Búgatás a kocatelepen: kész a kanvezető robot újabb verziója
Kanvezető robot segíti a megtermékenyítés létrejöttét. A Boar Bot nevű távirányítású robotot arra tervezték, hogy biztonságosan mozgassák a búgatáshoz használt kanokat a kocatelepeken. A szaporítóistállókban és azok körüli sétát az 50 centiméter széles, 75 centiméter magas, mintegy 250 kilogramm tömegű gép biztosítja. A robotot villanymotor hajtja, az üzemideje pedig nagyjából 8 óra. Másodpercenként körülbelül 0,5 métert halad, így az kandisznók lassan sétálnak mögötte.
A Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy a távirányítású eszközt azért fejlesztették ki, hogy a mesterséges termékenyítés alatt álló kocák között gyakorlatilag bárhol elvezesse vagy elhúzza a kant. A kan látványa, illata ugyanis serkenti a kocákat, így könnyebb megállapítani, melyikük áll készen a megtermékenyítésre. A kanra két hevederrel egy vezetőkötelet rögzítenek, aminek a végét a robotra kötik. Ezáltal emberi erő és hozzájárulás nélkül tudják vezetni a kant. A robot mozgása távirányítóval történik: jobbra, balra, előre és hátra mozog.
A fejlesztés Jerome Mack amerikai sertéstenyésztő ötlete alapján valósult meg, aki egyedül akarta a kanokat terelni. Ezért megkereste a Dél-Dakota Állami Egyetem illetékes munkatársait, ahol három mérnökhallgató meg is tervezte a gépet. Ezzel az egyetem innovációs pályázatán első helyezést értek el, egy összamerikai mérnöki pályázaton pedig másodikként végeztek. Ezután az ötletgazda sertéstenyésztő saját vállalatot alapított a Boar Bot gyártására, amelynek már a továbbfejlesztett, második változata is piacra került.
Hirdetés
A robot működését ide kattintva lehet megnézni:
Kevesebb emberrel biztonságosabb búgatás
A robot csökkenti a munkát és sokkal biztonságosabbá teszi a kandisznók kezelését - mondta a gazdálkodó. Amikor a kant a Boar Bot irányításával vezetjük, a munkatársak mindig biztonságos távolságban lehetnek az állattól. A szerkezet roppant erős, gond nélkül el tud húzni egy 250 kilós sertést is. Az egység tetején lévő plexi pedig megakadályozza, hogy a disznó átugorjon rajta. Az ötlet onnan jött, hogy azt tapasztaltam, a kanok kezelése nem hatékony és időnként nem is biztonságos. A munkához két, vagy akár három emberre is szükség volt. Egy-két ember kellett a vezetéshez, a pozícionáláshoz és a kan kezeléséhez, akiket az inszeminátor követett. A folyamatot egyszemélyes műveletté szerettem volna alakítani. A Boar Bot segítségével így már az inszeminátor saját maga mozgathatja a kant - mesélte Jerome Mack.
Az első robothoz képest a 2.0-ás változatban már több sebességi fokozat van és finomabban áll meg és indul el, nem rángatja az állatot. Már több adapter is létezik a Boar Bothoz. Az „erszény” például az elhullott állatok épületből történő kihúzására használható. Továbbá segíthet az állatok kocsira rakodásában is, és arra, hogy a takarmányt a vályúba söpörje.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés