A talajelőkészítés a növénytermesztés egyik legfontosabb munkafolyamata, mely során a föld művelhető rétegét kívánják kiváló állapotba hozni a gazdálkodók. Ezzel a munkával készíthető elő a növény megfelelő csírázása, kelése és fejlődése. A magágyelőkészítő kombinátor általában egy szántóföldi kultivátor, egy simító és rögtörő hengerek kombinációjából áll. A legtöbb esetben függesztett munkagép, de készül belőle félig függesztett verzió is, amely nagyobb területek művelésére alkalmas. A munkaszélességtől függően hidraulikus csukású szállítási helyzettel is elérhető. Ezek karbantartása fontos gazdafeladat.

A Gépmax írta meg, hogy a vetés előtt magágyelőkészítést kell végezni, ami a vetés mélységéig történő talajmunka. Ez a művelet helyesen végrehajtva kellően tömör és aprómorzsás talajszerkezetet eredményez. A feladatot ásóboronával, kombinátorral, vagy kompaktorral lehet végezni.

A kombinátor karbantartása és helyes beállítása nagyon fontos gazdafeladat - Fotó: Magro.hu, CSZS, Harsány

A kombinátor beállítása

A gép három pont felfüggesztéssel kapcsolódik az erőgép függesztő karjaihoz. A munka megkezdése előtt be kell állítani a hossz- és keresztirányú vízszintet, hogy a gép teljes szélességében és hosszúságában egyenletesen kövesse a talajfelszínt. Ezt a függesztőorsók és a középső vonórúd csavarorsójának állításával lehet elvégezni. Főleg a szélesebb kombinátoroknál jellemző, hogy a két oldalukon mélységállító kerekek találhatók, ezekkel is a munkamélységet lehet szabályozni. A rögtörő hengereket a rugó beállított feszességétől függően egy rugós állítóorsó szorítja a talajhoz. A simító lapokat hasonló kettős rugó kényszeríti a talajhoz, mint amiket a bálázók rendfelszedőjénél alkalmaznak.

A kombinátor karbantartása

A kombinátoron minden szezonális munka elkezdése előtt, valamint naponta érdemes karbantartást végezni. A szezon előtti karbantartás alkalmával tüzetesen át kell nézni a gép minden alkatrészét. Ha a vázszerkezeten kisebb repedések vagy törések láthatóak, azokat hegeszteni kell. Lényeges a hiányzó festék pótlása is a felületeken, ezzel elkerülhető a rozsdásodás. A szántóföldi kultivátor a legtöbb esetben rugóskapákból áll, ezeket is ellenőrizni kell, hogy nincs-e törött közöttük. Amennyiben a rugóskapa lándzsái kopottak, akkor lehetőség szerint meg kell fordítani, ha pedig mindkét felük elkopott, akkor cserélni kell azokat.

Kombinátor a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Harsányban - Fotó: Magro.hu, CSZS

A simító rész egy rugóval megtámasztott lemez, ennél a rugók épségét kell ellenőrizni, szükség esetén pedig cserélni. A rögtörő hengerek pálcás, léces csipkés vagy sima kivitelben készülnek. Ezek mindkét vége perselyezett, általában műanyag perselyekkel. Amikor elkoptak, cserélni kell őket. Léteznek olyan típusok is, ahol az úgynevezett ST csapágyakat (tárcsacsapágy) alkalmazzák, ezeknél is fontos a rendszeres kenés (zsírzás). Amikor pedig teljesen elhasználódtak, akkor cserélni kell őket. Ezeket zsírzógombon keresztül kell kenni. Azt is ellenőrizni szükséges, hogy megfelelő-e az áteresztő képességük (azaz szedik a zsírt). Amikor a törőhengerek pálcái, lécei már túlzottan elkoptak, célszerű a hengerek cseréje is. Továbbá fontos megemlíteni, hogy amelyik gép rendelkezik mélységhatároló kerékkel, annál javasolt ellenőrizni a kerékcsapágyakat, ezeket is kenni (zsírozni), szükség esetén pedig cserélni kell.

https://www.youtube.com/watch?v=UPhIY8v6rdw
Egy kombinátor javítása Kétegyházán

A napi karbantartás

Ezt a feladatot a munkavégzés során, naponta a művelet megkezdése előtt kell végrehajtani. A gépen, főleg a rugóskapákon szennyeződések, szármaradványok rakódhatnak fel, ezeket mechanikai úton érdemes eltávolítani. A rögtörő hengereken is gyakran találni feltekeredett bálazsineget és egyéb, oda nem illő tárgyakat. Ezeket is le kell szedni. A rögtörő hengerek két végén a csapágyazást naponta kell zsírozni. A hidraulikus típusoknál pedig érdemes figyelni rá, hogy a csuklópontokon is lehetnek zsírozandó helyek - írták.

További híreink

Sok helyen módosíult a AKG pályázati felhívás, hozzuk a részleteket

2024.12.04.

Megjelent a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 58/2024. számú közleménye az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) felhívás módosításáról, sok részletet változtattak meg.

A magyar sertéshús új aranykorát építenék: hogyan érte el az éves fogyasztás a 30 kilót?

2024.12.04.

A Vidékfejlesztési Program keretében közel 450 sertéstartó vállalkozás részesült 85 milliárd forint támogatásban, és további 10,2 milliárd forint áll rendelkezésre az állatjóléti támogatásokra.

Havas eső és havazás érkezik

2024.12.04.

A következő három nap időjárását erősen felhős, párás idő jellemzi majd, helyenként gyenge csapadékkal, csütörtökön nyugaton több napsütéssel, pénteken pedig egy érkező csapadéksávval, amely esőt, havas esőt és havazást hozhat, miközben a hőmérséklet 1 és 7 fok között alakul.

Izgalmas témákat és fejlesztéseket hozott Győrben a Drón Fórum

2024.12.04.

A legújabb fejlesztések, a szabályozási kérdések és a technológia fenntarthatósági lehetőségei álltak a Drón Fórum 2024 rendezvény középpontjában.

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás