Költséghatékony gazdálkodás folytatása és kis csoportokban eredményesen együttműködő termelők jelzik az AgroVIR fejlesztéseinek sikerét. A cég egy olyan innovatív vezetői információs szoftvert alkotott meg, amely segíti a gazdákat a működéshez szükséges döntések meghozatalában. A rendszer célja, hogy a partnereik a lehető legkevesebb idő- és energiaráfordítással tudjanak hatékonyan és fenntarthatóan gazdálkodni. Gorotyák Igor marketingvezető és Farkas Csongor nemzetközi értékesítési vezető többek között arról mesélt, mit tesz és fejleszt a magyar cég azért, hogy a magyar, a román, az argentin, és a bolgár gazdák a lehető legjobban átlássák és megszervezhessék a mezőgazdasági tevékenységüket.

A magyar piacon ismertek és eredményesek. Milyen tervek és lépések megvalósulása várható még itthon, és hogy haladnak a külföldi terjeszkedéssel?

Gorotyák Igor: Magyarországon piacvezetők vagyunk, az AgroVIR rendszernek már több mint 10 százalékos részesedése a célpiacon. A nemzetközi piacra 2,5 évvel ezelőtt léptünk, amikor a szolgáltatásunk Romániában is elérhetővé vált. Az ottani üzleti sikert jól jelzi, hogy mára a rendszert használó gazdák összesen több mint 100 ezer hektáron végeznek mezőgazdasági tevékenységet. 2018 elején Argentínában is megvetettük a lábunkat, idén pedig Bulgária felé nyitottunk.

Gorotyák Igor, az AgroVIR marketingvezetője beszél a cég külföldi terjeszkedéséről

Miben más a magyar és a külföldi közeg? Mit tanultak meg Romániában, Bulgáriában és Argentínában?

Farkas Csongor: Több fejlesztésünket, amelyek lehetővé tették a nemzetközi működésünket, Romániában teszteltük először. Argentínában is sokat tanultunk, ott másként történik a földbérleti szerződések kezelése, többféle fizetési típust és konstrukciót alkalmaznak, és a számításoknál a bimonetáris rendszer működik. Valamint a szállítási költségek kezelése és vizualizációja is eltér a Magyarországon megszokottól. Ezeket másképp nem tudtuk volna megtanulni, ehhez kellett, hogy az új országok gazdálkodási szokásait közelről megismerjük. Argentína egy egészen más dimenzió. Amíg itthon 3,5-3,8 millió, Romániában pedig 10 millió hektár megművelhető földterület van, addig Argentínában 32 millió hektárról beszélhetünk, tehát ott jóval nagyobbak a lehetőségek. Argentína mezőgazdasági ország, de nincsenek agrártámogatások, és nyilvánvalóan EU-s pénzekre sem lehet pályázni. Ezért a termelők csak adóoptimalizációval, precíz könyveléssel és rendkívül hatékony gazdálkodással maradhatnak versenyképesek. Nagyon fontos emiatt, hogy a folyamatirányítás, a riportok, az adatok kezelése tökéletes rendben menjen, ennek a kihívásnak kell megfelelnünk.

G.I.: A bolgár terjeszkedés azért volt kézenfekvő, mert hozzánk hasonlóak az adottságaik, viszont jelenleg nagyjából 5-8 évvel vannak elmaradva mögöttünk a technológiai fejlettség terén. Az EU-ba lépésnek köszönhetően nagyon gyorsan zárkóznak fel, hogy versenyképesek legyenek a közös európai piacon. Az agrártechnológia fejlődése is egyre gyorsul. Amit itthon 7, Romániában pedig 2,5-3 év alatt építettünk fel, azt Bulgáriában még ennél is gyorsabban el lehet majd érni. Ez pedig kiváló visszajelzés arról, hogy jó irányban gondolkodunk. A fő kérdés az, hogy az itthon kitaláltakat át tudjuk-e ültetni más országok mezőgazdasági rendszerébe. Eddig szerencsére mindegyik országban sikerült.

Milyen fejlesztésekkel készülnek azért, hogy megfeleljenek a magyar gazdák igényeinek?

Farkas Csongor, az AgroVIR nemzetközi értékesítési vezetője beszélt az idei fejlesztésekről is

F.Cs.: Az elmúlt évek alatt alaposan megismertük a termelők igényeit és azok alapján fejlesztettünk. A döntéstámogatásnál ezért azt szeretnénk elérni, hogy ne csak a gazda, vagy a felhasználó vigye be az adatot, illetve munka- és az erőgépekből érkeztessük, hanem elindultunk az információs platform megvalósítása felé. Kisebb szolgáltatóktól jövő információt (pl. időjárási-, NDVI-, és növényvédelmi adatok) bevonva, azt feldolgozva szeretnénk további várható hatásokat, előrejelzéseket integrálni a rendszerünkbe, ezzel is segítve a gazdálkodót a döntéseiben.

G.I.: A munkaerő optimalizálásánál is elindultunk az adatok automatikus érkeztetése felé. A gépeknél és az inputanyagoknál ez már megtörtént. A cél a minél kevesebb emberi beavatkozás, hogy az adatokat automatikusan hozzuk be, és úgy is dolgozzuk fel azokat, legyen szó flottamenedzsmentről, műholdakról, okoseszközökről érkező információkról vagy szenzorokról. A döntés természetesen mindig a gazda kezében marad, de szeretnénk konkrét javaslatainkkal segíteni a hatékony működésben. A cél, hogy minél inkább megkönnyítsük a gazdák konkrét döntéseinek meghozatalát. Aktív kapcsolatot tartunk velük, aminek részeként önszervező körök alakultak ki, ahol AgroVIR-t használó gazdák és a mi tanácsadóink közösen elemzik az adatokat, tanulnak egymástól, így fejlesztik az adott gazdálkodási régiót vagy szektort. Egyébként a termelők ötleteinek hatása viszonylag nagy, havi 30-60 fejlesztésünk több mint 60 százaléka tőlük származik. Ezzel segítenek minket abban, hogy a kényelmesebbé, egyszerűbbé és hatékonyabbá tehessük számukra a gazdálkodást.

Egy elismerést és egy 1. helyet is kapott az AgroVIR csapata a XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok pályázatán a Global - Információs Platform fejlesztéséért
Korábban is írtunk az AgroVIR rendszerről, a magyarországi cégvezetővel, Okner Péterrel készített interjú itt olvasható:

Akkor ér valamit az adat, ha fel is használják

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás