Az idei év a termelésben és az értékesítésben is új kihívások elé állította a zöldség-gyümölcs termelőket, forgalmazókat és feldolgozókat. A szélsőséges időjárás következményei, az akut munkaerőhiány, piaci túlkínálat és a feldolgozói kapacitás időszaki hiányosságai is hatottak a termelőkre és a termésre. Ilyen eddig a zöldség-gyümölcs ágazat 2018-ban. A témáról a FruitVeb számolt be, ezt az anyagot szemléztük. A zöldségtermesztésben tovább csökkent a kézimunkát igénylő kultúrák termesztése, ez főleg a szabadföldi termesztésre igaz. A március végi hideg időjárás, és a túl sok csapadék hátráltatta a korai vetésű, ültetésű kultúrák indítását. Ezután pedig a rendkívül meleg és száraz április és május hatott kedvezőtlenül ezeknek a kultúráknak a fejlődésére. Júniusban és júliusban aztán szélsőséges elosztásban, a legtöbb esetben egyszerre nagyobb mennyiségű csapadék hullott. Az augusztus pedig egészen napjainkig rendkívül csapadékszegény volt. A növényvédelem szempontjából 2018 átlagos év volt, de egyes körzetekben jelentős kárt okoztak a levéltetvek és ennek következtében bizonyos vírusok megjelenése. A baktériumos fertőzések (főként a száraz időnek köszönhetően) nem okoztak problémát. Hajtatásban a kártevők közül nagyobb figyelmet igényelt a levéltetvek, a poloskák és egyes kultúráknál a különböző molyok, valamint atkák elleni védekezés.
Zöldség-gyümölcs ágazat 2018: a tavalyi rossz termések után idén inkább a betakarítással és a nyomott árakkal akadtak nagy gondok
Hajtatott zöldségfélék
A terület érdemben nem változott, a FruitVeb az év végéig hasonló vagy 2-3 százalékkal több termésmennyiséget vár. Növekedés volt és lesz paradicsomból, uborkából. A paprikafélék termesztése a tavalyi évnek megfelelően fog alakulni. A hidegtűrő növények közül a káposztafélék termesztése hajtatásban tovább csökkent, míg a salátaféléké enyhe növekedést hozott.
Gyökérzöldségek
Zellernél kisebb terméskiesést okozott a tavaszi meleg, míg petrezselyemnél 20-30 százalékos lehet az elmaradás. Ez a rossz kelés és az öntözetlen termesztés következménye.
Hagymafélék
A késői vetés és a rossz kelés miatt 20-25 százalékos elmaradás várható a 2017-es évtől.
Káposztafélék
Tovább csökkent a termesztésük. Az időjárás sem volt kedvező, ezért csökken a betakarított mennyiség. A tárolásra szánt fajták betakarítása október végétől november közepéig tart.
Dinnyefélék
Görögdinnyéből a tervezett 200-205 ezer tonna helyett csak 190-195 ezer tonna volt idén. A meleg áprilisnak és májusnak köszönhetően 2-3 héttel előbb jelentkezett a piacokon a magyar dinnye. Az export hiánya miatt rendkívül alacsony árakon indult a termelők számára a szezon. Augusztus elejétől viszont hiány keletkezett, főleg az export piacokon. Sárgadinnyéből viszont kiegyensúlyozott volt az ellátás a szezonban.

A gyümölcstermesztés helyzetértékelése

Az idei európai gyümölcsszezont meghatározta és megalapozta, hogy 2017-ben a legtöbb gyümölcsfaj esetében viszonylag gyenge volt a termés Európában a tavaszi fagykárok miatt. Tavaly európai szinten mindössze a kajszibarack és őszibarack esetében szüreteltek jó termést, míg hazánk minden gyümölcsfaj esetében közepes vagy gyenge közepes termést tudott felmutatni. A gyenge tavalyi termésterhelés miatt várható volt, hogy 2018-ban egész Európában nagy termés lesz, ha semmilyen időjárási katasztrófa (elsősorban a tavaszi fagy) nem sújtja a termelést. Ez így is lett. Elmaradtak a tavaszi fagyok, így minden európai országban és szinte minden gyümölcsfajból bőséges volt a termés. Ez pedig együtt járt a jelentős kínálati nyomással és időszakos túltermeléssel, egyes gyümölcsfajoknál a piac időszakos összeomlásával - írja a FruitVeb-
Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés mennyiségileg összességében jól alakult. A jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében.
Változó volt a helyzet a szamócánál, és kifejezetten gyenge termés volt kajszibarackból és őszibarackból. Ugyanakkor – a jelentős európai termés miatt is – az értékesítési árak a kajszi és az őszibarack kivételével nagyon nyomottak voltak. Több ágazat esetében (cseresznye, meggy, bodza, alma) a főszezonban a piaci összeomlás is bekövetkezett, vagyis a termés egy részére kereslet sem volt, így felvevőpiac hiányában nem is takarították be a termést. A 2018-as év sokáig tanulságos és emlékezetes lesz, mert kiütközött a hazai gyümölcstermesztés minden főbb gyengesége és korlátja:
Korszerűtlen a termelési szerkezet (magas a gyenge színvonalú, elavult, potenciálisan versenyképtelen ültetvények aránya) és nagyon heterogén a termelési színvonal. Ezek miatt:
  • erősen korlátos a homogén, a nemzetközi piacokon is versenyképes árualap nagysága;
  • az alacsony színvonalú ültetvényekből érkező – nem elhanyagolható részarányt képező – gyengébb minőségű termés piaczavaró hatású, vagyis hozzájárul az árak letöréséhez;
  • rossz a termésbiztonság, évek között erősen ingadozó és kiszámíthatatlan a termés, ami alapjaiban lehetetleníti el új piacok megszerzését és megtartását, melyek irányába a hasonló évek többlettermése levezethető lenne;
  • ágazati átlagban visszafogott a termelés hatékonysága, ennek okán nagyon érzékenyek vagyunk az alacsony piaci árakkal szemben, és jelentős pénzügyi veszteségeket kell ilyen években elszenvedni.
  • A termelés és az értékesítés szervezetlensége miatt hiányoznak a koncentrált árualapok, nehézkes a piacra jutás, az exportpiaci kiszállítások szinte teljesen ellehetetlenülnek, a belpiaci adta szűk keretekbe szorulunk be. Ez a tény viszont szintén a termelési szerkezetünkre vezethető vissza, mert heterogén termelési színvonal mellett nem alakul ki a termelők között homogén érdek, érdekazonosság nélkül pedig nincs összefogás.
A feldolgozóipari alapanyagoknál korlátos a hazai feldolgozóipari kapacitás, a frisspiaci gyümölcsöknél pedig nem elégséges a tárolókapacitások és a szedőgöngyölegek mennyisége, illetve színvonala - írja a FruitVeb.
A hazai gyümölcságazat idei évhez hasonló piaci válságai tehát egy állandó, bár látványosan csak egyes években fellángoló rendellenességnek köszönhetőek. Ez pedig alapvető szerkezeti problémákra vezethető vissza. Éppen ezért ennek a piaci helyzetnek nincs érdemi rövid távú megoldása és kezelési lehetősége.
A jövőben hosszú távon arra kell törekedni, hogy a beruházási támogatásokkal segítsék az ültetvényfelület zökkenőmentes és lendületes megújítását, korszerűsítését; a terület alapon járó közvetlen támogatásokkal ne idézzék elő a korszerűtlen termelési szerkezet konzerválását; teremtsék meg az ültetvények öntözhetőségét, adott esetben jég- és fagyvédelmét; biztosítsák a szükséges mennyiségű és minőségű munkaerő rendelkezésre állását, erőtejesen fejlesszék a posztharveszt infrastruktúra színvonalát. A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás