Adatvezéreltté kell tenni az összes sertés összes adatára vonatkozó döntést!
A 2018-ban alapított izraeli székhelyű FarmSee technológiai vállalat célja, hogy a sertéstenyésztők valós idejű adatokkal segítsék a sertéstenyésztés feletti kontrollt. A vállalat nemrég zárta le az Izraeli Innovációs Hatóság második támogatását. A következőképpen működik.
A FarmSee létrehozása azon a megfigyelésen alapul, miszerint – a szarvasmarha-tenyésztéssel ellentétben – a sertéstenyésztésben eddig kevés innováció született az állatok napi nyomon követésére vonatkozóan. Nimrod Madar, a FarmSee vezérigazgatója szerint a modern sertéstenyésztőknek információra és ellenőrzésre van szükségük; a meglévő módszerek nem hatékonyak.
Egyedi sertésfelismerés
A FarmSee technológiája kamera alapú mérlegelési érzékelőt használ, amely pontos adatokat szolgáltat minden egyes sertésről. Az érzékelőt az elválasztás utáni és a befejező egységek minden egyes karámja fölé telepítik, és a nap minden órájában, emberi beavatkozás nélkül, távolról mér minden egyes sertést.
Folyamatos sertéstömegadatok
A vállalat számára a folyamatos sertéssúlyadatok számos művelet szempontjából kulcsfontosságúak. A használt érzékelő egy alkalmazással kombinálva több mint 95%-os pontosságot ér el a súlymérésnél és 99%-os pontosságot a sertések azonosításánál. Madar szerint a technológia biztosítja az állatok jólétét (minimalizálja a sertések és az emberek közötti interakciót); javítja a hozamot, például a súlyosztályokon belüli magasabb átlagsúly és a jobb egyenletesség révén; a munkaerőköltségek csökkennek, és a tervezés könnyebé válik a pontos súlyprognózisok révén.
Esettanulmány a Lahav Kibbutzban
A Lahav Kibbutzot 1952-ben alapították, és körülbelül 20 km-re északra található Be'er Shevától, Izrael Negev régiójának fővárosától, attól a sivatagi várostól, amely a régió kapujaként szolgál. A Lahav Kibbutz gazdasága a mezőgazdaságon (állattenyésztés és növénytermesztés egyaránt) és három ipari vállalkozáson alapul: a kutatóközpont (Lahav CRO) mellett egy húsfeldolgozó üzem és egy műanyag-konténergyár tartozik ebbe a körbe.
A Lahav CRO-nak van egy sertéstenyészete, amelyet 1963-ban alapítottak az emberi és állati jólét kutatására, és amelyhez egy kereskedelmi sertéstenyészet is tartozik. Nemzetközi egyetemekkel, orvostechnikai eszközöket gyártó vállalatokkal és globális gyógyszeripari cégekkel működik együtt.
A kereskedelmi gazdaságban általában egy hivatásos szortírozót alkalmaznak, aki rendszeres súlymegfigyeléseket végez, és a megfigyelések alapján választja ki a megfelelő sertéseket a vágásra. Ezeket az adatokat nyilvánvalóan nem naponta gyűjtik, és nem tudják nyomon követni egy adott sertés súlygyarapodását az idő múlásával, hogy azonosítani lehessen a rendellenességeket. Ráadásul a szorter hibaaránya változó, és a gazdaság becslése szerint nagyjából 5-10%-os.
Az automatikus súlymérés alkalmazása lehetővé tette a gazdaság számára, hogy folyamatosan nyomon kövesse a teljes állományt, részletes információkat szolgáltasson minden egyes sertésről (beleértve a napi súlyszinteket, azaz a napi átlagos súlygyarapodást), összesített információkat (karámonként/épületenként/állományonként), és pontos súlyprognózisokat készítsen a tervezés segítésére.
A megoldás folyamatos súlyinformációkat biztosított a gazdaság számára minden egyes sertésről, 96-97%-os pontossági szintet elérve. Ezt a pontosságot a sertések fizikai mérlegelésével (fizikai mérleggel) hetente kétszer, az ellési időszak alatt, majd az automatizált mérlegelési rendszer eredményeinek a fizikai mérlegelés eredményeivel való összehasonlításával igazolták. Ezt a folyamatot használták a megoldás pontossági szintjének tesztelésére.
A döntés legyen adatvezérelt
Nimrod Madar végül egy figyelmeztetést fogalmazott meg: "A jelenlegi helyzet, amikor a sertéstenyésztők arra kényszerülnek, hogy a sertéseket egy meghatározott célsúlyra neveljék anélkül, hogy meg tudnák mérni őket, teljesen ésszerűtlen. A célunk nagyon egyszerű: a termelők számára elérhetővé tenni a saját adataikat, miközben biztosítjuk az állatok jólétét." Összefoglalva, az a célja, hogy minden sertéstenyésztési döntés adatvezérelt döntés legyen.
Jelenleg a FarmSee megoldásait már használják Dániában, Oroszországban, Izraelben és Lengyelországban. Őket 2021 májusától az Egyesült Államok követi.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Újdonságok a Pioneer® napraforgó-vetőmag kínálatában
A Pioneer® napraforgóvetőmag-portfólió 7-9 hibridből áll össze évről-évre, a gazdálkodói igényekre reagálva. A 2025-ös vetési szezonra 3 teljesen új hibrid áll a hazai termelők rendelkezésére, amely jelentős arány a Pioneer® hibridek számát figyelembe véve. Ezek a linolsavas P64LE280, a magas olajsavas P64HE188 és a szintén magas olajsavas P64HP630 hibridek. Mindezek említést érdemel még a P64LE185 hibrid, amely 2024-ben egy lépésben vált a legnagyobb zsákszámban értékesített Pioneer® napraforgóvá a vállalatunk értékesítési számait figyelembe véve, sikeresen váltva a méltán népszerű nagy elődöt, a P64LE25-öt.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 92 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés