Alapítványi fenntartásba került az agráregyetem, 199 embert kirúgtak
Az egyetem 2021. január 1-től államilag elismert, de nem az államháztartás kötelékében működő intézménnyé válik. Ennek részeként megváltak 199 dolgozótól. A fenntartó egy külön erre a célra létrehozott, állami alapítású vagyonkezelő alapítvány lesz. Az intézmény továbbra is számíthat állami forrásokra, az állam a jövőben is hozzájárul a felsőoktatási alapfeladatok ellátásához. Mindezt egy, az állam és az Egyetem között 15-20 évre kötött, hosszú távú garanciákat magába foglaló keretszerződés biztosítja. Ebben 3-5 éves egyedi finanszírozási megállapodások jönnek majd létre.
Az állam által külön erre a célra létrehozott vagyonkezelői alapítvány birtokolja majd a fenntartói jogokat. Az alapítvány az egyetemtől különálló, önálló entitás és jogi személy. Az alapítvány nevében a kuratórium jár majd el, mely tagjaira - a felügyelőbizottság tagjaihoz hasonlóan - az intézmény vezetése tett javaslatot. Az egyetem rendszeresen, közvetlenül beszámol majd a kuratóriumnak. Az alapítvány működésének alapvetéseit és az Egyetemmel való kapcsolatát alapító okirata szabályozza majd - írja a SZIE weboldala.
Hány embert érint az elbocsátás?
A leépítés összegyetemi szinten 199 jogviszonyt érint, ez az egyetemi létszám hozzávetőlegesen 12,7 százaléka. A leépítés nem egyenlő mértékben érint minden részleget, és benne vannak az augusztus eleje óta a csoportos létszámcsökkentéstől függetlenül tartósan megszűnt pozíciók is.
Hirdetés
Miért van szükség a leépítésekre?
A SZIE közlése szerint az egyetem nehéz pénzügyi helyzetben van, mivel a sok éve folyamatosan csökkenő hallgatói létszám egyre súlyosbodó alulfinanszírozottsághoz és fokozatosan növekvő működési hiányhoz vezetett. “Pénzügyeink megszilárdításához jelentős költségcsökkentésre van szükségünk. Intézményünk intézkedéseket tett a kiadások minimalizálására, ezek azonban önmagukban nem elegendőek a tartós fejlődési pálya eléréséhez. Ugyanakkor a jelenlegi szervezeti modell számos funkcióterületen párhuzamosságokat, bürokratikus folyamatokat és túlméretezett szervezetet eredményez. Mind pénzügyi, mind hatékonyságbeli problémáink mostanra váltak fenntarthatatlanná. Ugyanakkor a 2020. augusztus 1-jén létrejött Szent István Egyetem, valamint a NAIK várható integrációjával óhatatlanul megsokszorozódtak az alacsony hatékonyságú szervezeti struktúrából és a rendszerszintű párhuzamosságokból adódó nehézségek is. Működésünk optimalizálása így mostanra elkerülhetetlenné vált.
A Magro.hu megkeresésére Pusztay Gabriella, a SZIE Médiaközpont vezetője válaszolt, levelének szövegét változtatás nélkül közöljük:
"Hivatkozva 2020. december 9-én érkezett, SZIE Fokozatváltás 2021 adatigénylés tárgyú levelére, ezúton szeretném jelezni, hogy az Ön által megjelölt struktúrában – az érintett karokon, tanszékeken és beosztásokban dolgozó munkatársak – kért információk személyes adatokat érintenek, adatvédelmi okokból nem áll módunkban a kérését teljesíteni. A fentieken túl tájékoztatni kívánom, hogy az Egyetem vezetősége - megvizsgálva minden költségcsökkentési lehetőséget a hatékonyságnövelés céljából - a személyi állomány egyszeri, egyetemi szinten körülbelül 12,7 százalékos csökkentésére kényszerült, mely nem minden szervezeti egységet érint ugyanolyan mértékben. Az Egyetem vezetése és a Közalkalmazotti Tanács kölcsönösen támogatja egymást az átalakulás gördülékeny lezajlásában.
Érintett munkatársaink többek között élhetnek a GINOP-5.3.10-VEKOP-17 a strukturális változásokhoz való alkalmazkodás segítése munkaerőpiaci programban való részvétel lehetőségével, melyhez - amennyiben szükséges - az Egyetem vezetése minden támogatást biztosít. A létszámleépítés során megtakarított kiadások már rövid távon is jelentősen javítják az Intézmény pénzügyi helyzetét, lehetővé téve, hogy a költségvetés konszolidálásra kerüljön és a folyamatos megszorítások helyett tartós fejlődési pályára álljon az Egyetem." - áll Pusztay Gabriella válaszában.
Ők választják a vezetőket
A SZIE weboldalán megtalálható, kuratórium tagjait az alapító, tehát az Innovációs és Technológiai Miniszter nevezi majd meg, szakmai szempontok, valamint az Egyetem vezetésének és a Rektor javaslatainak figyelembevételével. Az alapítvány működésének megtervezése és megalapítása szintén az egyetemi vezetés, illetve szakértők bevonásával történik.
Megszűnik a maradó munkatársak közalkalmazotti státusza
A közalkalmazotti státusz megszűnésével új munkaszerződés és teljesítményalapú bérezési rendszer lesz irányadó a munkavállalók számára. A SZIE tájékoztatása szerint a céljuk, hogy az új bérezési rendszer és szerződés kompenzálja az esetlegesen elmaradó közalkalmazotti juttatásokat. A cél az, hogy a jelenlegi bérét mindenki megkapja. A Munka Törvénykönyve szerinti alapbérbe fog tartozni a besorolás szerinti illetmény, további szakképesítésre járó illetmény, minimálbérre vagy garantált bérre történő kiegészítés, munkáltatói döntésű illetmény, nyelvvizsga-, cím-, kulturális illetmény- és egyéb pótlékok, alanyi jogon járó egyéb juttatások. Az illetménykiegészítés(ek) esetében egyedi elbírálás alapján dől el, hogy megmaradnak-e pozíciótól és projekttől függően, míg a határozott időre szóló keresetkiegészítések várhatóan a határozott idő lejártáig folyósításra kerülnek.
Azon dolgozók, akik a NAIK-hoz tartoznak, automatikusan átkerülnek a Szent István Egyetemhez, az integráció minden dolgozót érint, kivételt az AKI és az ERTI jelent.
Kik és milyen szempontok szerint választották ki az elbocsátandó kollégákat?
A leépítés szükségességét az egyetem pénzügyi helyzete alapján, annak mértékét belső és külső mutatók alapján határozták meg. Ez nem minden részlegre nézve egységes, mivel nem az általános létszámcsökkentés, hanem a valós hatékonyságnövelés a kitűzött cél - írják. Ennek érdekében a távozó munkatársak végső kijelölése a közvetlen vezetők (campus-főigazgatók, főosztályvezetők, osztályvezetők) bevonásával történt az objektív és megfontolt döntéshozatal érdekében.
Az alapítványnak jogában áll-e a jelen vezetést vagy a szervezeti struktúrát átalakítani?
Ez a folyamat a SZIE esetében már az integráció kapcsán elindult 2020-ban, hiszen az összeolvadó egyetemek szervezeti és irányítási modelljének újragondolása elengedhetetlen a hatékony, összehangolt működés érdekében. A munka jelenleg is folyik az Egyetem számos kollégájának bevonásával, hogy a szakmai szempontok maximálisan érvényesülhessenek az integrált szervezeti struktúrában. A szervezeti átalakításnak azonban nem célja az oktatási tartalmak változtatása, csupán az oktatás szervezésének, bonyolításának hatékonyabbá tétele - írta az intézmény weboldalának témához kapcsolódó kérdezz-felelek aloldala.
Hogyan változik a maradó kollégák bérezése a leépítést követően?
A SZIE médiaközpontja szerint: "A leépítés során megspórolt munkabér egy részének a bérekbe való visszaforgatásával már a közeljövőben jobb pénzügyi megbecsülést biztosíthatunk munkavállalóink számára. Hosszú távon célunk, hogy egy teljesítményen alapuló, igazságos bérezési rendszert kívánunk bevezetni, mely kiszámítható, teljesítmény alapján differenciál és így jobban ösztönzi munkatársainkat. A Kormány által 2021-től két lépcsőben, 15-15% százalékkal megemelt bértömeget szintén igazságosan, kollégáink érdemei és teljesítménye alapján differenciáltan fogjuk biztosítani" - írták.
Korábban több cikkünkben számoltunk be a Szent István Egyetem átalakulásának folyamatairól, amiket ezeken a hivatkozásokon lehet elolvasni:
Augusztus elsejétől indul a Gödöllőről irányított agrár-szuperegyetem
Az összeállítást készítette:
Csurja Zsolt
SZIE MKK 2009
agrármérnök
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés