A Föld gerinces vadvilágát leginkább a kutya fenyegeti, persze csak az ember után. Az emberiséggel együtt túlszaporodó – az előrejelzések szerint pár év múlva 1 milliárdos létszámra duzzadó – kutyák 75-80 százaléka ugyanis nem házi kedvenc vagy felügyelet alatt álló társállat. Hanem a lakóövezetek tágabb környezetében él kóbor kutyaként. A legnagyobb veszélyt azok a kisebb-nagyobb falkák jelentik, amelyek a természetes élővilágnak még helyet adó területeken portyáznak, ahol az emberéhez hasonló eredményességgel pusztítják a vadvilágot. A Qubit írt tanulságos cikket a témában, ezt az anyagot szemléztük. A kutyák máshogy térnek vissza a természetbe, mint ahogy kiszakadtak onnan. Az 50 ezer éve megkezdett háziasítás jelentősen alakított rajtuk – olvasható a BBC-n. Az emberi szelekció ugyanis felgyorsította az eredetileg is magas szintű alkalmazkodó képességet. Megduplázta a farkasfélék reprodukciós mutatóit, továbbá növelte az intelligenciát, amely a zsákmányszerzésben fontos. A vérengző gátlástalanság pedig szintén emberi hatás - írja a cikk.
A kutyák az ember legjobb barátai, de elvadulva és falkákba verődve komoly gondot okoznak az élővilágban
Julie Young, az amerikai agrárminisztérium vadvédelmi szolgálatának tudományos munkatársa a nyájak és gulyák védelmére kitenyésztett – a komondor és kuvasz fajták révén ismerhető – pásztorkodó és visszavadult őrkutyákat tanulmányozta a világban. Köztük a déli államok vadonjaiban kóborló példányok szokásait is. Tavaly megjelent tanulmányában azt írta, hogy nem a vérszomj jelenti a legnagyobb gondot, hanem az, hogy ezek a kutyák akkor is vadásznak, amikor nem a táplálékszerzés a cél. Vad rokonaikkal ellentétben náluk a zsákmánykereső cserkelés szinte állandó. Bár nem feltétlenül végeznek a lehetséges prédával, az űzött vad sokszor már abba is belepusztul, hogy megkergették. 
96 emlős, 78 madár, 22 hüllő, 3 kétéltű és a veszettség lehet a számlán
A kutyák a világ 188 veszélyeztetett faját fenyegetik – derült ki egy tavaly publikált tanulmányból. Az 1948-as alapítású Természetvédelmi Világszövetség (International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, IUCN) adatai szerint az elvadult ebek jelenleg 96 emlős-, 78 madár-, 22 hüllő- és 3 kétéltű faj fennmaradását kockáztatják. A vadvédelmi szakemberek a hawaii vízicsibe (Porzana sandwichensis) és a tongai vakondgyík (Tachygyia microlepis) kipusztítását máris a szigeteken kóborló kutyafalkáknak tulajdonítják.
A hatalmas kóbor kutya populáció a betegségek terjesztése miatt is nagyon veszélyes
A kutyák ugyanis a veszettségjárványok leghatékonyabb továbbadói. Ezzel pedig a vad- és házi állatállományokon kívül az embereket is veszélyeztetik. A jelenség kutatói szerint kellő odafigyeléssel és az elvadult példányok sterilizálásával a probléma kezelhető lehet. De csak akkor, ha a felelőtlen szokások gyökeresen megváltoznak, és a világon jellemzővé válik a felelős kutyatartás - írja a Qubit cikke.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás