A durvuló kereskedelmi háború miatt lassul a nemzetközi és a hazai gazdaság is
Tartósan alacsony maradhat a hozamkörnyezet a világban és Magyarországon. Gyenge gazdasági teljesítményt mutatott az Európai Unió a második negyedévben, különösen a magországok szerepeltek rosszul. Németország volt az utolsó, eközben a déli államok és a kelet-közép-európai régió országainak többsége csak keveset veszített a lendületéből. Bár a várakozásoknál valamivel jobban teljesített a magyar gazdaság, de a lassulás jelei itt is egyértelműek. A globális növekedési kilátások romlása miatt a világ vezető jegybankjai tovább csökkenthetik a kamatokat és a hozamok itthon is tartósan a jelenlegi szinten maradhatnak.
Az Agro Napló szakcikkét szemléztük, eszerint jó eséllyel lassulni fog az Egyesült Államok gazdaságának növekedési üteme 2019-ben a tavalyihoz képest (+2,9 százalék), mivel a kereskedelmi háború okozta károk és a globális konjunktúra lassulása mellett Donald Trump USA-elnök adócsökkentési programjának növekedést ösztönző hatásai is elhalványulnak. Az első negyedéves 3,1 százalékos évesített növekedési ütem a második negyedévben 2,1 százalékra esett vissza. Az Európában közzétett második negyedéves növekedési adatok többnyire megerősítik a főként a kereskedelmi háború miatt lassuló konjunktúrával kapcsolatos félelmeket. A Kína és az Egyesült Államok között feszülő kereskedelmi háborúban folyamatosan újabb frontok nyílnak és a felek újabb és újabb vámokat jelentenek be. Ezek miatt a világ országainak többségében erősen lelassult, vagy visszaesett a kivitel bővülése és egyúttal lassult a növekedés.
A legnagyobb csapást az eurózóna növekedésére a német gazdaság okozta
A kereskedelmi háború hatására az EU legnagyobb gazdasága negyedéves összevetésben zsugorodott, míg éves bázison is csupán 0,4 százalékos bővülést hozott. A déli államok között egyre nagyobb egyensúlytalansággal küszködő Olaszország teljesített a leggyengébben, aminek GDP-je éves és a negyedéves összevetésben is egy helyben áll. A kelet-közép-európai régió országai között Szlovákia lógott ki lefelé, északi szomszédunk nagyon megsínylette a nagy kereskedelmi partner, Németország gyengélkedését, ahogyan arra a havi konjunktúraadatok (ipar, építőipar, kiskereskedelmi forgalom) második negyedéves alakulása alapján számítani is lehetett. Ezalatt az Egyesült Királyságot is utolérte a Brexit körüli bizonytalanságok hatása, ami negyedéves összevetésben recessziót hozott a szigetországba - írja Váradi Beáta, az OTP Bank Elemzési Központ szakértője. A témával kapcsolatban itt írtuk korábban, hogy nem tett jót a John Deere gyártójának a kereskedelmi háború.
Hirdetés
A hazai GDP 4,9 százalékkal bővült éves bázison a második negyedévben, az előző negyedévi 5,3 százalék után. Egyértelműen megindult a gazdaság lassulása, amit részben a kedvezőtlen külső környezet, részben a csúcspontot már elért EU-s forrásból megvalósított beruházások miatt csökkenő építőipari hozzájárulás indokol. A jelenlegi tendenciákat látva az év második felében további lassulásra lehet számítani.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés