Az utóbbi években a mezőgazdaságban is elterjedtek a digitális megoldások, a számítástechnika, illetve az automatizáció. Ezek a fejlődések annyira innovatívak ezen a területen, hogy sokszor az autóipar előtt járnak. Az új technológiáknak a használatával növelni tudják a hozamot, és egyszerűsítik a munkafolyamatokat. A mesterséges intelligencia térhódításáról adott interjút a SAE Internationalnak a John Deere alelnöke, Deanna Kovar.

Kovar az interjú során a legújabb trendek közül kettőt emelt ki. Az egyik a mesterséges intelligencia (MI), ami lehetővé teszi a reaktív helyett a proaktív cselekvést, a másik pedig az 5G, ami a gépek közötti kommunikációt könnyíti meg - írta az Autopro. A szakértő elmondta, hogy manapság mennyire előrehaladott a technológia és egy évtizeddel ezelőtt még a legmerészebb álmaikban sem gondoltak ilyen technológiai fejlődésről.  „Tíz évvel ezelőtt arról küldtünk értesítéseket az ügyfeleknek, hogy valami elromlott, ma mesterséges intelligenciát használunk, és azt is meg tudjuk mondani, hogy valami hamarosan elromlik” – fogalmazott Deanna Kovar.

Ezek az innovációk hatalmas előrelépést jelentenek a mezőgazdaságban, mivel ezen a területen egy nap csúszás is a termés 1 százalékának elvesztését eredményezheti.

A mesterséges intelligencia térhódítása a mezőgazdaságban is új távlatokat nyit

Fontos az adatok védelme

„Az adatvédelem, a felhasználói élmény, az automatizálás és az autonóm járművek területén a mezőgazdasági szektor értékes tapasztalatokkal szolgálhat más iparágaknak a technológiák implementálásával kapcsolatosan.”

A John Deere vállalat szakemberei minden ősszel hektárra lebontva megkapják a felhőhöz kapcsolódó járműveiket használó gazdák termelési adatait – amiből lényegében meghatározható a bevételük. „Nagyon jó átláthatóságot teremtve mutattuk meg az iparágnak, hogy a gazda ellenőrzést gyakorol adatai felett, és azt is egyértelművé tettük, hogy mit fogunk és mit nem fogunk csinálni az adatokkal.”

Ezekkel az adatokkal a céljuk további szoftverek fejlesztése, a meglévők pontosítása és javítása. 

A teljes autonómia a láthatáron belül

Az autóiparban is folyamatosan tesztelik az önvezető szoftvereket, vannak rá biztató megoldások, viszont azokat még nem lehet biztonságossá nyilvánítani és a forgalomban engedélyeztetni. Sokkal egyszerűbb dolga van ennek az autonóm vezérlésnek a mezőgazdaságban.  Nincsenek más közlekedők, egyszerűbb a környezet, sokkal kedvezőbb terep a termőföld ezeknek a rendszernek. Viszont másrészről arra is oda kell figyelnie a mesterséges intelligencia irányította gépnek, hogy nem csupán A pontból B pontba kell eljutnia, hanem közben egy rendkívül nagy pontosságot igénylő feladatot is el kell végezniük, szintén teljesen automatizáltan.

Az önvezető gépek megjelenése egyre közelebb van. Természetesen ez az automatizálás csak akkor valósulhat meg, ha az az emberi operátoréval egyező, vagy annál jobb teljesítményt nyújt.

https://www.youtube.com/watch?v=-YCa8RntsRE
Precíziós gyomszabályozás a gyakorlatban

Ha már ilyen a jelen, milyen lesz a jövő?

Ha pár év alatt olyan mértékű robotizáció jelent meg a mezőgazdaságban, amit még csak sejteni sem lehetett, akkor feltehetjük magunknak a kérdést, hogy hova lehet még tovább fejleszteni? Mi lesz a következő újítás? Nos, Kovar szerint a következő pár év fejlődését a mesterséges intelligencia fogja meghatározni. A gépeket további szenzorokkal szeretnék ellátni és olyan mesterséges intelligenciákkal felruházni őket, amik képesek a tanulásra, illetve emberi beavatkozás nélkül cselekedni. A fejlett technológiának köszönhetően ma már elérhető, hogy a termőföld egyes részeit külön menedzseljék. A jövőben pedig céljuk, hogy a gép felismerje a különféle növényeket, tudja, hogy mit és hogyan kell kezelni. A gép automatikusan beazonosítja a gyomokat, melyeket elpusztít, a kultúrnövényeket pedig külön gondozza.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás