Számtalan, rendkívül biztató eredményű kísérletet követően az első permeteződrónok 6-7 évvel ezelőtt kerültek piacra. Előbb-utóbb minden gazdálkodónak el kell gondolkodnia majd azon, hogy esélyt ad-e az innovatív technológiának, ugyanis a drónipar robbanásszerű fejlődése és térhódítása világszerte megfigyelhető. A modern mezőgazdaság és a precíziós gazdálkodás hatékony eszközei a drónok. Adott a kérdés: milyen esetekben éri meg elgondolkodni a drónvásárláson?

Az ABZ Drone gyűjtötte össze a legfontosabb érveket a drónhasználat mellett, amit az Agrárágazat írt meg.

A modern mezőgazdaság és a precíziós gazdálkodás hatékony eszközei a drónok

Kedvező ár

A drónokról többen egyből egy jelentős kiadásra gondolnak. Ezzel ellentétben azonban egy nagyobb permeteződrón beszerzési költsége mindenféle felszereltséggel együtt a 8 millió forintot sem éri el.

Független a talajállapottól 

A növényvédelem sikeressége az előrejelzésekre támaszkodva, a megfelelő időben és technológiával megkezdett hatóanyagok kijuttatásán alapszik. A klasszikus gépi permetezés csak abban az esetben megvalósítható, ha azt az adott talaj fizikai, illetve a terület domborzati adottságai lehetővé teszik. Magyarországon nagy az elöntéseknek kitett talajok aránya, így a belvíz hazánk jelentős területén okoz problémát. 

Mivel használat közben egy drón soha nem érintkezik a talajjal, így segítségével talajállapottól függetlenül juttathatunk ki permetszert – ezáltal időben avatkozhatunk be. Ez persze nem azt jelenti, hogy meg kell feledkeznünk a talajállapot javításáról: egy belvizes területen a felázott növények gyökérfulladás vagy gombás fertőzés áldozatává is válhatnak.

Vegyszer- és víztakarékos technológia

A hagyományos földi permetezés során 300–400 l/ha, míg drónos kijuttatással nagyjából 10–15 l/ha vízmennyiséggel – azaz akár 90–95 százalékos vízmegtakarítással végezhetünk kezeléseket. A növényvédő és termésnövelő hatóanyagok kapcsán folyamatosan zajlanak permetezési hatékonyságot vizsgáló kísérletek, amelyek egyre inkább igazolják a csökkentett dózis kiváló hatásait – fejlett szórórendszerrel és megfelelő cseppképzéssel párosítva - írták.

Egyszerűsíti a foltkezelést a permetezés során 

A termőterület és a növényállomány heterogenitását alapul véve könnyen belátható, hogy teljesen szükségtelen és környezeti szempontból sem előnyös a tábla teljes egészére kijuttatni egy-egy hatóanyagot. A modern precíziós mezőgazdaság alapelve, hogy a kijuttatni kívánt anyagokat helyspecifikusan, célzottan alkalmazzuk. Az RTK-rendszereknek köszönhetően a földi gépekkel is megvalósítható a precíziós kijuttatás, de sokkal egyszerűbb és kézenfekvőbb megoldásnak tűnik ilyenkor a drónok használata - írták. 

Használható magas növényállománynál

Számos helyzetben egy-egy növényvédelmi vagy termésnövelő kezelés (pl. lombtrágyázás, deszikkálás) elmaradásának oka csupán a túl magas növényállomány. Erre megoldást nyújthatnak a hidas permetezőrendszerű földi gépek, amelyek alváza elég magasan helyezkedik el ahhoz, hogy az alatta lévő növényállomány ne sérüljön. Mindazonáltal ezek a gépek igen drágák, így sok gazdaság számára nem hozzáférhetőek. A drónok erre is megoldást nyújthatnak, hiszen a permetezés a növényállomány magasságához igazodva végezhető.

Használható nehezen megközelíthető táblákon

A nehezen megközelíthető, domboldalas, meredek lejtős, bonyolult terepviszonyok vagy tagolt táblák esetében a drónos permetezés valódi megoldást nyújthat a gazdálkodó számára.

Egyszerűen kezelhető

A drónok üzemeltetését szinte bárki meg tudja tanulni. A leendő drónpilótának azonban feltétlenül szükséges hivatalos képzőintézmények oktatásán is részt vennie, hiszen csak itt hangoznak el olyan kulcsfontosságú technikai információk, amelyek betartásával a drónozás biztonságossá tehető - közölték.

Amire érdemes figyelni

A drónipar nem csak Magyarországon, hanem világszerte is az egyik legerőteljesebben és leggyorsabban fejlődő terület; ám a drónos permetezést alakító hazai és uniós szabályok által előírt szükséges engedélyek beérkezése akár több hónapot is igénybe vehet, így érdemes mielőbb megkezdeni ezek beszerzését. A drónos permetezés ugyanis a nyílt kategórián kívül eső, speciális kategóriába tartozó művelet – így a tevékenység speciális engedélyhez kötött.

Összességében a drónozásról

Mindezekkel együtt tehát fontos, hogy ezekkel az eszközökkel kiválóan lehet a mezőgazdaság hatékonyságát növelni és a drónok hasznos kiegészítőivé válhatnak a klasszikus gépi permetezőknek. Ahhoz, hogy növényeinket fokozott hatékonysággal és biztonsággal termeszthessük, kulcstényező a növényvédelmi és termésnövelő kezelések időszerű beiktatása is. Mivel a földi permetezést számos probléma nehezítheti, sok esetben a drónok lehetnek a gazdaságos termelés hatékony eszközei - zárta a cikk.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás