A csapadékszegény időjárás kedvezett a magyarországi pocokok elterjedésének. A túlnépesedett állomány nagy károkat okozhat, ezért egyre több gazdálkodónak kell védekeznie. Ez az előzetes óvintézkedések, vagyis a T-ülőfák kihelyezése és a 25-30 centiméteres mélységű talajművelés mellett vegyszerhasználattal is eredményesen megvalósítható. A 75 mg/kg klórfacinon hatóanyagtartalmú Pocok Tox 2019. október 6. és 2021. február 2. között kapott szükséghelyzeti engedélyt a Nébih-től. A rágcsálóirtó akkor vethető be, ha a megelőző intézkedések nem elegendőek a megfékezésükre.

Szükséghelyzeti engedély birtokában a kezelést az AKG-s területeken is el lehet végezni, amennyiben ezt az engedélykérelmet kitöltik és beadják a gazdák. Kivételt képeznek ez alól azon támogatott területek, ahol tilos bármilyen növényvédőszert használni (ilyen a zöldugar és az ökológiai másodvetés), vagy nem megengedett a rágcsálóirtó szerek alkalmazása. Ezeken a területeken a keletkező károk esetén vis maior-bejelentést kell tenni a szükséges dokumentumok csatolásával. Egyéb esetben akkor minősülhet vis maiornak a pocokinvázió, ha a szer használata ellenére sem sikerült a rágcsálók kártételét megakadályozni, vagy a gazdálkodó a kérelem ellenére nem kapta meg a szükséghelyzeti engedélyt (mert a terület védettséget élvez) - írta a Mezőhír.

A Nébih a Pocok Tox rágcsálóirtó szer szükséghelyzeti felhasználását Magyarország egész területén mezőgazdasági földhasználók számára szántóföldön, kertészeti kultúrákban, lucernában, ruderáliákon, őszi búzában, őszi árpában és fűkeverékekben mezei pocok gradáció megállítása és az ebből eredő gazdasági károk csökkentése céljából járatkezeléssel engedélyezte - áll a határozatban.

Szükséghelyzeti engedéllyel alkalmazható a Pocok Tox az AKG-s területeken is

A klórfacinon mérgező vegyület, ami nemcsak lenyelve, de bőrre, tüdőbe kerülve is súlyos tüneteket okozhat. A csalétket a járatba kell helyezni, de nem kell azt betaposni. Egy járatra nagyjából 6-10 grammot kell számolni úgy, hogy az 1 hektárra vetített dózis ne haladja meg a 10 kilogrammot. Fontos, hogy a területen élő vadak riasztását, terelő etetését biztosítani kell , bár a klórfacinon a második generációs kumarin-hatóanyagokhoz (bromadiolon, brodifakum) képest a madarakra nézve kevésbé toxikus. A beltéri felhasználásra szánt rágcsálóirtó szereket éppen ezért tilos felhasználni a vadon élő állatok számára megközelíthető helyeken.

Kizárólag így használható fel a Pocok Tox

  • Természetvédelmi terület határától 300 m-es védőtávolságot kell tartani.
  • A kezelés kizárólag növényorvos felügyeletével történhet. A táblán a lakott járatok számát előzetesen fel kell mérni. A lakott járatok számát, valamint a terület és a tervezett kezelés információit adatlapon rögzíteni kell. A növényorvos által kitöltött adatlapot a területileg illetékes megyei kormányhivatalban jóvá kell hagyatni.
  • A védekezések kivitelezésénél alapelv, hogy a járatkezelés során a kijuttatott csalétek mennyisége elegendő legyen a pocoknépesség visszaszorításához, de a pocok pusztulását követően a területen felesleges csalétek ne maradjon. A környező területen élő vadak védelme érdekében a dózist ajánlatos két részletben, 10-14 napos különbséggel kijuttatni.
  • A talaj felszínére csalétket kiszórni tilos! A járatkezelés hóval borított területen nem végezhető! Légi alkalmazás nem engedélyezett!
  • A kezelt területen élő vadak viselkedését figyelemmel kell kísérni! A kezelések során vadgazdálkodási szakember segítségét kell igénybe venni és gondoskodni kell a vadak riasztásáról vagy a területtől történő távoltartásukról. Ragadozó madarak részére kihelyezett ülőfákkal ellátott területen kezelés nem végezhető!
  • Biztosítani kell, hogy a kezelt területen esetleg elhullott állatokat illetéktelen személy vagy ragadozó, dögevő állat ne szedje össze. Kezelés után a területet 2 héten át külön jelöléssel kell ellátni: „A terület klórfacinon hatóanyag tartalmú véralvadásgátló rágcsálóirtó szerrel van kezelve, melynek ellenszere a K1 vitamin!”
  • A készítmény felhasználása során növényvédelmi védőruha, védőkesztyű viselése szükséges.

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás