A Balaton élővilágának megóvásával kapcsolatos feladatok ellátására miniszteri biztossá nevezte ki Szári Zsolt Balázst Nagy István agrárminiszter – derült a május elején megjelent Hivatalos Értesítőből. A szakember a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, a kinevezése 2021. május 1-től érvényes. A miniszteri biztos exkluzív interjút adott a Magro.hu-nak a haltelepítések, a foszforutánpótlás, a mederkotrások, a part menti védművek megerősítése, a zsiliprendszer, a balatoni nádas, az iszapkezelés, a vízminőség és a halpusztulás témáiról.

Szári Zsolt Balázs miniszteri biztos feladatai a következők:

  • közreműködik a  Balaton növény- és állatvilágának, valamint a  víz minőségének megóvásához kapcsolódó, az agrárminiszter feladatkörébe tartozó szakmai feladatok összehangolásában;
  • elősegíti a Balaton és a Kis-Balaton vízgyűjtő területein lévő szennyező források azonosítását;
  • javaslatot tesz a Balaton medrének rekultivációjával kapcsolatos állami feladatok megvalósíthatóságára;
  • elősegíti a balatoni halak gasztronómiai népszerűsítését;
  • rendszeresen tájékoztatja a minisztert, illetve havonta írásbeli beszámolót készít.
A Balaton élővilágának miniszteri biztosa, Szári Zsolt adott exkluzív interjút a Magro.hu-nak - Fotó: Pelsőczy Csaba
  • Ezen kívül a miniszteri biztos feladatainak ellátása során együttműködik a Balaton Fejlesztési Tanáccsal, a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt.-vel, a Balatoni Hajózási Zrt.-vel, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt.-vel, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósággal, az Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetével, a Zala Megyei Kormányhivatallal, a Somogy Megyei Kormányhivatallal, a Veszprém Megyei Kormányhivatallal, a Fejér Megyei Kormányhivatallal, az Országos Vízügyi Főigazgatósággal,  Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitánysággal, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatával, a  Magyar Országos Horgász Szövetséggel, továbbá a Balatoni Szövetségen keresztül az érintett civil szervezetekkel.

A szakember az Agrárminisztérium közreműködésével válaszolt a kérdéseinkre.

A tudomásunk szerint a jelenlegi haltelepítési gyakorlat az alábbiak szerint történik: a halakat idegen vízben (jellemzően alföldi tógazdaságban) felnevelik, és csak kifogásra készen telepítik be a tóba. Ezáltal az állat nem vesz részt a tó ökológiájában, nem fogyaszt, nem itt szaporodik, csak rövid időt tölt a tóban, és horgászzsákmányként távozik. Mivel nagy súllyal telepítik, kevés a telepítendő egyedszám, mert a tógazdasággal tonnában állapodnak meg. A rövid távú cél, hogy rögtön fogható legyen a megemelt méretkorlátozás szerint is. Várható-e változás a haltelepítési politikában?

Ez nem így van, hiszen társaságunk a 2017-es évtől kezdődően, az öreglaki tógazdaság megvásárlása óta csak és kizárólag saját szaporítású és nevelésű pontyot helyez ki a Balatonba. Jelenleg pedig a varászlói, fonyódi és mórichelyi tógazdaságok (plusz 600, mindösszesen 1050 hektár tófelület) vagyonkezelési hasznosításával már a telepítési szükségleten felül további 500 tonna hallal a piacra is ki tud lépni. Ez fontos változás a korábbi lehetőségekhez képest.

Korosztály szerint elsősorban a fogható méretű halak népesítését preferáljuk a folyamatosan növekvő tenyészhal (másodnyaras) korosztályok kihelyezésének növelése mellett. A saját szaporítású és nevelésű hal balatoni telepítése több szempontból is alapkövetelmény: egyrészt állategészségügyi megfontolások miatt, másrészt ökonómiai szempontok szerint. Továbbá a halvásárlás közbeszerzési eljárásban nagyon nehézkes, bizonytalan és lutri, milyen minőségű és egészségi állapotú hal lesz a pályázaton befutó. Ezért is szorgalmaztuk a korábbi tógazdasági területek visszaszerzését, mely folyamatnak az elmúlt év decemberében értünk a végére.  

Mitől pusztul a dévérkeszeg a Balatonban?

Jelenleg a szokásostól eltérő mértékű halpusztulás nincs a Balatonon, sőt, a korábbi évekhez képest jobb a helyzet. A dévérkeszeg tavaszi, kora nyári elhullása a Tracheliastes maculatus nevű rákélősködő megjelenése miatt alakul ki.

Ez az élősködő a pikkelytáskában rögzül, majd leválva gyulladásos gócot okoz. A fertőzés egyedenként eltérő, a kevesebb élősködővel fertőzött egyed kigyógyul a betegségből. Ez egyébként régóta fennálló tavaszi betegsége a balatoni dévérkeszeg állományának. 

A foszfor-utánpótlás jelentős a tóban, ezt mutatja a jelenleg zajló kékalga virágzás is. Mi, vagy minek a hiánya a felelős ezért? Lehet ez a Kis-Balatoni bevezetés, a horgászok szabálytalan beetetése, a szennyvíztisztítók bebocsátása a nyugati medencébe?

Az algásodás egészen pontos okairól – monitoringszerű vízminőség-vizsgálatok hiányában – csak feltételezések vannak. Egyes kutatók szerint az iszapban felhalmozódott foszfor aktiválódik bizonyos hidrometeorológiai helyzetben (hőrétegzettség kialakulása, fenékközeli nulla oxigénszint), de nem zárható ki –mérési eredmények hiányában – a külső terhelés általi ok sem. Az előbbi ok esetén kérdéses, hogy a kotrás képes-e ezt orvosolni, míg utóbbi esetben kérdéses a Kis-Balaton szűrőképességének állapota – az ott 35 éve felhalmozódott szervesanyag bemosódásának esélye sem kizárt.

A horgászok által bejuttatott szervesanyag összességében elenyésző.

A további szennyezőforrások becslése (fürdőzők által bevitt szervesanyag, hajózók általi környezetterhelés, vízimadarak környezetterhelése, potenciális szennyezőforrások /szennyvíztelepek, csatornázatlan ingatlanok/ szerepének becslése, stb.) pedig elengedhetetlen a tisztánlátás érdekében. Ezek megválaszolásához azonban további, illetve folyamatos, összehangolt kutatásokra van szükség.   

Mi a helyzet a mederkotrásokkal, számítani lehet-e a jelentős szervesanyag-tartalmú felső néhány centiméteres réteg lepelkotrására, ami javíthatna a vízminőségen?

A mederkotrásokra természetesen szükség van, de hogy ennek van-e az algásodás szempontjából pozitív hatása, csak akkor állapítható meg, ha rendelkezésre állnak adatok az iszaprétegek mélységi foszfortartalmát illetően. Kétségtelen, hogy a kikotort 20 centiméternyi felső iszappal szervesanyagot is eltávolítunk, de kérdéses, mit tartalmaz a következő réteg, ami ezután a vízzel érintkezik. A Balaton hosszú távú megőrzésének egyik alapfeltétele a folyamatos feltöltődés, illetve azon felüli mértékű iszapeltávolítás, míg a másik feltétel a kellő mennyiségű vízutánpótlás. Ez utóbbi a klímaváltozás és a csekély vízgyűjtőterület miatt rövid távon sokkal veszélyesebb és sérülékenyebb tényező. 

Hogy áll a vízszintemelés részeként megkezdett part menti védművek megerősítése? Két éve tart a tervezés, mikor lesz ebből engedélyes terv és mikorra kivitelezik?

A parti védműveken túl a déli parti kisvízfolyások, nagyobb befolyók kotrása, töltésemelése is a rekonstrukció tárgyát képezi. A tervek engedélyeztetés alatt állnak, amint ezek megvannak, és a forrás is rendelkezésre fog állni, a kivitelezés megkezdhető. 

A modern zsiliprendszer elkészültével még könnyebben lesz üríthető a Balaton víztere. Lát-e ebben veszélyeket is, és ha igen, mit érdemes tenni ezek ellen?

A zsilip átépítése már időszerű volt, a régi zsilipet elsősorban nem a vízátengedő képessége, hanem műszaki állapota miatt kellett megújítani. A nagyobb vízáteresztő képesség egy lehetőség arra, hogy esetlegesen nagyobb tömegű víz tudjon távozni a Balatonból (ennek alapfeltétele a Sió medrének kiszélesítése is), de a víztartás készsége ettől független tényező.

A Balaton élővilágának miniszteri biztosa, Szári Zsolt válaszolt a Magro.hu kérdéseire - Fotó: Pelsőczy Csaba

Folyamatosan fogy a balatoni nádas, ami természetes hal ívóhely. Hol van a határ, mikor terveznek beavatkozást, s milyen formában tennék ezt meg a nádasok irtásának szabályozására?

A nádas legfeljebb kényszerívóhely lehet bizonyos lágyszárú növényzetre ívó halaknak (ponty, keszegfélék). A nád sokkal inkább a tó öntisztító rendszerében tölt be fontos szerepet. Bizonyos helyeken valóban ritkult és ritkul, elsősorban az északi part egyes helyein, aminek oka többek között a megváltozott főszél iránya (korábban északi, most jellemzően dél-délnyugati). Ez tartósan magas vízállás esetén okozhat problémát. A déli part mentén viszont szépen gyarapodik a nád, néhány helyen már benőtt a strandok területére is. Összességében az elmúlt évben nem változott érdemben (kicsit több lett) a nádterület a Balaton teljes területén. Az első- és másodosztályú nád mennyisége csökkent, a negyed- és ötöd osztályú nád mennyisége pedig növekedett. Ennek okai között szerepel a nádvágás elmaradása is, aminek kivitelezéséhez szükséges a jégborítottság.

Milyen terveik vannak a tó iszapkezelésére?

A kitermelést folytatni, illetve növelni szükséges. Ehhez azonban zagyterekre és az itt összegyűlt, már szállítható iszap folyamatos elszállítására és elhelyezésére van szükség. A kitermelt iszap utóéletével kapcsolatban vannak kísérletek a többségében ballaszt anyagot (homok, kövek, márga) és a hasznosítható, de csekély mennyiségű szervesanyagot tartalmazó fázisok szétválasztására és hasznosítására. Előbbi (többségnyi) anyag felhagyott bányák rekultivációjaként jöhet szóba, míg utóbbi anyag bizonyos földterületek javítására alkalmazható. A szállítási távolság minden esetben nagyban befolyásolja a művelet költségigényét.  

Az elmúlt 5 évben mennyit és milyen irányba változott a Balaton vízminősége?

A szemmel érzékelhető víztisztaság az utóbbi két évtizedben látványosan javult. Mindez különösen a nagyobb befolyóktól mentes keleti medencében látványos, nyugat felé haladva az átlátszóság csökken. A Balatonnak ez a két arca (nyugati vég – zavaros víz, keleti vég – tenger tisztaságú és átlátszóságú víz) mindig is megvolt, az utóbbi évtizedben azonban a kontraszt tovább nőtt. A kémiai víztisztaság is javult az elmúlt két évtizedben, függetlenül a nyugati medence nyugati csücskében tapasztalható, alkalmi algásodástól, aminek teljesen pontos okait még nem ismerjük.

Veszélyezteti-e a Velencei-tavon tapasztalt halpusztulás lehetősége a Balatont?

 A Velence-tavi halpusztulás teljes mértékben összefügg az ott tapasztalható vízhiánnyal. A Balatonon ilyen problémával még jelentős vízveszteség esetén sem kell számolni.

Szerkesztette:

Csurja Zsolt
óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök

Megosztás

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás