Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Pár nap alatt leesett a szeptemberi havi csapadékmennyiség
A legtöbb helyen pár nap leforgása alatt lehullott a szeptemberi havi átlagos csapadékmennyiség. Országos átlagban 51 mm esett.
Győr környékén és a Bakonyban több hónapnyi csapadék eshet a következő napokban
Úgy tűnik az időjárás mindent megtesz annak érdekében, hogy hamar elfelejtsük a hőséget, és remélhetőleg valamelyest az aszály is mérséklődik. Csütörtökön a nyugati tájak fölé hidegfront érkezik, amely hullámot vet, és déli ágán kialakul egy mediterrán ciklon, amely péntektől tartósan meghatározza a Kárpát-medence időjárását.
A csapadékhiány enyhítésére záporok érkeznek
A héten főként kedden és szerdán van kilátás többfelé esőre, záporokra, zivatarokra, így várhatóan a most szárazabb területeken is többfelé enyhül majd a csapadékhiány.
A repcetermés felét elvitte az aszály és az erős kora tavaszi felmelegedés az Alföldön
A Duna–Tisza közi homokhátság, mely az ország területének körülbelül tizedrészét magában foglalja, a szárazság hatásaival küzd. Az ott vetett szántóföldi növények egyelőre főleg a késő őszi esőkből élnek. A térségben azóta sehol nem volt számottevő csapadék. Az áprilisban hirtelen beállított magas légköri hőmérséklet pedig tetézte a növénykultúrák szenvedését.
Nagyobb mennyiségű csapadék várható a Dunántúlon
A hétvége óta tartó meleg kedvezően hatott a kisorolt kukorica- és napraforgó-állományok gyors növekedéséhez. A talajban még megfelelő mennyiségű nedvességet találnak a növények az optimális fejlődéshez, bár gyorsan száradni kezdett a talaj. Az előttünk álló időszakban ismét nő a hajlam a csapadék iránt, záporok öntöznek előbb az ország délnyugati, majd északon is.
Felmelegedés kezdődött, de a jövő hét végén újra csapadék érkezhet
Csütörtökön a felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű csapadék, zápor formájában. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő.
Csökken a fagyveszély
A hét elején érkezett lehűlés egyre nagyobb területen okozott hajnali fagyokat, keddről szerdára virradóra már csaknem országszerte fagypont alatti hőmérsékletek állították komoly fagyvédelmi feladatok elé a gyümölcstermesztő gazdákat.
Sok helyen kritikus állapotban vannak az őszi vetések a vízborítás miatt
Az őszi vetések a tartós vízborítást +4, +5 Celsius fok alatt még bírják, de az elmúlt napokban ettől enyhébb volt az idő. A folytatásban is marad az átlagosnál melegebb időjárás, vasárnap estétől pedig újabb, de nem túl nagy mennyiségű csapadék érkezik.
Kritikus állapotban az Európai Unió növényállományának 15 százaléka
Az Európai Aszálymegfigyelő Központ (EDO, European Drought Observatory) augusztusi adatai szerint a Központ által használt háromfokozatú skálán az Európai Unió területének 47 százaléka volt a második, Figyelmeztetés (Warning) szinten, 15%-a pedig a legmagasabb, Riasztás (Alert) fokozatban.
A hőséggel együtt megjött a nyári erdőtűzszezon is, 4 megyében rendeltek el tűzgyújtási tilalmat
A hőséggel együtt megjött a nyári erdőtűzszezon is, 4 megyében rendeltek el tűzgyújtási tilalmat. Az elmúlt időszak tartósan magas átlaghőmérséklete, valamint a száraz, aszályos időjárás miatt 2022. június 22-től a hatóság tűzgyújtási tilalmat rendel el Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok megyében.
Szárazság után vízbőség alakítja a magyar meggy sorsát
A csapadék okozta kirepedezés kevésbé érinti a meggyet, az eső várhatóan kedvezően hat a gyümölcs minőségére a FruitVeB szakértői szerint. A magyar meggy 2022-ben jól teljesíthet.
Eltűnt a gazdálkodásból két évszak - mit lehet tenni?
A klímaváltozás teljesen más szemléletet követel a magyar mezőgazdaság szereplőitől, mint korábban. Április második felében változékony, amolyan igazi áprilisi időnk volt. A hidegfront kevés csapadékot hozott, azt is egyenlőtlen elosztásban. Az év első három hónapjában felhalmozódott csapadékhiány nem pótlódik megfelelően.
Aggasztó károk keletkeztek a növénytermesztésben
Növénytermesztés szempontjából igen rendhagyóan indult az első félév időszaka, hiszen hajnali fagyok sújtották a növényeket, illetve két hónapig tartó aszály okozott károkat a várható termésmennyiségben. A jelenlegi esők későn érkeztek néhány növény esetében, illetve ezek a heves esőzések is károsíthatják a növényeket.
Korai az öröm a nyári meleg miatt, hétfőn jön egy hidegfront
Az elmúlt pár napban kicsit fellélegezhettünk, és volt néhány napos és szeles napunk a korábbi csapadékos napokat követően, azonban a csapadékszünet után ismét növekedni fog a záporokkal és zivatarokkal járó időszakok mennyisége. A hét végéig várhatóan nyári meleggel számolhatunk, azonban hétfőn hidegfront érkezésére lehet számítani, ami 5-6 fokkal veti vissza a hőmérsékletet. Keddtől szárazabb idő érkezik, szerdától pedig ismételten nyári meleg várható. Az ország délkeleti részein a talaj teljesen telített nedvességgel, talán csak a Kisalföld területei bírnak el még egy kevés esőt. Az őszi vetéseknek már száraz és meleg idő kedvezne z érés utolsó fázisában, a tavaszi vetések pedig a jelenlegi meleg, jó vízellátottságú időben rohamosan fejlődnek.
A fagy harmadával kevesebb, de harminc százalékkal drágább cseresznyét eredményezett az idei szezonban
Az idei év kezdete nem alakult túl kedvezően a gyümölcsösök számára, így az idei cseresznyetermés is jelentősen kevesebb lesz, illetve a fogyasztói ára is 20-30 százalékkal is magasabb lehet az előző évek átlagához képest –közölte a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke az MTI-vel.
Néhány csapadékmentes nap áll előttünk
Az elmúlt napok időjárása bepótolta az aszályos időszak hiányosságait, és feltöltötte a talajok nedvességtartalmát, viszont most néhány napig csapadékmentes időjárásban lesz részünk. Keddtől csütörtökig csak elszórtan lehetnek záporok, ezért érdemes a növényvédelmi munkákat ezekre a napokra tervezni, amíg megközelíthetőek a földterületek, főképp csütörtökön várható csapadék- és szélmentes idő. A mezőgazdasági kultúrák esetében a csapadékmennyiség jelenleg elegendő, már csak egy pár fokkal melegebb időjárásra lenne szükség a növények fejlődéséhez.
Keddig rengeteg csapadék jön, utána pedig egy anticiklon
A közmondás napjainkban is megállja a helyét, hiszen a tavasz aszályos hetei után hirtelen érkezett az elmúlt másfél hét rengeteg csapadéka, amely az aszályhoz hasonlóan problémákat okoz a növénytermesztésben. A legtöbb szántóföldi növény esetében elmondható, hogy nagy szükségük volt a csapadékra, az viszont elég egyenetlenül érkezett június első felében. A korábban kritikus nedvességtartalommal rendelkező talajok jelentős mértékben töltődtek nedvességgel, a középső országrész területein töltődtek is, az Alföld déli, délkeleti részein több helyen is áll a víz a földeken. Várhatóan jövő hét keddig hasonló időre számíthatunk, ezt követően pedig anticiklon határozza meg hazánk időjárását.
Hirdetés