Világszerte a szója az állattenyésztés egyik legfontosabb takarmánya. A szójaültetvényeket pedig Brazíliában hatalmas erdőségek kiirtásával telepítik. Ennek csökkentésére összefogtak az üzleti szektor és a civil szféra szereplői, hogy fenntartható megoldásokat keressenek a problémára. A Piac és Profit cikkét szemléztük. Eszerint az emberek nem fogyasztanak nagy mennyiségben szóját, a növény mégis a legnagyobb mennyiségben használt takarmányalapanyag. Az ellátási láncban tehát a hústermelés egyik fontos része. A szóját nem csak a haszonállatok etetésére termesztik, hanem a haleledelekbe is bedolgozzák.
A szójatermesztés okozza a brazil esőerdők pusztulásának jókora részét
A brazíliai Cerrado a világ biológiailag leginkább sokszínű szavannája. A Föld biodiverzitásának 5 százalékát adja ez a régió, több, mint 800 madárfaj és 1100 növény található itt. Ezt veszélyezteti a mezőgazdasági termelés: 2000 és 2014 között a gazdálkodásra használt területek 87 százalékkal nőttek rajta. Ami erdőirtással járt együtt, legnagyobb mértékben a szójatermesztés miatt. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=QNIH1I0tLu8[/embedyt] Közel 50 brazil és nemzetközi civil szervezet írta alá a Cerrado Nyilatkozatot, mely arra szólította fel az üzleti szektor szereplőit, hogy tegyenek az erdőirtás megfékezéséért és az őshonos növényvilág megőrzéséért. Eddig a világ legnagyobb élelmiszertermelő cégei közül 61 csatlakozott a Cerrado-szavanna megóvásához, például a McDonald’s, a Tesco, a Unilever, és a Walmart. Fontos lenne, hogy olyan alternatívát találjanak a szója helyére, ami biztosítani tudná a fehérjét a takarmányokhoz.
Megoldás lehet a rovarfehérje?
Ahogy mi is írtunk róla korábban, egyre több szó esik a rovarokról, mint lehetséges fehérjeforrásokról. Európában az Ynsect nevű cégnek sikerült jelentős pozíciót kivívnia magát a fenntartható módon termelt takarmányok között: termékeiben a fehérjetartalmat rovarok adják. A cég a 2018-as esztendőt azzal töltötte, hogy épített egy gyárat Franciaországban, mely elsőként állít elő nagy mennyiségben rovarfehérjét.
Szóba jöhet a műhús is
A hústermelés az egyik legnagyobb ökológiai lábnyomit hagyja, sok erőforrást használnak fel hozzá. Az Egyesült Államokban a Beyond Meat és a Memphis Meat állított elő laboratóriumi körülmények között “műhúst”. Erről itt írtunk bővebben korábban. Az eljárás lényege, hogy vesznek egy sejtet az állat szövetéből és kitenyésztik, majd húst állítanak elő belőle. A gyártási módszer egyelőre drágább, mint a hagyományos állattenyésztés, de a fejlesztők szerint hamarosan versenyképes lehet a piacon. Finnországban növényi alapú húst is előállít a Gold & Green Foods nevű cég. Elkészítéséhez zabot és disznóbabot használnak.

További híreink

Végre jövedelmezőbbé válhat a hazai állattenyésztés több banki szakértő szerint is

2024.07.10.

Az élő állatok és állati termékek piacain stabilak az árak, ami kedvezőbb jövedelmezőséget vetít előre.

Az egyik legfontosabb kérdés a növénytermesztésben a fajtaválasztás: ünnepelt a Gabonakutató Kiszomboron

2024.07.09.

A szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. jubileumi országos kalászos fajtabemutatót tartott a Csongrád-Csanád vármegyei Kiszomboron. 

Új tulajdonosa van a vegyszerhasználat jelentős csökkentésén dolgozó Ekobot vállalatnak

2024.07.09.

Az Ekobot elképzelése, hogy fenntartható alternatívákat kínáljon az emberi fogyasztásra szánt növények vegyszeres permetezésének csökkentésére vagy megszüntetésére.

Jégeső csapott le az őszi káposztarepce fajtabemutatóra a Nyírtelek közeli Gyulatanyán

2024.07.09.

Őszi káposztarepce fajtabemutatót tartottak a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírtelek közeli Gyulatanyán.

Le van maradva Románia a biogazdálkodásra való áttérésben az EU elvárásokhoz képest

2024.07.08.

Az EU-ban a mezőgazdasági terület 10,5 százalékán folyik biogazdálkodás, Romániában ez az arány mindössze 5 százalék.

Tovább folytatja együttműködését a Tetra Pak és a Tej Terméktanács

2024.07.08.

Ismételten megújította együttműködési megállapodását a Tetra Pak Hungária Zrt. és a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

Partnerhírek
Partner

Nem Nagy Testvér a távsegítség - sokat várnak a szervizesek a precíziós mezőgazdasági szolgáltatástól az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.06.25.

A MyPLM Connect szolgáltatással ellátott New Holland traktorokhoz, kombájnokhoz már több mint egy éve elérhető Magyarországon az új gépállapot-felügyeleti rendszerként a Control Room szolgáltatás, ami újraírja az üzemben tartás szabályait. A hivatalos magyar márkakereskedő AGROTEC Magyarország Kft. komáromi központjából munkaidőben felügyelt rendszerrel ugyanis számtalan bosszantó probléma, ami eddig külön kiszállást, EST diagnosztikai laptoppal traktorban töltött hosszú órákat igényelt a szervizesektől, mára távolról, online is orvosolhatóvá vált. Az olyan tapasztalt szakemberek, mint Szűr Gábor, a Komáromi Területi Központ területi műszaki vezetője szerint az előnyök már most is komolyak, pedig még csak belekóstoltunk a rendszer lehetőségeibe.

Partner

ÁTK, kertészeti, erdészeti és precíziós kivitelű traktorok a SOLIS-tól

2024.05.26.

Egy igazán multifunkcionális traktorokat hozott a magyar piacra az ODISYS. A megfordítható kormányzás lehetőségét is biztosító erőgépek használatával nincs többé kitekeredett nyak és testtartás, legyen az a munka akár targoncázás, szár és nyesedékzúzás, de akár árokásás. Hernek Zoltán, a cég tulajdonos-ügyvezetője mutatta be nekünk.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valentini Navajo erdészeti szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Hirdetésfeladás