Közzétette az európai alma- és körteterméssel kapcsolatos előzetes adatokat a Világ Alma és Körte Szövetsége (World Apple and Pear Association - WAPA). A 2019. évi előzetes termésbecslések alapján a legtöbb európai ország lényegesen kevesebb almát és körtét takaríthat majd be az idei szezonban, mint a korábbi években. Több tényező alakította az idei termésmennyiséget. Például az igen enyhe tél, a hűvös és csapadékos május, a gyengébb virágzás, a kései fagyok, a júniusi nagy meleg és erős napsugárzás, valamint a hirtelen hőmérsékletváltozások. Bajban lehetnek a gyümölcstermesztők.

A FruitVeB számolt be róla, hogy 2019. augusztus 8-án az alma- és körteágazat szereplői találkoztak a belgiumi Alden Biesenben megrendezett Prognosfruit konferencián. A nemzetközi eseményen mintegy 300 fő vett részt. A rendezvényen bemutatták az európai alma- és körte termésmennyiségekkel kapcsolatos becsléseken alapuló előzetes adatokat.

A Prognosfruit konferencián tudhatták meg a gyümölcstermesztők azt, hogy gyengébb lesz az idei termés, mint az elmúlt években

Ennyi körte és ennyi alma lesz az idén Európában a várakozások szerint

A várakozások szerint az idei évben az európai almatermés 10,5 millió tonna körül alakulhat. Ez egyrészt a tavalyi rekordmennyiség okozta alternanciának, másrészt az időjárási hatásoknak tudható be. A tavalyi mennyiséghez képest ez 20 százalékos csökkenést jelent, az elmúlt 3 évet vizsgálva pedig 8 százalékkal marad el az átlagtól. A körte termésmennyisége az előrejelzés alapján 2 millió tonna lehet. Ez a 2018. évhez képest 14 százalékkal kevesebb. Ugyanakkor a korábbi évekkel történő összehasonlításokat óvatosan kell kezelni, hiszen az előző 2 évben kivételes kilengések voltak a számokban.

A tavalyi rekord termésmennyiség okozta túlterhelésen és az ennek következtében bekövetkező alternancián kívül több tényező is hatással volt az idei termésmennyiségre. Ilyenek például az igen enyhe tél, a hűvös és csapadékos május, a gyengébb virágzás, a kései fagyok, a júniusi nagy meleg és erős napsugárzás, a hirtelen hőmérsékletváltozások, valamint a júliusi aszály és a hőhullámok. A különböző jelenségek nem egyformán érintették a régiókat. Lényeges különbségek voltak az általuk okozott veszteségek mértékében is. Ezen kívül a körténél az alacsony termésmennyiség jórészt az olaszországi volumen visszaesésének köszönhető.

Ezért a körténél az évtized második legalacsonyabb termése várható.

A visszaesés a tavalyi hőség és a nagy termés okozta túlterhelés, és az ezekből következő gyenge idei virágzás eredménye, de jelentős hatása volt a csapadékos időszakoknak is. Az alma kelet-európai termőtájait virágzás idején fagyok érték, a májusi fagyok a lengyel termelésben a tavalyi mennyiséghez képest 44 százalékos visszaesést okoztak. A legtöbb jelentős termelő tagállamban mérsékelt visszaesés vagy stagnálás tapasztalható. Arról itt írtunk korábban, hogy az átlagosnál kevesebb lesz a magyar alma termésmennyisége is idén.

Ezeket az országokat nem sújtja annyira a visszaesés, az egyikben még növekedés is várható

Franciaország, Spanyolország és Portugália esetében ugyanakkor a becslések szerint az előző évhez képest növekedhetnek a mennyiségek. A minőséget nézve azonban Európa-szerte problémát jelenthet a napégés és a gyümölcsök nem megfelelő mérete. Körte tekintetében minden meghatározó országban visszaeséssel számolnak. Ennek mértéke tagállamonként eltérő, az enyhétől egészen az igen komoly mennyiségi kiesésig. Kivétel ez alól Spanyolország, ahol még némi növekedés is várható. Mindkét gyümölcsből vannak még tárolt készletek, de a 2 héttel későbbre tolódó szezonkezdet segítheti a piaci egyensúly kialakulását.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás