A lenmag ötször-hatszor annyi esszenciális zsírsavat tartalmaz, mint amennyi a tengeri halakból kinyerhető
Az olajlen szerény haszonnövény, és nagyon sokáig csak ipari alapanyagot láttak benne, és főként a festékgyártásban használták impregnáló anyagként. A korszerű táplálkozásban azonban újszerű szerepet kapott, mivel rendkívül magas a szervezetünk számára pótolhatatlan Omega-3-zsírsavtartalma.
Az Omega-3 és Omega-6 zsírsavaknak, valamint azok megfelelő arányának nagyon fontos szerepük van az egészségünk szempontjából. Jótékony hatásuk elsődlegesen a szív- és érrendszerre igazolt, hozzájárulnak a betegségek megelőzéséhez és a gyulladásos folyamatok csökkentéséhez.
Daganatoktól a pikkelysömörig
Ugyancsak előnyös tulajdonságaikat mutatták ki a daganatos, rákos elváltozások, a magas vérnyomás, a szívinfarktus, a kóros véralvadás és a pikkelysömör tekintetében.
Részt vesznek a sejthártya és egyéb membránok felépítésében, emiatt nélkülözhetetlenek a szervezetben. Az Omega-3 segíti a magzat fejlődését, és csökkenti a koraszülés kockázatát. Csecsemőknél segíti a látásélesség fejlődését és a szellemi fejlődést. Megfelelő mennyisége az idegsejtek működésére is jótékonyan hat, befolyásolja az agyműködést, javítja a koncentrációt, a memóriát és a stressztűrő képességet is acélozza.
Míg a halolaj magas Omega-3-tartalma közismert, azt talán kevesen tudják, hogy a lenmag is természetes forrása ennek az értékes esszenciális zsírsavnak, méghozzá ötször-hatszor többet is tartalmaz, mint a tengeri halakból nyerhető halolaj – mondta el a magyarmezogazdasag.hu megkeresésére Medovárszky Zoltán, a Gabonakutató Nonprofit Kft. munkatársa, aki harminc éve foglalkozik lennemesítéssel.
Péksütemények felületén, pirítva
A lenolajat elsősorban őrleményként és teljes magértékben használja a pékipar, lisztkeverékekben, illetve péksütemények felületén, pirítva.
Nemcsak az emberi táplálkozásban lehet fontos szerepe, mert az utóbbi években takarmányként is kezd felértékelődni.
Speciális feldolgozást igényel, de takarmánykeverékekben serkenti a növendék állatok fejlődését, és nagyban növeli a megtermékenyítési arányt, amivel hozzájárul a szarvasmarha-állományok megbízható szaporulatához.
Omega-3-tartalma akkumulálódik a tejben, ezért az ilyen tejek és tejtermékek fogyasztása nagyban hozzájárul a fiatal szervezetek egészséges fejlődéséhez, valamint a fenti betegségek megelőzéséhez, gyógyításához.
Szakmai nap – és a folytatás
Takarmánycélú felhasználása egyelőre gyerekcipőben jár, de egyre több termelő próbál előrelépni ezen a területen a technológia tökéletesítésével, az optimális takarmánykeverékek előállításával – hangzott el azon az olajlentermesztési szakmai napon, amit a Gabonakutató, a NOACK, az RWA és a Vitafort szervezett állattenyésztőknek és növénytermesztőknek június 15-én Taliándörögdön.
Az említett partnerek néhány éve kezdtek együttműködésbe az olajlentermesztés hazai népszerűsítése érdekében – tájékoztatta a magyarmezogazdasag.hu-t Garamszegi Tibor, a Gabonakutató Zala és Veszprém megyei területi képviselője.
A lennek számos előnye van alternatív szántóföldi növényként, elsősorban az olyan területeken, mint Veszprém megye, ahol jelentős a vadkár, mivel nem rágják le az állatok. Nagyon egyszerű vetésváltásba illeszteni, gyakorlatilag nincsen kártevője, jó elővetemény, és gyorsan „lejön” a tábláról, vagyis rövid a vegetációs ciklusa.
Ökológiailag feltétlenül helytálló a hazai növénytermesztésben, a Gabonakutató által kezdeményezett szakmai együttműködés pedig abban is szeretné támogatni a gazdákat, hogy az ökonómiája is rendben legyen. Garamszegi Tibor szerint lehet nyereségesen termelni, amihez szakmai hátteret szeretnének biztosítani a Taliándörögdön elindított és terveik szerint hosszú távon folytatódó bemutatókkal.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Újdonságok a Pioneer® napraforgó-vetőmag kínálatában
A Pioneer® napraforgóvetőmag-portfólió 7-9 hibridből áll össze évről-évre, a gazdálkodói igényekre reagálva. A 2025-ös vetési szezonra 3 teljesen új hibrid áll a hazai termelők rendelkezésére, amely jelentős arány a Pioneer® hibridek számát figyelembe véve. Ezek a linolsavas P64LE280, a magas olajsavas P64HE188 és a szintén magas olajsavas P64HP630 hibridek. Mindezek említést érdemel még a P64LE185 hibrid, amely 2024-ben egy lépésben vált a legnagyobb zsákszámban értékesített Pioneer® napraforgóvá a vállalatunk értékesítési számait figyelembe véve, sikeresen váltva a méltán népszerű nagy elődöt, a P64LE25-öt.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 92 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés