Elterjedt, de ismeretlen kórokozó a gabonákon a hópenész, amelynek kórokozója a Microdochium nivale gomba. Főleg a búzát károsítja, de rozson, árpán és tritikálén is megjelenhet. Terjedésének kedvez a dús, túlfejlett növényzet, a magas páratartalom, a fagyponthoz közeli hőmérséklet, és a nem átfagyott, esetleg hóval borított talaj. A kultúrán belüli további terjedése spórákkal történik, amelyeket a szél és eső szállít. A gomba tavasszal is fertőzi a csíranövényeket és a fejlettebb növényeket az elágazásoknál, a levéllemezen és akár a kalászon is.

Az Agrofil írta meg szakcikkében, hogy a megfelelő (ellenálló) fajtaválasztás, a csávázás és a szármaradványok aláforgatása segíthet a betegség megelőzésében. Támogatja a gabona ellenállóképességét a késő őszi nitrogén tápanyag visszafogása, a nagyobb adagban történő kálium műtrágya kijuttatása, vagyis a kiegyensúlyozott tápanyag utánpótlás. A kórokozó vetőmaggal, vagy a talajból fertőz. Szaporítóképletei a tarlón maradt szármaradványokon rejtőznek, amelyekkel kelés előtt, vagy azután a fiatal növényeket fertőzi.

A hópenész tünete a levélen - Fotó: Bayer AG

Gyakran csak akkor lehet észrevenni, amikor a növényzetről elolvad a hó, és a gabonán kisebb nagyobb foltokban előtűnnek a kórokozó fehéres-rózsaszínes micéliumai. A fertőzésnek nem feltétele a hóval való borítottság. Ősszel, keléskor is ott lehet a táblákon, csírázási problémákat, kelési egyenetlenséget, valamint a kikelt fiatal növények pusztulását okozva.

A talajban dugóhúzó formájú, deformálódott, vagy megbarnult, elpusztult csíranövényeket találunk. A kikelt növények a növekedésben és a fejlődésben visszamaradottak. A hópenész tünetei könnyen felismerhetők: az első és a második levél alapján vörösbarna, ovális, sötétbarna szélű, apró bemaródások keletkeznek. Tünetek a vegetáció további részében is vannak. Ezek a leveleken először vizenyős, majd bebarnuló foltok, elsősorban a szár és a levél találkozásánál, továbbá szürkés foltok jelennek meg a száron. Tavasszal a hóolvadás után a beteg növények a táblán szabálytalan foltokban találhatók, az állományban foltszerű kipusztulások alakulnak ki. Az elhalt növények a talajon fekszenek. Rajtuk a fehérből, halvány vörös színbe hajló penészgyep látható, mely napos, szeles időjárás esetén gyorsan eltűnik.

Észak-Nyugat Európában az utóbbi években többször előfordult a hópenész kórokozó miatti fél-másfél tonnás terméskiesés hektáronként.

A legtöbb gombaölő szernek vannak mellékhatásai a hópenész kórokozója ellen is. Azonban sok hatóanyag ellen rezisztenssé vált.

A hópenész tünete a növényállományban - Fotó: Bayer AG

Mit tehet a gazda, hogy megelőzze a betegséget és a terméskiesést?

  • Növényi maradványok aláforgatása, mert ezekről fertőz a hópenész kórokozója.
  • Búza monokultúra kerülése (kukorica és más kalászos elővetemény kerülése).
  • Megfelelően csávázott vetőmag beszerzése.
  • Lehetőleg tavaszi nitrogén kijuttatás.
  • Ellenálló fajta választása.

A hóval való borítottság olyan esetben súlyosbítja a károkat, amikor a tél enyhe időjárással kezdődik, majd a hó az át nem fagyott talajra érkezik. A klímaváltozás, a szeszélyes időjárási viszonyok, valamint az ideihez hasonlóan csapadékos, de nem fagyos telek miatt hazánkban is előfordulhatnak nagyobb fertőzések. A fotók a Bayer AG tulajdonát képezik.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás