A tavalyi ötszöröse volt az aszálykárra kifizetett 50 milliárd
Pénzügyi és időjárás-történeti szempontból is fontos hatásokról számol be az Agrárközgazdasági Kutatóintézet (AKI) jelentése a hazai mezőgazdaság kockázatkezelési rendszerének tavalyi évéről. A 2022-ben bejelentett káresemények száma meghaladta az 51 ezret, 181 százalékkal volt nagyobb, mint 2021-ben. A jogosnak ítélt kérelmek száma több mint 22 ezer volt, ami 286 százalékkal több a 2021-ben megítélt 5780 befogadott kérelem. A káresemények nagy száma döntően – 93 százalékban – a történelmi aszály következménye volt.
Az Agrárágazat írta meg, hogy a nagy számú igénylés miatt a Kárenyhítési Alap 12,7 milliárdos kasszája hiába tartalmazott több pénzt, mint 2021-ben, így is sokkal kevesebb volt, mint amennyire a gazdaságoknak szükségük lett volna. A jogosan igényelt kárenyhítési összeg ugyanis jócskán meghaladta a 63 milliárdot, ezért az állam – egyedi döntés alapján – több mint 41 milliárdot folyósított a kárenyhítési büdzsébe. Mivel még ez sem volt elég, 20 százalékos visszaosztás után végül 50,2 milliárdot fizettek ki a gazdaságoknak tavaly – írta az AKI összefoglalója.
Hatalmas károk
Az egyes szántóföldi kultúrák közül a legnagyobb területen és a legnagyobb vízigény mellett termesztett, főleg tavaszi vetésű növények termelői szenvedték el a legnagyobb károkat. Mint ismert a kukorica például az elmúlt 5 év átlagának csaknem 60 százalékát elveszítette a tavalyi csapadékhiány következtében. Ennek megfelelően a II. pilléres kifizetések is ezekben a szegmensekben nőttek meg jelentősen. Kukorica-földek kárenyhítésére 31, napraforgóra bő 9, búzára 3,2 milliárdot fizettek ki, míg a többi szántóföldi növény összesen alig képviselt többet a kifizetések terén, mint 11 százalékot.
Hirdetés
Többszörös kifizetés
Az aszályhoz kötött károk – összesen majdnem 48 ezer eset – 4,5-szer annyi volt, mint a 2021-es évben, és logikus, hogy a szárazság sújtotta területnagyság is óriási emelkedést mutatott: 1,4 millió hektáron hiányzott a csapadék, ami 4-szer több a 2021-esnél. Így az aszálykárra kifizetett szűk 50 milliárd is 5,5-szöröse volt a korábbi évinek. Jellemző, hogy az összes többi (vihar, fagy, víz stb) káresemény terén kevesebb bejelentés volt 2022-ben.
Túl meleg volt
Amint azt a WMO, a Meteorológiai Világszervezet is megerősítette, a tavalyi az 5. legmelegebb év volt 1950 óta, és Európában 1850 óta a tavalyi volt a legmelegebb nyár, 2022 ősze pedig a 3. legmelegebb ősz. A hőhullámok nem csak hazánkat, hanem Európa számos országát sújtották. Nálunk az évi középhőmérséklet (11,83 C fok) 1,1 C fokkal múlta felül az 1991-2020-as időszakot, vagyis az elmúlt 122 évben a tavalyi volt a 3. legmelegebb. A többi csúcs is a jelenben keletkezett: a dobogó élén a 2018-as és a 2019-es évek állnak. Ráadásul 2012-n kívül tavaly hullott a legkevesebb csapadék, ez is erősítette a rendkívüli szárazság negatív hatásait - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés