Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
A magyar dinnyetermesztésről egyeztettek: veszély és esély is van az ágazatban
Az exportpiacokon egyre nagyobb a kereslet a magyar görögdinnye iránt, van fejlődési lehetőség a hazai ágazat előtt. A lehetőségek kihasználásához azonban nagyobb termelői összefogásra van szükség – fogalmaztak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara dinnye munkacsoportjának legutóbbi tanácskozásán.
Közel tizedével nőtt a hazai görögdinnye termőterülete tavalyhoz képest
Jól alakul a magyar dinnye értékesítése, a nyári időszakban mintegy 125-130 ezer tonna görögdinnyét és a becslések szerint 10-12 ezer tonna sárgadinnyét takarítottak be a hazai termelők a földekről. Magyarországon az átlagos éves fogyasztás 10 kg/fő körül alakul. A mintegy 100 ezer tonnás belföldi fogyasztáson túl exportra nagyjából 20-25 ezer tonna körüli mennyiség juthat.
Dinnyeviszály jöhet a PENNY miatt: áron alul hirdetik a gyümölcsöt, több szervezet tiltakozik ez ellen
Alig kezdődött el a magyarországi dinnyeszezon, máris letörné az árakat az egyik üzletlánc. A termelői jelzések alapján a PENNY már ezen a héten olyan alacsony áron kínálná a magyar dinnyét, ami a termelési költségeket sem fedezi. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete, illetve a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szerint elfogadhatatlan a diszkontlánc lépése.
Jelentősen csökkent a magyar dinnye-termőterület, a szezon viszont jónak ígérkezik
Elindult a 2022-es dinnyeszezon, a szabadföldi görög- és sárgadinnye szedése július első napjaiban kezdődött el. A klímaváltozás hatásának eredményeképpen a hazai időjárási viszonyok is megváltoztak, egészen szeptemberig lehet majd kapni a magyar dinnyét. A fogyasztók és a termelők is reményekkel teli nyárnak néznek elébe, mivel az elmúlt hetek időjárása kifejezetten kedvezett a dinnyének.
Alapjaiban megváltoztak a magyar gazdálkodás körülményei: a klíma, a növény és a technológia is
Zöld helyett csíkos már a dinnye, kevésbé lédús a paradicsom, és a régi almafajták is már csak a kistermelőknél kaphatók. Évtizedek alatt nagyot változtak a mezőgazdasági termékek és a termelés megoldásai is. Napjaink gyümölcsültetvényein a gyümölcsfák hat-nyolc év után elvesztik a termésbiztonságot, szemben a nyolcvan-száz éves fajtákkal. Hogy módosultak a körülmények?
Végre itt a dinnyeszezon, kiváló magyar termésre lehet számítani
E hét végén megkezdődik a görögdinnyeszüret az ország déli térségeiben. Az utóbbi hetek kedvező időjárása miatt kiváló minőségre számítanak a termelők, akik a hőségben jellemző nagyobb keresletet folyamatosan, akár szeptember közepéig is ki tudják elégíteni. Az inputanyagok és a munkaerő drágulása miatt jelentősen növekedett a bekerülési költség. Ezért várhatóan a görögdinnye – ahogy más zöldségek és gyümölcsök is – a korábbi éveknél magasabb áron kerülhet a piacra.
Dinnyékben is használható a Mospilan levéltetvek ellen nyár végéig
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a Sumi Agro Hungary Kft. kérésére indult eljárásban 2021. április 6. napján kelt határozatában engedélyezte a Mospilan 20 SG rovarölő permetezőszer szükséghelyzeti felhasználását görög- és sárgadinnye kultúrákban levéltetvek ellen. Fontos, hogy a szükséghelyzeti engedéllyel rendelkező növényvédő szer felhasználása saját felelősségre, kizárólag a felhasználást engedélyező határozatban leírtak figyelembevétele és betartása mellett történhet.
Tovább csökken a magyar dinnyetermesztő terület, mégsem számítanak kiesésre a szakértők
A 2020-as kedvezőtlen időjárás után sok kisebb, jellemzően melléktevékenységként dinnyét termelő hagyja abba a termelést Magyarországon. Így a görögdinnye termőterülete várhatóan újabb 5 százalékkal csökkenhet idén. Ugyanakkor a nagyobb termelőknél még inkább előtérbe kerülnek a korszerűbb technológiák és a minőség. Ezért egyelőre – ha az időjárás is kedvez – termésmennyiségben nem számítanak kiesésre a szakemberek. A vetőmageladások adatai alapján 2021-ben még több magszegény görögdinnye terem majd. A sárgadinnye esetében egyelőre nincsen számottevő változás.
Tudja, miért terem az átlagnál kevesebb magyar dinnye idén?
A magyar görögdinnye idén kicsit megkésve kezdett beérni, és szeptember végéig lesz elérhető a hazai piacokon és üzletekben. A szabadföldi kereskedelmi mennyiséget folyamatosan szedik: Baranyában és Békésben elsőként láttak neki a feladatnak, utána Tolnában és a heves-jászsági körzetben, végül a szabolcs-hajdúsági térségben. Idén jelentősen csökkent a magyar görögdinnye termőterülete. A korábbi években jellemző 4500-4800 hektárról 4000 hektárra apadt. Jelentősen csökkent a magyar dinnye termőterülete idén.
Még nincs árháború a dinnyepiacon, jó év lehet a termesztőknek az idei
Eddig elmaradt az árháború, ha pedig felpörög az export, jó éve lehet a hazai dinnyetermesztőknek. Az elmúlt évekhez képest kisebb lendülettel indult a hazai görögdinnyeszezon és a kivitel is. A gazdák abban bíznak, hogy az elmaradó utazások miatt a németek több dinnyét esznek majd otthon, így nőhet a kivitel, egyúttal pedig itthon sem esnek a mélybe az árak. A becsült össztermés elegendő a hazai piac ellátására, és a várható 160 ezer tonnából exportra is jut.
Dinnyegondok és fejlesztések
Sok országban okoznak termésgondokat a kedvezőtlen időjárási körülmények a dinnyetermelőknek, de jó és eredményes programok segítségével kevésbé nehéz ezeket átvészelni. Ausztráliában például illetéket kell fizetni a termesztőknek, a pénz pedig egy kutatás-fejlesztési alapba kerül. A spanyolországi fejlesztések világpiaci vezető szerepet hoztak, Kína pedig ugyancsak komoly innovációkkal támogatja a dinnyéző gazdákat.
Vajon mi kerül egy dinnyén félmillió forintba?
A korábbi rekordár harmadáért, 220 ezer jenért (mintegy 626 ezer forintért) talált vevőre Japánban egy Densuke dinnye. A Hokkaidó szigetén tartott hagyományos éves nyitó árverésen tavaly még sokkal drágábban kelt el a sötétzöld héjú, különleges gyümölcs. Az eseményen összesen 71 darab dinnyét adtak el. Az aukció minden évben a nemes gyümölcsökkel való kereskedelmi szezon ünnepélyes kezdetét jelzi.
Elkezdték a dinnyék kiszállítását, az áruk 30 ezer forint
Bizonyára sokunk kedvenc nyári gyümölcse, a dinnye már igen ismert kinézetéről, alakjáról, mely inkább gömbölyű vagy ovális alakot vesz fel, mint bármi más, viszont ez Japánban nem teljesen van így. Zentsuiban ugyanis épp mostanában készítik elő a kockadinnyéket első szállításukra.
Szeletelt görögdinnyét árulnak a vevői igények miatt
Előrecsomagolt, azonnal fogyasztható görögdinnye-szeletekkel lép piacra a spanyolországi Peris cég belföldön is, miután a termék sikeres fogadtatásra lelt Nagy-Britanniában. A kedvező visszajelzéseknek köszönhetően a hasonló kiszerelésű sárgadinnye bevezetésén is dolgoznak. Az ötlet lényege, hogy szeletelt formában könnyebben fogyasztható a dinnye. Ezt a gyümölcsvásárlási szokások is igazolják: egyre többen vesznek fél vagy negyed görögdinnyét, mint egészet.
Extra engedélyt kapott két rovarölő permetezőszer a takácsatkák és a levéltetvek ellen a dinnyékben
Két rovarölő permetezőszer kapott szükséghelyzeti felhasználási engedélyt a görög- és sárgadinnye kultúrákban való alkalmazásra. A Pyranica 20 WP a közönséges takácsatka, a Teppeki pedig a levéltetvek elleni növényvédelmet segíti. A permetezések időpontjáról a felhasználók a kezelések megkezdése előtt kötelesek tájékoztatni a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró járási hivatalát.
Bekerültek a dinnyék a fóliaalagutakba, de mi vár rájuk idén?
Az elmúlt hetekben megkezdődött a dinnyék kiültetése a fóliaalagutakba. Hivatalosan is elkezdődött a dinnyeszezon. A termelők közül többen is hibrid vetőmagokat választanak, ami minőségbeli javulást is eredményez. Hazánkban nagyjából 4800 hektáron termesztenek görögdinnyét, ennek közel a kétharmadát a békési és szabolcsi területeken. Az utóbbi évek átrendeződései és piaci viszonyai jelentősen átalakították a hazai termelést. A békési régió területe jellemzően csökkent, a szabolcsi pedig nagyot növekedett.
Egyre kevésbé éri meg sárgadinnyét termeszteni
Az átlagosnál kevesebb sárgadinnye volt a termőföldeken a szeszélyes időjárás és szűkülő termőterület miatt Franciaországban. A fogyasztás is csökkent, ráadásul a nagy nyári kereskedelmi árverseny miatt több, nagy múlttal és termőterülettel rendelkező dinnyetermesztő is abbahagyta a termelést. 2019. év végén például a három generáció óta sárgadinnyét termesztő Le Rouge Gorge családi vállalkozás jelentette be, hogy befejezi a dinnyézést.
Már csak néhány hétig tart a hazai dinnyeszezon
Az idén is elindította a „Nyár, dinnye, szeletem” szlogennel a dinnye fogyasztásösztönző kampányát az Agrárminisztérium, az Agrármarketing Centrum és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A kampány nyitó sajtótájékoztatóján, a zamárdi STRAND Fesztiválon elhangzott: a magyar termőterületek sokszínűségének, a gazdálkodók termelési gyakorlatának vevői igényekhez történő igazodásának köszönhetően több, mint 2 hónapos lett a hazai dinnyeszezon. Ezért még szeptember közepéig lehet jó minőségű gyümölcsöt kapni a piacokon és áruházakban.
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!