A szőke mangalica lesz a fókuszban a 100 millióért felújított SZIE-tanüzemben
Átadták a Hatvan közelében található Józsefmajori Tanüzem felújított épületét és ezzel egy időben befejeződött a tanüzem átalakítása, modernizálása. A telep őshonos állatfajok, főleg szőke mangalica tartására, genetikai értékeinek megőrzésére alkalmas. A közel 100 millió forintos beruházás a Szent István Egyetem által elnyert EFOP-3.4.3-16-2016-00012 számú Európai Uniós projektben valósult meg.
A Józsefmajori Tanüzem a Szent István Egyetem mezőgazdasági gyakorlati oktatásának egyik kiemelt helyszíne. Itt korábban a tejtermelést és a tejelő szarvasmarha tartását mutatták be, üzemi méretét tekintve családi mintagazdaságként. Közel 80 darab Holstein-fríz tehén és szaporulata alkotta a telep állatállományát. A tejfelvásárlási árakban bekövetkezett radikális csökkenés azonban változásra kényszerítette a telep termelési irányait. Ezért az ágazat piaci helyzeteit figyelembe véve őshonos sertéstenyésztés beindítását kezdték meg 2016. őszén. Céljuk a közel 200 éves múltú, a világon egyedülálló megjelenésű mangalica sertésfajták közül, a szőke mangalica genetikai értékének megőrzése, őshonos jellegének fenntartása, egyúttal az egyetem hallgatóinak gyakorlati képzése, melynek keretében elsajátíthatják a sertéstenyésztéssel kapcsolatos teendőket.
A gyakorlati képzőhely fejlesztésével az Egyetem minőségi, piacképes képzést biztosíthat a hallgatóinak azáltal, hogy élethű körülményeket teremt és többrétű szakmai tartalommal megtöltött gyakorlat lehetőségét kínálja. A szakmai tapasztalatok átadásán túl a fajták választásával a hungarikumok, azok hagyományainak megőrzése és továbbadása is kiemelt feladat Józsefmajorban - írta a Szent István Egyetem híre.
Hirdetés
A Tanüzemben elsődlegesen a hosszabb időtartamú telepi munkavégzést és a családi gazdaságok élethű önfenntartó rendszerét kívánják modellezni.
Ebben helyet kapnak a hagyományos tartási gyakorlatok, a modern eszközök és technológiák, továbbá az ősi magyar agrárkultúra hagyományainak átörökítését és megőrzését is szem előtt tartják. Az állatok takarmányozása részben a tanüzemi rendszer által helyben megtermelt tömegtakarmányokból történik. A szőke mangalica sertéseket mélyalmos kifutókkal rendelkező istállókban tartják. Itt a diákok egyszerre szerezhetnek tapasztalatot a növénytermesztés és az állattenyésztés gazdaságon belül egy időben előforduló feladatairól és mechanizmusairól. A tartáson túl a tenyésztés teljes folyamata is végigkísérhető.
A húsfeldolgozás kialakítása is tervben van
A tangazdaság hosszú távú célja, hogy a sertéstartáson túl a hús feldolgozását is bemutassák egy saját vágópont és manufakturális húsfeldolgozó üzem létrehozásával. Erre már voltak is korábbi együttműködések külső szolgáltató bevonásával, melynek eredményeképp bekerültek a mangalica termékek az egyetemi „Jeles Finomságok” – a Szent István Egyetem által termelt élelmiszereket és alapanyagokat magába foglaló márka kínálatába.
Ezek voltak a fejlesztések
A beruházás során átalakították a meglévő irodaépületet, az egyik emeleti szárnyból diákszálló lett, illetve a telepet betonoszlopos és dróthálós kerítéssel vették körbe. Felújították a telepi fúrt kutat és a hozzá kapcsolódó víz- és csatornarendszert, továbbá a fiaztató istálló elektromos hálózatát, valamint egy trágyatárolót is építettek. Oktatás és vagyonvédelem céljából modernizálták és bővítették a meglévő kamerarendszert az istállókban és a telepen. A Szent István Egyetemen az Európai Unó támogatásával megvalósuló EFOP-3.4.3-16-2016-00012 számú, 891 536 543,00 Ft értékű vissza nem térítendő támogatású projekt fő célja az agrárfelsőoktatásban való részvétel növelése, a lemorzsolódás csökkentése. Külön hangsúlyt helyezve a hátrányos helyzetű, illetve a hátrányos helyzetű térségből származó hallgatók támogatására, esélyegyenlőségének biztosítására. A Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló projekttel a lehető legátfogóbban kívánják fejleszteni az egyetem képzési rendszerét. A támogatás az intézmény összköltségeinek 100 százalékát fedezi. A projekt 2017. június 1-jén indult és várhatóan 2021. február 28-án fejeződik be.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés