Hallott már a nemzetközi Kuvasz-Őr Program létezéséről? A Heol.hu készített riportot a Bükki Nemzeti Parkban, Bekölcén, ahol sikeresen megvalósították, hogy az őrző-védő célokra tenyésztett kutyák ismét eredeti szerepkörüket betöltve, a jószágok védelmét szolgálják az egyre gyarapodó nagyragadozó-állománnyal szemben.
A Heol.hu portál riportját szemléztük, ami szerint Puzsik János gazdasága sikerrel alkalmazza a Kuvasz-Őr Program biztosította lehetőségeket. A Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület közreműködésével létrejött, határokon átnyúló program célja, hogy az egykor kifejezetten őrző-védő célokra tenyésztett kutyák ismét eredeti szerepkörüket betöltve szolgálják a jószágok védelmét az egyre gyarapodó nagyragadozó-állománnyal szemben.
Hogyan segíti a Kuvasz-Őr Program a gazdálkodókat?
- Törzskönyvezett kuvasz kölyköket bocsájt a gazdálkodók rendelkezésére.
- Segítséget nyújt a kuvaszok megfelelő munkakutyákká való nevelésében.
- Rendszeresen látogatja és ellenőrzi a kuvaszos gazdákat.
A Kuvasz-Őr Program keretében előzetes környezettanulmány után a tartási körülményeknek megfelelő állattartók törzskönyvezett kuvasz kölyköket kapnak egy éves szerződéssel, amelyben vállalják a kutyák megfelelő nevelését és tartását - A fotón Keszi Jázmin és Tanyacsárda Őre Babér, akik ugyan nem a program részei, de gazdájuk, Pischoff Ferenc a Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület elnöke a program lelkes híve és támogatója
Heves megyében több gazdálkodó is élt a Kuvasz-Őr Program lehetőségével, ahogy a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) által ugyanerre a célra ingyenesen biztosított villanypásztort is igényelték. Azonban sok helyen mindkét vállalkozás füstbe ment a gazdák felelőtlen hozzáállása miatt. Puzsikék bekölcei tanyája viszont egy nagyon jó példa.
A Puzsik-család bekölcei portáján Betyár és Bobó a két kuvasz neve. Mellettük a gazda, a húszas évei végén járó János és az idősebb Puzsik, aki fia távollétében a nyájat felügyelve kitanulta a szilárd jellemű kutyák irányításában is.
Az egyedüli problémát az összeférhetetlenségük jelenti néha – jegyzi meg. – Mindketten kanok, kamaszkoruk teljében, így gyakran egymásnak mennek – mondja. Valóban, a két kutya féltékenysége már a mozgásukból kivehető. János a Heol.hu-nak elmondta, hogy a program során minden segítséget megkapnak a kuvaszok tartását, nevelését illetően. A két állat között fennálló feszültség miatt pedig elektromos nyakörv is került a kutyákra – ezen Betyár és Bobó szemlátomást hamar túltette magát - írja a Heol.hu riportja.
A környéken több gazdálkodó is csatlakozott a programhoz, ám az egyéves próbaidő elteltével nagyon sok helyről visszavették a kuvaszokat, mivel a tartási körülmények nem feleltek meg az elvártnak – mondta János a Kuvasz-Őr Program gyakorlatáról. Három éve foglalkozok juhokkal, előtte disznókat tartottam. A nyáj most ötven anyajuhot és két kosból áll, de a cél az állomány növelése – mondja. A bárányhús különösen ünnepek idején kelendő. Azonban megnehezíti a dolgát, hogy a vágásra szánt bárányokat nem tarthatja legelőn: a felvásárlók már csak a tápszeren nevelkedett, fehér húsú állatokat vásárolják.
Jól tartja távol a farkast a kuvasz
János a gazdálkodás mellett egy egri vállalatnál dolgozik. Keresi a lehetőségeket, de a jövőjét a várostól távol képzeli el. Egy ekkora állomány már-már eltart két főt, de a kétszerese egy családot is. Milliókat fektettem a gépekbe, a nyájba, ami csak évek múlva fog megtérülni – mondja. Több ragadozós káreset történt már a környéken: van tanya, ahol a farkasok több tucat juhot téptek szét egy éjszaka alatt. De a kutyák itt minden éjjel kint járőröznek, a ragadozók pedig meg se közelítik a legelőt – mondta a fiatal gazda a Heol.hu-nak.
A
Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület vállalja a kihelyezett kuvaszok tenyészszemlézését. A „Kuvasz Őr” Nagyragadozóvédelmi Program vezetője
Szép Ábrahám vadgazda mérnök. További információt ezeken az elérhetőségeken kaphat: Szép Ábrahám - 30/868-0611. E-mail cím: kuvaszor@gmail.com