Az éjszakai beporzók: molylepkék
Sokszor olvashatunk arról, hogy a méhek a legfontosabb beporzó rovarok, ami teljes mértékben igaz is, viszont rajtuk kívül több rovar is végzi még ezt a munkát, akár éjjel is. A molylepkék köztudottan éjszakai állatok, és az éj leple alatt ők is szorgosan ténykednek a növények beporzásán, amíg nappali társaik nem aktívak. Egy új tanulmány szerint pedig a molylepkék igen fontos beporzók az angol gazdaságok területein, és nagy szerepet játszhatnak a terméshozam alakulásában.
Egy kutatás ugyanis kimutatta, hogy a lepkék pollenszállító hálózata összetételében és méretében is nagyobb, mint nappali társaiké. Ennek oka, hogy a molylepkék több olyan növényről is szállítanak virágport, amelyeket a pillangók vagy a méhek nem látogatnak meg, illetve hogy a lepke a mellkasán szállítja a pollent, és nem a pödörnyelvén, ezzel könnyítve a pollenátvitelt – írja a Science Daily.
A tanulmány vezetője Dr. Richard Walton elmondása szerint a molylepkék nagyon fontos szerepet töltenek be az ökológiában, ennek ellenére sokszor figyelmen kívül hagyják őket. Amellett, hogy a növények beporzását kiegészítik a nappali beporzók mellett, a természetes biodiverzitást is visszaszorítják. Ezek nélkül a lepkék nélkül több állatfaj is veszélybe kerülne, amelyek táplálékait a beporzásuk által biztosítják.
Hirdetés
Míg a korábbi megfigyelések és kutatások a lepkék pollenszállításakor azok szívókájára/pödörnyelvére összpontosítottak, amely a táplálkozásban segítette őket, addig később a szokásra is felfigyeltek. Ugyanis táplálkozás közben a lepkék a virágokon ülnek, miközben a szőrös testük hozzáér a növények reproduktív szerveihez, így felveszi, és le is adja a polleneket. Ezáltal könnyen szállítják a virágport növénytől növényig.
Jelen tanulmány éppen akkor foglalkozik a molylepkék beporzásával, amikor azok populációja rohamosan csökkenni kezdett a világon. A tudósokat pedig aggasztja, hogy egy, a beporzásban fontos faj veszélyben van, miközben még csak most kezdték meg a kutatásukat, és eddig nem vették sokan figyelembe.
Dr. Jan Axmacher, aki a tanulmány egyik társszerzője elárulta, hogy véleménye szerint nem fordítottak elegendő figyelmet az éjszakai beporzókra, akik nagyon fontos szerepet játszanak a növények életében. Az elmúlt évtizedekben tudományos tekintetben elsősorban az egyedülálló és a szociális méheket vizsgálták, amelyek létszámcsökkenése a beporzást igénylő növények terméshozamának csökkenéséhez vezetett. Viszont az éjszakai lepkéket –amelyeknél több faj ismert, mint méhek tekintetében-, elhanyagolták kutatás szempontjából, amelyen sürgősen változtatni kell. A jövőben ugyanis fontos szerepet tölthetnek be a mezőgazdaság életében, hiszen ha nagyobb figyelmet fordítunk a molylepkékre, akár a terméshozam növekedését is elősegíthetik. Bár még szükségesek további kutatások is a beporzó szerepük megértése érdekében, amely kétségkívül egyedülálló és létfontosságú a növények számára.
A kutatást 2016-2017-es növekedési időszakban végezték Kelet-Angliában, az Egyesült- Királyság területén. Az éjszakai beporzókat, valamint a nappaliakat is havonta egyszer megvizsgálták, hogy mely növényeket látogatják és milyen gyakran.
A 838 éjszakai lepke közül 381 egyed esetében találtak pollenszállítást, amely a lepkék majdnem 50 százalékát jelenti. Összesen 47 növényfaj pollenjét találták meg a molylepkéken, amelyet nappali beporzók esetén nem fedeztek fel a szállításukban.
Dr. Walton arra a következtetésre jutott a tanulmány során, hogy bár a méhek szuperbeporzóként ismertek, ők is elsősorban a legtermékenyebb pollenforrásokat választják. A molylepkék pedig talán kevésbé tűnnek hatékonynak beporzás tekintetében, viszont sokféleségük és egyedszámuk miatt nagyon is fontosak lehetnek a pollenszállításban, ezért érdemes kutatni őket. Ezek a kutatások pedig elősegíthetik az éjszakai növény-rovar kapcsolatok hatásának megismerését a külvilágra, amelyek lehetséges, hogy létfontosságúak is lehetnek mind mezőgazdaság, mind pedig ökoszisztéma szempontjából.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés