A sztárszőlők lettek a zöldszüret legnagyobb áldozatai
Az utóbbi évek szőlőtelepítéseinek legnépszerűbb fajtáját, a biancát, és a néhány éve még a magyar borok világpiaci áttörését elősegítő furmintot vágták le a legnagyobb területen a magyar szőlőtermelők a zöldszüret során. Az érés előtti szüreteléssel július 10-ig kellett végezniük azoknak a termelőknek, akik igényelték azt a hektáronkénti 300 ezer és 1,1 millió forint közötti támogatást, amit a zöldszüretért cserébe kaptak.
Az Agrárszektor írta meg, hogy 2018-ban a fogyasztásnál 46 millió hektoliterrel több bort állítottak elő a világon, ez pedig kiélezett versenyhelyzetet okozott. Ez hatást gyakorolt a 2019. évi magyarországi szüretre és szőlőfelvásárlásra is. A piac rövidtávú szabályozására a Közös Agrárpolitika (KAP) két intézkedést tesz lehetővé a tagállamok számára: a zöldszüretet és a krízislepárlást. A zöldszüret a még éretlen állapotban lévő szőlőfürtök teljes eltávolítását jelenti, amelyet idén támogatnak először Magyarországon. A zöldszüretért járó kompenzáció kizárólag uniós forrásból származik, kifizetését a KAP határozza meg. A támogatás összegét az adott szőlőterület előző 2 évének átlagos terméshozamából kell számítani. Ez alapján a tétel hektáronként 300 ezer- 1,1 millió forint között lehet. A támogatást a MÁK november 15-ig fizeti ki azon termelőknek, akik július 10-ig szabályszerűen elvégezték a zöldszüretet.
Másként gondolták a szőlősgazdák
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) adatai alapján Magyarországon nagyon sok termelő - 5623 hektárra - jelentkezett a támogatásra - írja a Világgazdaság. Ennél végül kisebb területre adtak engedélyt, sokan ugyanis úgy értelmezték a zöldszüretet, hogy csupán gyérítik a fürtöket, holott a szabály szerint a bejelentett területen az összes fürtöt le kellett szedni. Végül nagyjából 5200 hektár lett a korábban leszüretelt terület nagysága, ami az ország hivatalos borszőlőtermő területének majdnem a 8 százaléka.
Hirdetés
A legnagyobb területre, több mint 2900 hektárra a Kunsági borvidéken adtak be zöldszüreti kérelmet a szőlősgazdák, ezt követte 781 hektárral a Mátrai, illetve 468 hektárral a Tokaji borvidék. A fajták közül a biancát 1370, a furmintot 772, a kékfrankost pedig 670 hektáron tervezték érés előtt leszüretelni.
Kapcsolódó: Változások a termelői csoportok elismerésével kapcsolatban: árbevétel lett a zöldszüretre igénybe vett támogatás is
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés