Az állattartó üzemekben keletkezett nagy mennyiségű hígtrágya egyrészt értékes tápanyag, de állandó problémaforrás is lehet, mivel ma már nem biztos, hogy az állattartó telepnek van saját földterülete, ahova a trágya kijuttatható. Másrészt a trágya kijuttatásának időpontja nem egyezik meg a keletkezésének időpontjával: folyamatosan keletkezik, a kijuttatás időpontja viszont korlátozott, ebből adódik a legnagyobb probléma. A trágyát tárolni, manipulálni és kezelni kell ahhoz, hogy utána felhasználható legyen és értékes tápanyagként ki lehessen vinni a földekre. Ráadásul folyamatos odafigyelést igényel, mert könnyen baj történik. Hogy ezt hogyan tudjuk megelőzni, Tóth Éva, a Bauer Hungária Kft. ügyvezetője osztotta meg a Magro-hu munkatársával.

A környezetszennyezés megakadályozására az állattartásból származó trágyákra vonatkozóan egyre szigorúbb hatósági jogszabályok lépnek életbe.

Igen, ráadásul a kezelését úgy kell megoldani, hogy a keletkező trágya ne fertőzze a talajvizet, ne terjesszen kórokozókat, valamint kellemetlen szagával ne szennyezze a környezetet. Szakszerűtlen tárolása veszélyes anyagot hoz létre. A hígtrágya ugyanakkor – némi manipulálás után felhasználható az öntözésben vagy az almozásban is. Amikor arról beszélünk, hogy kevés a víz és a víztakarékos öntözés megvalósítása a cél, akkor ezt kár lenne veszni hagyni.

A trágyatárolás és kezelés nehézségeinek kiküszöbölésére milyen eszközöket kínál a Bauer Hungária Kft.?

A Bauer két lábon áll: az egyik az öntözés, a másik a hígtrágyakezelés. A 30-as években, az alapításkor a cég nagy nyomású hígtrágya-szivattyúkat kezdett gyártani és ebből fejlődött ki később a többi berendezés. A hígtrágya kezelésének sarkalatos pontja a hígtrágya szállítása, hiszen ez egy sűrű, agresszív, sokszor darabos anyag és ehhez speciális kialakítású, minőségi alapanyagokból kialakított szivattyúkra van szükség. A mi szivattyúink egészen sűrű, 12% szárazanyagtartalomig képesek a hígtrágya továbbítására. Az ilyen anyaghoz nagyobb szívótorok, erős vágószerkezet, illetve olyan kialakítás kell, ami a szalmás trágya szivattyúzását is lehetővé teszi. Az elektromos búvárszivattyúkat, különböző teljesítményekben, 4-től 15 kW-ig lehet nálunk elérni, de vannak kardán hajtású és hossztengelyes szivattyúink is. Ezek mind vágószerkezettel ellátottak, hogy darabolják a szálas anyagokat, melyek a trágyában találhatók. Gyűjtőaknába szokták beépíteni ezeket a berendezéseket, onnan kerül a segítségükkel az anyag a szeparátorhoz.

A trágyakezelés és -kijuttatás sematikus rajza

Gyakran felmerül a kérdés, hogy mi szükség van a különválasztásra?

A hígtrágyakezelésben az első fázis a szeparálás. Ez a további trágyakezelés kiindulópontja. A híg és szilárd fázis szétbontása után számos lehetőség van a trágya további feldolgozására.

A szeparációra azért van szükség, mert az istállóból kikerülő trágya olyan halmazállapotú, ami nem elég szilárd, ezért nagyon nehéz rakodni és szállítani, de a sűrűsége miatt öntözésre sem alkalmas. Viszont ha szeparálunk, akkor két sokkal jobban kezelhető anyagot kapunk. Csökken a szaghatás, és a szilárd anyagok kivonásával csökkenthető a nitrogénveszteség is a tárolás és kijuttatás során. A szárazanyag javítja a talaj struktúráját, növeli a humusz arányát, a híg fázist pedig tárolás után tartálykocsival, öntözőgéppel ki lehet juttatni a földekre.

A szeparátor a hígtrágyát szilárd és híg fázisra bontja

Van-e még olyan berendezésük, aminek a használatát különösen javasolnák az állattartóknak?

Forgalmazunk egy ún. alomregeneráló berendezést, ami a tehenészeti telepeken keletkező hígtrágyából – külső hőforrás alkalmazása nélkül – képes hőkezeléssel csírátlanított almozóanyag előállítására, egy automatizált eljárás keretében. A trágyalé a gyűjtőaknából búvárszivattyúval kerül a szeparátorra. A leválasztott szilárd fázis pedig egy dobos komposztszárítóba kerül, ahol egy intenzív aerob folyamat megy végbe 24 órán keresztül.

A belső hőmérséklet hatására a trágyában lévő kórokozók, elsősorban a tőgygyulladást (mastitis) okozó baktériumok túlnyomó része elpusztul. A végtermék növényi rostokban gazdag, nagy nedvszívó képességű, csírátlanított, száraz és szagtalan almozóanyag. Ráadásul csökkenti a trágyakezelés költségeit, mert nem kell szalmát használni, illetve vásárolni.

A BRU alomregeneráló berendezés működésének sematikus ábrája

Nemrég a cég együttműködésre lépett a Senit Kft.-vel, akik az Okosfarm projektükről ismertek a mezőgazdaságban. Mikor és miért indult el a közös munka?

A Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán találkoztunk először, ahol mindketten előadók voltunk. Akkor fogalmazódott meg bennem, hogy mivel ők mindent mérnek, analizálnak és vezérelnek, érdemes lenne az ő szaktudásukat a hígtrágya kezelésébe is bevonni. A problémák és meghibásodások jó része megelőzhető lenne egy felügyeleti rendszerrel. A munkaerőhiány ugyanis begyűrűzik az állattartó telepkre is. Erre kerestünk valami megoldást.

A regenerált alomban jól érzi magát a jószág

Mit tud ez az okos trágyakezelő rendszer, mit emelne ki a sok, általa nyújtott előnyből?

A folyamatos monitoring rendszert és a riasztási funkcióját emelném ki. Egy telepen a közelmúltban leállt a szivattyú, amiről a telepvezető azonnal jelzést kapott a telefonjára. Ő kiment és ellenőrizte ezt. Kiderült, hogy egy félliteres műanyag palack került a tárolóba, az akasztotta meg a működést. Egy mozdulattal kivették és minden működött tovább. Riasztás nélkül ez a banális eset komoly következményekkel járt volna.

A rendszer modulokból áll és folyamatosan bővíthető. Erre a megközelítésre azért volt szükség, mert minden telep más és más. Más gépekkel és más igényekkel. Egy partner a gépek áramfelvételét szeretné nyomon követni, ők energetikai szempontból próbálják optimalizálni a teljes rendszert. Van, aki a dolgozóit szeretné ezzel kontrolálni, nem utolsó sorban pedig a karbantartási költségeket csökkenteni.

Hogyan néz ki a felügyeleti rendszer kialakítása a gyakorlatban?

Az első találkozási pont a Bauer szerelőjével történik, aki egy bizonyos problémánál kiérkezik a telepre. Ő a javítás közben tájékoztatja a gazdálkodót, hogy az aktuális problémának létezik olyan megoldása is, ahol a cél a megelőzés. Amennyiben felkeltettük a gazdálkodó figyelmét, ezt követi egy telepi felmérés, aminek keretében számba veszik a helyszínen megtalálható gépeket, amiket kell aztán a felügyeleti rendszerbe integrálni. Egyébként nem csak Bauer-eszközök vonhatóak be. Egy olyan rendszert sikerült kialakítani, ami gyakorlatilag bármilyen hígtrágya kezelő géppel együtt tud dolgozni. Sőt, nem csak a hígtrágyakezelésben alkalmazható, ha kell a szellőzésben vagy a vízellátásban is. Komplett telepi felügyelei rendszerként működhet.

A BAUER HUNGÁRIA Kft. az osztrák BAUER cégcsoport leányvállalata. Tevékenységének két alappillére az öntözés és a hígtrágyakezelés. A cég az öntözés területén komplett megoldásokat kínál, a különböző típusú szivattyúktól kezdve a gyorskapcsolófejes csővezetékeken át az öntözőgépekig.
A trágyakezelés és kijuttatás teljes technológiája (szivattyúk, keverők, fázisbontók, tartálykocsik, önözőgépek) megvalósítható BAUER berendezésekkel.
Kereskedelem, tanácsadás, szerviz, alkatrész.

(x)

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás