A Romániai Mezőgazdászok és Professzionális Feldolgozók Fóruma (FAPPR) a jégeső-elhárító rendszer azonnali leállítását kéri a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumtól (MADR). A gazdálkodók szerint a jégeső-elhárító rendszer szárazságot okoz. A termelők tapasztalatai szerint a használata több kárral jár, mint haszonnal, az álláspontjuk szerint a rendszer katasztrofális hatások sorát okozta.

A Maszol portál írt részleteket a témáról, ezt az anyagot szemléztük.

A jégkármérséklő rendszer leállítását követelik a gazdák Romániában, szerintük több kárt okoz, mint hasznot - képünk illusztráció

„Bár célja a mezőgazdasági ültetvények védelme, a jégeső-elhárító rendszer katasztrofális hatások sorát okozta, ami Vrancea, Prahova és Iași megyei tagjaink igazoltak és dokumentáltak” – idézte az Economica.net oldal a FAPPR állásfoglalását.

A szakmai érdekvédelmi szervezet 2024. január 15-én tájékoztatta az álláspontjáról a szaktárcát, kérve a jégeső-elhárító rendszer leállítását. A minisztérium illetékesei akkor azt ígérték, hogy felfüggesztik a működését mindaddig, míg nem születik egy megbízható szaktanulmány a hatásairól. Az akkori ígéretnek mostanáig semmiféle gyakorlati következménye nem lett - írták.

„A MADR képviselőivel fenntartott korrekt intézményi kapcsolat szellemében egy utolsó kísérletet teszünk, kérve, hogy legyenek tekintettel kívánságainkra és azokkal összhangban járjanak el” – olvasható a tárcához eljuttatott dokumentumban. Ellenkező esetben a szervezet tiltakozó megmozdulásokkal próbál majd érvényt szerezi a követelésének - közölték.

Így működik a jégkármérséklő technológia

Arról a Krónika számolt be még 2023. májusában, hogy Erdélyben elsőként Szatmár megyében tesztelték az új generációs jégeső-elhárító rendszer prototípusait.

A jégeső okozta károk megelőzésére a Romániában tavaly bevezetett új technológia alapja az, hogy a talajgenerátorok ezüst-jodid oldatot égetnek el, és az így keletkező ezüst-jodid molekulák feláramlással a felhők felsőbb rétegeibe jutnak, ott pedig csökkentik a kialakuló jégszemcsék méretét. 

https://www.youtube.com/watch?v=y5AmXmSctp4
A Romániai Mezőgazdászok és Professzionális Feldolgozók Fóruma a jégeső-elhárító rendszer azonnali leállítását követeli

A korábbi években heves viták övezték a romániai jégkármérséklő rendszer hatékonyságát, mert a meteorológiai előrejelzések ellenére sem állították hadrendben a jégvédelmi ágyukat, így a védettnek számító megyékben is több ezer hektár gyümölcsöst és szőlőst tett tönkre a jégverés - írták.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás