.

TechnoSpore_Biochem



Czompó Krisztián, a Bonafarm-Bábolna Takarmány
Czompó Krisztián, a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. takarmányértékesítési és innovációs igazgatója

Kérdés, hogy az éghajlatváltozás hatására melyek lesznek a fő gabonák, amelyekből a jövőben a takarmányokat készítjük. Úgy véljük, hogy a búza megmarad, de a kukoricának a rovására a jelenleginél is nagyobb mértékben fogjuk használni a cirkot alapanyagként. Fehérjeoldalon azt gondoljuk, hogy azoknál a monogasztrikus fajoknál (pl. brojlercsirke, pecsenyekacsa), ahol sok szóját használunk, ott egyre nagyobb mennyiségben fogunk extrahált repcedarát alkalmazni, de lehetséges, hogy nem a normál extrahált repcedarát, hanem különféle fehérjekoncentrátumokat használ majd az iparág.

Számolunk azzal is, hogy lesznek olyan eljárások, amelyek a rosttartalmat csökkentik, és ezáltal jobban fog hasznosulni a takarmány a baromfifajoknál. A napraforgódaránál már jelenleg is használunk olyat, ami rostcsökkentett, és szerintünk ennek is egyre nagyobb jelentősége lesz.

Kérdés, hogy az éghajlatváltozás hatására melyek lesznek a fő gabonák, amelyekből a jövőben a takarmányokat készítjük. Úgy véljük, hogy a búza megmarad, de a kukoricának a rovására a jelenleginél is nagyobb mértékben fogjuk használni a cirkot alapanyagként. Fehérjeoldalon azt gondoljuk, hogy azoknál a monogasztrikus fajoknál (pl. brojlercsirke, pecsenyekacsa), ahol sok szóját használunk, ott egyre nagyobb mennyiségben fogunk extrahált repcedarát alkalmazni, de lehetséges, hogy nem a normál extrahált repcedarát, hanem különféle fehérjekoncentrátumokat használ majd az iparág. Számolunk azzal is, hogy lesznek olyan eljárások, amelyek a rosttartalmat csökkentik, és ezáltal jobban fog hasznosulni a takarmány a baromfifajoknál. A napraforgódaránál már jelenleg is használunk olyat, ami rostcsökkentett, és szerintünk ennek is egyre nagyobb jelentősége lesz.

Biztos, hogy a jövőben a kutatások is abba az irányba mozdulnak majd el, hogy a takarmányok nyersfehérje-tartalmát hogyan lehet csökkenteni és a szintetikus aminosavak szintjét miképp lehet emelni a termékekben.

A sertés esetében az elmúlt 10 évben megvalósuló genetikai előrelépés olyan nagymértékű volt, hogy elmondhatjuk, ez az állatfaj jól takarmányozható állatfaj jelenleg. Viszont fehérjeelőállítás szempontjából sokkal hatékonyabb a brojlercsirke vagy a pecsenyekacsa, ahol a trendeket nagyban befolyásolja az, hogy melyek azok az állatjóléti irányok, amelyeket végül az Európai Unió elfogad majd. Hiszen teljesen más helyzetet teremt, és a trendet is befolyásolni fogja, hogy milyen feltételek mellett lehet tartani majd az állatokat (pl. baromfi esetében négyzetméterenként kevesebb állat tartása lesz-e kötelező).

Ha gyökeresen megváltoztatjuk az állattartás körülményeit a jelenlegihez képest, akkor az egy teljesen más világot teremt majd, mint a mostani. Ha most csak szűken a takarmányozásról beszélünk, akkor a trend az lehet, hogy még további nyersfehérje-csökkentés mellett, a nyersfehérje forrásának a változtatásával kell számolnunk, és ha a karbonlábnyomunkat is csökkenteni szeretnénk, akkor olyan alapanyagokat kell majd felhasználni a takarmányok gyártásához, amelyeket helyileg meg tudunk termelni.

Mi magunk is termelünk szójababot, csak mivel a napsütéses órák száma nálunk nem annyi, mint Dél-Amerikában, így itt a hektáronkénti hozam sokkal rosszabb.

A repce és a napraforgó viszont nagyon jól érzi magát ezen az égövön, és ha nincs extrém időjárási körülmény, akkor ezekből többet lehet lehozni fehérjearányosan hektáronként, mint a szójából. Éppen ezért úgy gondoljuk, hogy a napraforgó- és a repcedara fogja egy jelentős százalékban kiváltani a szóját a jövőbőben, a szintetikus aminosavak pedig a meglévőnél is nagyobb hangsúlyt fognak kapni.

Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. leginnovatívabb terméke most a malactakarmányozásban használt, a cink-oxid-mentes felnevelést lehetővé tevő, Platino Zero nevű termékkörünk. Ez egy lényegesen csökkentett nyersfehérje-tartalmú takarmány, mivel a cink-oxid-mentes malacnevelés – az uniós szabályozásoknak megfelelően – csak így valósítható meg. Ez egy valós innováció, egy jól működő termékkör, amit az is bizonyít, hogy nem csak a saját, a Bonafarm Mezőgazdaság rendszerében használjuk, hanem a kocaintegrációnk jelentős részében is ezt etetik a termelők, mert működik, illetve számos más partnerünk is vásárolja.

Bonafarm_Zero malactakarmányok


2050-re bolygónk népessége várhatóan meghaladja a 10 milliárd főt. Az állati fehérje (hús, tej és tojás) iránti igény addigra meg fog duplázódni.
 
Bódi Zsolt, a NEOCONS Plus Kft. ügyvezetője
Bódi Zsolt, a NEOCONS Plus Kft. ügyvezetője 

Egyre többen tudják majd maguknak megengedni az állatti fehérjét, viszont a karboncsökkentés miatt a növényi fehérjék is egyre nagyobb teret nyernek, melyek aránya várhatóan 2050-re 70%-kal fog növekedni.

A fenntartható iparszerű állattartás továbbra is meghatározó lesz az állati fehérje előállításban, melynek oka a korábban említett népességnövekedés, és nagy tartalékok rejlenek az aquakultúrában is, mivel a legkisebb energia- és takarmánybefektetéssel ott állítható elő a legnagyobb állati fehérje mennyiség.

Továbbá a legtöbb gyártónál a karbonlábnyom csökkentése is jól meghatározható cél.

A jövőben meghatározó lesz a rovarfehérje szerepe, valamint különböző fajta algák és békalencsék, mint fehérjealternatívák jelenhetnek meg a piacon. Az előállítási költségek miatt ezek egyelőre még csak alternatívák, a jelenleg is használt növényi alapú fehérjeforrások továbbra is meghatározóak lesznek (szója, naparaforgó, repce).

A NEOCONS Plus Kft. antibiotikum-mentes és természetes alapanyagok felhasználásával segíti az állattartó telepek receptúráját, ezzel csatlakozva a fenntartható gazdálkodáshoz. A leginnovatívabb termékcsaládunk a NeoPiggy termékcsalád, amely a cink-oxid mentes takarmányozást támogatja. Mind a termékcsalád, mind pedig a takarmány összetétele segíti a telepeket a malacnevelés ezen fázisában.

NEOCONS NeoPiggyBaby


 
A következő években a takarmányok beltartalmi értéke, összetétele alapvetően a versenyképesség további fenntartása érdekében fog változni. A különböző, itthon megtermelhető és/vagy külföldi forrásból beszerezhető alapanyagok ára, elérhetősége és nem ritkán beltartalmi paraméterei is jelentősen változhatnak a termőterület, a termelési év és szezon alapján.
Fülöp Péter_UBM Feed Zrt. kereskedelmi igazgatója
Fülöp Péter_UBM Feed Zrt. kereskedelmi igazgatója

Takarmánygyártóként nekünk az a feladatunk, hogy a fentiek figyelembevételével úgy állítsuk össze az általunk gyártott és forgalmazott takarmányainkat, hogy azok megfeleljenek az:

  • a teljesítményében és közgazdaságilag is eredményes állatitermék előállítás követelményeinek,
  • kiváló ár/érték aránnyal bírjanak, és
  • megfeleljenek minden hatósági szabályozásnak, az érvényben lévő környezetvédelmi előírásoknak és egyéb vevői igényeknek.

Ellentétben az elmúlt évek alapanyag keresleti trendjével, a következő években csökkenő, illetve, az elmúlt 2-3 év átlagos alapanyag árszínvonalához képest jelentősen alacsonyabb árakra számítunk, ami – amennyiben egy extrém szárasság, vagy egyéb vis maior tényező nem írja felül – várhatóan így is lesz, ameddig a hazai és a nemzetközi kamatkörnyezet magas marad.

A szójadara továbbra is a legszélesebb körben használt fehérjeforrás marad a következő években, köszönhetően a várhatóan továbbra is kedvező ár/érték-arányának, illetve az elérhető legjobb aminosav garnitúrájának.

A hazai termesztésű takarmány alapanyagok esetében a fókuszban az időjárási kockázatok mérséklése áll, jelesül az, hogy a szárasság, illetve az extrém hőhullámok, a légköri aszály a lehető legmérsékeltebb károkat okozza a hozamokban, illetve a termény beltartalmi értékeiben.

Az UBM legújabb innovációja a pálmaolaj mentes szarvasmarha takarmányozás koncepciója, amely egyszerre felel meg a várható ESG (fenntartható termelés és zöld vállalati környezet) követelményeknek, az ezirányú  partneri igényeknek. A hosszú évek tapasztalatára alapozott takarmányozási koncepció lehetővé teszi, hogy folyamatos kontroll mellett, biztonságosan leváltsuk a pálmaolaj-alapú védett zsírkiegészítéseket a tejelő tehenek fejadagjában.

UBM oklevél

Stratégiánkat a POFCAP (Palm Oil Free Certification Accreditation Programme) által jóváhagyott tanúsító védjeggyel igazoljuk.

 

Megosztás

További híreink

Mennyire lesz érdemes kukoricázni a magyar gazdának 2025-ben?

2024.12.26.

A kukorica vetésterülete alig több mint egy évtized alatt közel 40 százalékkal csökkent 2023-ra.

Karácsonyi adománnyal segítette a MATE a rászoruló családok támogatását

2024.12.26.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 1,5 millió forint értékű adománnyal csatlakozott az Ökumenikus Segélyszervezet Adventi Adománygyűjtéséhez.

Van szerepe a cirokból készült italoknak, az olaszok már isszák is

2024.12.25.

A 2024-es év őszén megjelent az olasz piacon az első, 100 százalékban bio hántolt cirokból készült ital.

Egyhangú agrárerősítés Európában: a NAK alelnökévé választották Cseh Tibor Andrást

2024.12.25.

Cseh Tibor András személyében új, európai uniós agrárstratégiáért és külkapcsolatokért felelős alelnököt választott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos küldöttgyűlése.

Félmillió hektárra emelkedhet az ökológiai gazdálkodás hazai területe 2027-re

2024.12.25.

A jövő évtől induló támogatási programok újabb lendületet adhatnak a hazai ökológiai gazdálkodásnak, amelynek a jelenlegi 320 ezer hektáros területe 2027-re akár 500 ezer hektárra is bővülhet.

Minden szereplőnek előnyös technológiát mutatott be a csemegekukorica termesztésben a magyar kutatócsapat

2024.12.24.

Minden szereplőnek előnyös, win-win technológiát mutatott be a csemegekukorica termesztésben a magyar szakembercsapat

Partnerhírek
Partner

Szójázzon velünk, ismerje meg a Karintiával a jövő növényét!

2024.12.20.

Bíztatjuk Önöket, hogy merjenek a szójatermesztésbe fektetni, mivel ez hosszú távon is stabilabb és fenntarthatóbb megoldást kínál.

Partner

Azonnali munkakezdéssel keres értékesítő szaktanácsadót az AGRO.bio

2024.12.20.

Az AGRO.bio családias csapatának bővítéséhez keres most azonnali munkakezdéssel 1 fő értékesítő szaktanácsadót. Az új munkatárs Jász-Nagykun-Szolnok déli feléért, Békés és Csongrád-Csanád vármegyékért lesz majd felelős.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus FD Targonca
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus FD Targonca

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 144 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás