A termesztett gombák piaca növekszik, amely változást elsősorban az ázsiai országok generálnak. A gombafogyasztás különösen Kínában, Japánban és Indiában magas abban a térségben. Ugyanakkor Európa számít a termesztett gombák legnagyobb piacának, a globális gombapiac mintegy 35%-át teszi ki. Ezen túl Észak- és Dél-Amerikában is a kereslet diktálja a piacot és itt is robbanásszerű növekedés várható. Afrikában és a Közel-Keleten - ezzel szemben - mérsékelten növekszik az ágazat.

Európa a legnagyobb piac

A világpiacon a legnagyobb gombafelvásárlók közé tartozik az Egyesült Királyság 101 ezer tonnával, Németország 68,8 ezer tonnával, ahol a behozatal a folyamatos növekedés után stabilizálódott közel 70 ezer tonnával. Harmadik helyen áll az Egyesült Államok 46,2 ezer tonnával, ami rekordszintet jelent. A sorban a negyedik Fehéroroszország 38,7 ezer tonnával, majd Oroszország következik 28,4 ezer tonnával, annak ellenére is, hogy tavaly erősen visszaesett az orosz gombaimport. Világszinten a legjelentősebb exportőr Lengyelország, majd Hollandia következett a sorban 2016-ban.

A termesztett gombák globális piaca Ázsiának és Amerikának köszönhetően növekszik

A csiperkegomba tekintetében a tagországok közül Hollandia (310 ezer tonna), Spanyolország (200 ezer tonna) és Lengyelország (187 ezer tonna) rendelkezik a legnagyobb termesztési potenciállal.

Az EU csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt 2016-ban. Az oroszországi zöldség- és gyümölcsembargó érinti az unió gombapiacát is, hiszen Oroszország a teljes importált gombamennyiség több mint 90 százalékát szerezte be Lengyelországból az el-múlt években. A harmadik országokba elsősorban Lengyelország szállított csiperkegombát 2016-ban. Meg kell jegyezni, hogy 2016-ban Lengyelország beszállítása a közösség piacára enyhén csökkent az előző évihez képest, ugyanakkor a harmadik országokba nőtt, elsősorban Fehéroroszország felé.

Az Európai Bizottság adatai szerint a csiperkegomba nettó termelői ára a tagországok átlagát tekintve kilogrammonként 1,46-ról 1,90 euróra emelkedett egy év alatt 2017 augusztusára, ezen belül Magyarországon volt a legalacsonyabb (1,09 euró/kilogramm), míg a legmagasabb (2,79 euró/kilogramm) Írországban.

Magyarországon nőtt a termesztett gombák piaca

A magyarországi gombatermesztés bővült az elmúlt években. A szakmaközi szervezet adatai szerint 32 ezer tonna volt a termesztett gombafélék mennyisége 2016-ban. Ebből a csiperkegomba 28,8 ezer tonnát, a laska-gomba 3 ezer tonnát és az egyéb termesztett gomba 0,2 ezer tonnát tett ki. A forgalomba kerülő csiperke 75 százaléka friss áru, 25 százaléka konzerv, a laskagomba jellemzően friss áruként kerül a fogyasztókhoz.

Nyugat-Európában 5-6, Oroszországban 8-10 kilogramm a gomba éves fogyasztása. Ehhez képest Magyarországon nagyon alacsony, 1-1,5 kilogramm évente az egy főre jutó gombafogyasztás. Fontos lenne, hogy nőjön a hazai fogyasztás, erre törekednek a különböző fogyasztásösztönző programok. Az egészségtudatosság, az egészséges életmód fontosságára idén hatodik éve a GoPink! promócióval hívják fel a figyelmet. A mellrák elleni küzdelemhez csatlakozva a Bio-Fungi Kft. októberben rózsaszín tálcákba csomagolja a csiperke- és laskagombát. Az IskolaGomba program keretében a részt vevő iskolákba 4. fázisú, termőre forduló alapanyaggal teli ládákat és a termesztéshez szükséges vízpermetezőt szállítanak. A program célja az, hogy a tanulók elméletben és gyakorlatban is megismerjék a gombák világát és megértsék, hogy a gomba milyen különleges élőlény és egyben nagyon finom élelmiszer is.

Magyarország csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt az elmúlt években, 2016-ban 8722 tonna csiperkegombát szállítottunk külpiacokra, illetve 670 tonnát importáltunk. A csiperkegomba kivitele 2 százalékkal 5191 tonnára csökkent 2017 első hét hónapjában az egy esztendővel korábbihoz képest. Az összes export közel 60 százaléka Ausztriába irányult, ahová 4 százalékkal 3,01 ezer tonnára csökkent, ugyanakkor Romániába az előző év azonos időszakához hasonlóan 1,05 ezer tonna volt a kivitel a megfigyelt időszakban. A csiperkegomba exportértéke 4 százalékkal, importértéke 50 százalékkal csökkent. Így a 2016 első hét havi 2,79 milliárd forintos aktívum 2,77 milliárd forintra mérséklődött 2017 első hét hónapjában.

A laskagomba jól teljesített a külpiacokon

A laskagomba külkereskedelmi egyenlege is pozitív volt az elmúlt években. A laskagomba kivitele 31 százalékkal 448 tonnára bővült 2017 első hét hónapjában az egy esztendővel korábbihoz képest. Az összes export 60 százaléka Németországba és Szlovákiába irányult. A laskagomba exportértéke 3 százalékkal, importértéke 61 százalékkal nőtt. Így a 425 millió forintos aktívum 432 millió forint aktívumra emelkedett a megfigyelt időszakban.

A bécsi nagybani piacon Magyarországról és Lengyelországból származó csiperkegomba szerepelt a kínálatban 2017 40. hetében: a magyarországi nettó 2,17-2,44 euró/kilogramm, a lengyelországi 1,70-1,84 euró/kilogramm áron.

A Budapesti Nagybani Piacon a gomba termelői ára 2017 első negyven hetében az előző évihez hasonlóan alakult. A csiperkét 455 forint/kilogramm, a laskát 652 forint/kilogramm körül kínálták. A budapesti fogyasztói piacokon a magyarországi csiperkegombát 600-700 forint/kilogramm, a laskagombát 800 forint/kilogramm körüli áron értékesítették a 40. héten.

Forrás: AKI

Megosztás

További híreink

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás