Sokan használnak sokféle gyomirtó szert a kertjükben, azonban a permetezés során érdemes néhány dologra odafigyelni. A legfontosabb minden esetben a megelőzés, mert a vegyszerek alkalmazása helyett sokszor inkább ez a legjobb, vagy a legolcsóbb megoldás a gazmentes kerthez. Viszont akkor, amikor már bekövetkezett a baj, akkor a herbicidek használata előtt minden esetben úgy és annyit kell kijuttatni belőlük, ami a címkén fel van tüntetve. 5 hasznos tanács a hatékony permetezéshez.

A gyomnövény a kertészek egyik legnagyobb ellensége. Szinte az egyik pillanatról a másikra képesek birtokba venni az egész kertet, kiszorítva ezzel a fogyasztásra, vagy a díszérték miatt gondozott növényeket. A piacon számos gyomirtó szer létezik, rengeteg termék közül válogathatunk a gazdaboltokban is. Ám permetezés előtt érdemes és ajánlott tájékozódni az alkalmazandó herbicidekről. Minden esetben el kell olvasni a termék címkéjén található szöveget, és a biztonságos használat érdekében javasolt pontosan követni a rajta lévő utasításokat. Fontos továbbá, hogy megismerjük a kiirtandó gazokat is, illetve az azok körül található növényeket - írta a bhg.com cikkére hivatkozva a Kiskertblogger.

Az egyik legjobb gyomirtó megoldás a kézi, vagy a mechanikus gyomlálás

Első a megelőzés

A gyomok ellen folytatott harc már azelőtt elkezdődik, mielőtt megjelennek a kertben. Érdemes tehát minden esetben a megelőzéssel kezdeni, és olyan kertet kialakítani, amely nem kedvez a gazok kialakulásának. Ehhez egészséges növényápolásra, a mikroklímának megfelelő növények ültetésére, talajtakaróra, valamint megfelelő öntözésre van szükség. Ezek betartásával a gyomoknak kevesebb esélyük lesz megtelepedni a kertben. Ajánlott hetente legalább egyszer bejárni a kertet, és kézzel kihúzni a nem kívánt növényeket. Erre a legalkalmasabb időpont kora reggel, késő délután, illetve locsolás, vagy eső után adódik.

Gyomismeret

A gyomirtás során az első lépés a kiirtandó gaz megismerése kell, hogy legyen. Fontos tudni, milyen növényről is van szó pontosan? A gyomirtó termékek nagy része fajspecifikus. Tehát ami elpusztítja az egyiket, nem biztos, hogy a másikkal is ezt teszi. A permetezőszer kiválasztása előtt érdemes megnézni, mi nő a gaz közelében, hiszen figyelni kell rá, hogy a fogyasztásra szánt növényekre lehetőleg ne kerüljön a gyomirtóból. Azt is el kell kerülni, hogy szélben permetezzünk. Amennyiben lehetséges, a kora reggeli, vagy késő délután, szélcsendes időszakot válasszuk ki erre a munkára.

A gyomirtó hatásai a többi növényre és az állatokra

Fontos tudni, milyen hatása lehet a szernek a gyomokon kívül a többi növényre és az állatokra. Mivel a gyomirtók jelentős része olyan kémiai anyagokat tartalmaz, amelyek a növények működésére hatnak, ebből adódóan nemcsak a gazokat pusztítják el, de a zöldségek, a virágok és a gyümölcsök egy részére is veszélyesek lehetnek. Érdemes ezért óvatosan bánni ezekkel a szerekkel. A nem megfelelő használattal ugyanis akár a háziállatokra is veszélyt jelenthetnek.

A címkén található utasítás betartása

A termékeken lévő címkét ajánlott minden esetben elolvasni, mert olyan információkat tartalmaz, amelyek elengedhetetlenek a biztonságos gyomirtás megvalósításához. Oda kell tehát figyelni a herbicidek rendeltetésszerű használatára.

Vegyszerek helyett természetes gyomirtó

Sokan azt gondolják, hogy a szerves, illetve természetes herbicidek jóval biztonságosabbak, mint a szintetikus termékek. Pedig ez nem feltétlenül igaz. Ez a tévhit döntően annak köszönhető, hogy előbbiek gyorsabban lebomlanak, mint néhány kémiai szer, amelyek valószínűleg hosszabb ideig a talajban, esetleg a növényekben maradhatnak. Rengetegen tartanak attól is, hogy a hagyományos gyomirtók veszélyesek lehetnek az állatokra, esetleg a fogyasztásra termesztett növényekre. Pedig ha körültekintően, a címkét pontosan elolvasva használják a vegyszereket a kertben, akkor nem kell aggódni. Ugyanakkor mindenképp érdemes a természetes szereket is kipróbálni és alkalmazni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás