Egyre több üzem használ precíziós eszközöket Magyarországon az állattenyésztésben is. Sokan már nem csak a fejéshez, de az etetéshez is robottechnológiát alkalmaznak. Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója egy siófoki agrárrendezvényen azt is elmondta, hogy egy közel 5 milliárd forintos teljesen zöldmezős beruházást terveznek, amellyel évente mintegy 2000 fajta végterméket állíthatnak elő. Így pedig teljesen testre szabhatóvá válik majd a takarmányozás. Egyre nagyobb szerepet kapnak a robotok az istállóban.

A népességrobbanás bizonyos fáziseltolódással megy majd végbe a világban, és habár Ázsiában óriási a növekedés, a hangsúly a következő 30-40 évben áttolódik majd Afrikára - mondta Kulik Zoltán egy siófoki agrárkonferencián. Szerinte tudomásul kell venni, hogy 60-70 év alatt csaknem 4-5 milliárd fővel nő majd a lakosság, és mindenkit meg kell majd etetni. Ez óriási kihívást jelent. Az export jelenleg 20-22 százalékot tesz ki a Vitafort termelésében, azonban a következő években ez meghaladhatja majd a cég tevékenységének 50 százalékát is - mondta. Az Agrárszektor anyagát szemléztük.

A takarmánygyártással foglalkozó Vitafort Zrt. vezérigazgatója szerint az állattenyésztésben is egyre nagyobb szerepet kapnak a robotok - képünk illusztráció

Egyre többen veszik igénybe a robotok munkáját a magyar állattartó telepeken

A szakember a precíziós mezőgazdasággal kapcsolatban kiemelte, hogy a technológia már nem csak a növénytermesztésben, de az állattenyésztésben is jelen van. A tejelő tehenek takarmányozásában a robottechnológia a fejésen kívül az etetésnél is előtérbe került. Egyelőre még csak 4-5 üzem használ ilyen eszközöket Magyarországon, ám a következő években a robotokat dolgoztató telepek száma akár 50-100-ra is nőhet. Kulik Zoltán szerint a Vitafort célja, hogy egy 5 milliárd forint körüli teljesen zöldmezős beruházással olyan automatizált üzemet hozzon létre, amely lehetővé teszi, hogy éves szinten mintegy 2000 végtermék-típust állítsanak elő. Ezzel teljesen testre szabhatják a takarmányozást.

Így működik az automata fejőrobot és a takarmánykiosztó a gyakorlatban

https://www.youtube.com/watch?v=oduR7Q7mcsc

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás