Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Ha helyesen kérdezik, a dinnye elárulja, hogy érett-e
Hetekkel korábban berúgja az ajtót a magyar dinnye, lassan itt a szezonja! De nincs annál kiábrándítóbb, mint ha egy tetszetős, ámde éretlen és ízetlen vagy épp kásás görögdinnyét sikerül kiválasztanunk. Napokig nézegethetjük a hűtőben, aztán a meztelencsigák lakmározhatnak belőle a komposzton! De hogyan ismerhetjük fel, melyik a jó dinnye?
Jelentősen csökkent a magyar dinnye-termőterület, a szezon viszont jónak ígérkezik
Elindult a 2022-es dinnyeszezon, a szabadföldi görög- és sárgadinnye szedése július első napjaiban kezdődött el. A klímaváltozás hatásának eredményeképpen a hazai időjárási viszonyok is megváltoztak, egészen szeptemberig lehet majd kapni a magyar dinnyét. A fogyasztók és a termelők is reményekkel teli nyárnak néznek elébe, mivel az elmúlt hetek időjárása kifejezetten kedvezett a dinnyének.
Alapjaiban megváltoztak a magyar gazdálkodás körülményei: a klíma, a növény és a technológia is
Zöld helyett csíkos már a dinnye, kevésbé lédús a paradicsom, és a régi almafajták is már csak a kistermelőknél kaphatók. Évtizedek alatt nagyot változtak a mezőgazdasági termékek és a termelés megoldásai is. Napjaink gyümölcsültetvényein a gyümölcsfák hat-nyolc év után elvesztik a termésbiztonságot, szemben a nyolcvan-száz éves fajtákkal. Hogy módosultak a körülmények?
Ingyen sem kell senkinek, ott rohad a magyar dinnye a földeken
A dinnye egészséges és finom gyümölcs, ráadásul a termőföldek csökkenése ellenére is rengeteg termett belőle idén. Valami mégis félremehetett az értékesítés során, ugyanis elhagyott, gazdátlan földeken rothadnak a gyümölcsök, miközben a kereskedők továbbra is 200 Ft/kg áron értékesítik a legtöbb helyen a magyar görögdinnyét szeptemberben is. Kampányokkal hívnák fel a dinnyefogyasztásra a lakosság figyelmét, valami mégis nagyon félremegy a magyar mezőgazdaságban, mert a termelők nem tudják eladni a termést, a földeken rohadnak a gyümölcsök, és ebben nemcsak a dinnye érintett, de a szőlőültetvények is, és több helyről érkezik visszajelzés, hogy a gazdátlan, gyomos és elhagyott parcellákon tönkre mennek a gyümölcsök. Mi lehet a megoldás a problémára?
Tudja, miért terem az átlagnál kevesebb magyar dinnye idén?
A magyar görögdinnye idén kicsit megkésve kezdett beérni, és szeptember végéig lesz elérhető a hazai piacokon és üzletekben. A szabadföldi kereskedelmi mennyiséget folyamatosan szedik: Baranyában és Békésben elsőként láttak neki a feladatnak, utána Tolnában és a heves-jászsági körzetben, végül a szabolcs-hajdúsági térségben. Idén jelentősen csökkent a magyar görögdinnye termőterülete. A korábbi években jellemző 4500-4800 hektárról 4000 hektárra apadt. Jelentősen csökkent a magyar dinnye termőterülete idén.
Még nincs árháború a dinnyepiacon, jó év lehet a termesztőknek az idei
Eddig elmaradt az árháború, ha pedig felpörög az export, jó éve lehet a hazai dinnyetermesztőknek. Az elmúlt évekhez képest kisebb lendülettel indult a hazai görögdinnyeszezon és a kivitel is. A gazdák abban bíznak, hogy az elmaradó utazások miatt a németek több dinnyét esznek majd otthon, így nőhet a kivitel, egyúttal pedig itthon sem esnek a mélybe az árak. A becsült össztermés elegendő a hazai piac ellátására, és a várható 160 ezer tonnából exportra is jut.
Dinnyegondok és fejlesztések
Sok országban okoznak termésgondokat a kedvezőtlen időjárási körülmények a dinnyetermelőknek, de jó és eredményes programok segítségével kevésbé nehéz ezeket átvészelni. Ausztráliában például illetéket kell fizetni a termesztőknek, a pénz pedig egy kutatás-fejlesztési alapba kerül. A spanyolországi fejlesztések világpiaci vezető szerepet hoztak, Kína pedig ugyancsak komoly innovációkkal támogatja a dinnyéző gazdákat.
Vajon mi kerül egy dinnyén félmillió forintba?
A korábbi rekordár harmadáért, 220 ezer jenért (mintegy 626 ezer forintért) talált vevőre Japánban egy Densuke dinnye. A Hokkaidó szigetén tartott hagyományos éves nyitó árverésen tavaly még sokkal drágábban kelt el a sötétzöld héjú, különleges gyümölcs. Az eseményen összesen 71 darab dinnyét adtak el. Az aukció minden évben a nemes gyümölcsökkel való kereskedelmi szezon ünnepélyes kezdetét jelzi.
Elkezdték a dinnyék kiszállítását, az áruk 30 ezer forint
Bizonyára sokunk kedvenc nyári gyümölcse, a dinnye már igen ismert kinézetéről, alakjáról, mely inkább gömbölyű vagy ovális alakot vesz fel, mint bármi más, viszont ez Japánban nem teljesen van így. Zentsuiban ugyanis épp mostanában készítik elő a kockadinnyéket első szállításukra.
Bekerültek a dinnyék a fóliaalagutakba, de mi vár rájuk idén?
Az elmúlt hetekben megkezdődött a dinnyék kiültetése a fóliaalagutakba. Hivatalosan is elkezdődött a dinnyeszezon. A termelők közül többen is hibrid vetőmagokat választanak, ami minőségbeli javulást is eredményez. Hazánkban nagyjából 4800 hektáron termesztenek görögdinnyét, ennek közel a kétharmadát a békési és szabolcsi területeken. Az utóbbi évek átrendeződései és piaci viszonyai jelentősen átalakították a hazai termelést. A békési régió területe jellemzően csökkent, a szabolcsi pedig nagyot növekedett.
Már csak néhány hétig tart a hazai dinnyeszezon
Az idén is elindította a „Nyár, dinnye, szeletem” szlogennel a dinnye fogyasztásösztönző kampányát az Agrárminisztérium, az Agrármarketing Centrum és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A kampány nyitó sajtótájékoztatóján, a zamárdi STRAND Fesztiválon elhangzott: a magyar termőterületek sokszínűségének, a gazdálkodók termelési gyakorlatának vevői igényekhez történő igazodásának köszönhetően több, mint 2 hónapos lett a hazai dinnyeszezon. Ezért még szeptember közepéig lehet jó minőségű gyümölcsöt kapni a piacokon és áruházakban.
Okostelefonos alkalmazás, mutatja meg, hova valósi a magyar dinnye
Keresd a dinnyést nevű okostelefonos alkalmazást mutattak be Pécsen. Az applikácó célja, hogy a vásárlókat közelebb hozza az egyes termőkörzetek dinnyetermelőihez. Az okostelefonos alkalmazással a helyi és a magyar dinnyét könnyedén meg lehet különböztetni az importdinnyéktől. A Horváth Vivien ötletgazda és Szin Krisztián fejlesztő által létrehozott alkalmazás segíti a tudatos vásárlói viselkedés kialakulását és erősödését, valamint a baranyai gazdaság élénkítését is.
Sárgadinnyéből 20 ezer, görögdinnyéből 200 ezer tonnás magyar termést várnak
Mintegy 500 hektárnyi termőterületen nagyjából 20 ezer tonna magyar sárgadinnye betakarítása várható a szedési időszakban - derült ki a legnagyobb hazai sárgadinnye-termelőnek számító cégnél rendezett sajtótájékoztatón. A Roszik Dinnye Kft. dunavecsei termőterületén tartott eseményen elmondták, hogy a sárgadinnye minőségével kapcsolatban egyelőre nem lehet ok panaszra. A termelők megtették a szükséges növény-egészségügyi intézkedéseket, így a növények és a termések is szépen fejlődtek a fóliasátrakban és a szabadban is. A 4800 hektár görögdinnye-termőterületről 200 ezer tonna termést várnak. Ilyen lesz a 2019-es dinnyepiac.
Csak magyar dinnye kerül a polcokra az egyik legnagyobb magyar üzletláncban
Tavaly 7.720 tonna dinnyét forgalmazott a magyarországi hálózatában a SPAR üzletlánc. A legtöbbet a júliustól szeptemberig tartó főszezonban értékesítették, ezeket magyar gazdálkodók termesztették. Az áruházlánc idén is felfüggeszti az import dinnyék beszerzését, és kizárólag a Magyarországon termett gyümölcsökkel tölti fel az üzletek polcait. Előnyben részesül a magyar dinnye.
Ők árasztják el Európát görögdinnyével
Továbbra is Spanyolország Európa legnagyobb dinnyetermelője. Ebben az évben 23 ezer hektáron ültettek dinnyét, kizárólag öntözhető területeken, talajtakarással és szinte 100 százalékban erős növekedésű, a rosszabb szerkezetű talajt és a szárazságot jól tűrő alanyra oltva. A spanyolok nagy légterű fóliasátrakban (8000 hektár), fóliaalagutak alatt (8000 hektár), illetve szabadföldön (5 ezer hektár) is termesztenek dinnyét.
Megbélyegzik a magyar dinnyét
Magyarországon jelenleg körülbelül 2000 termelőt foglal magába a dinnyeágazat. Az újjászerveződött Magyar Dinnyetermelők Egyesülete felmérést készített a termesztők körében. Ők pedig védjeggyel jelölhetik meg dinnyéiket.
A kánikula újabb csavart hoz és megváltást a dinnyetermelőknek
A magyar görögdinnye ára továbbra is rendkívül alacsony, sok termelő önköltségi ár alatt tudja csak eladni termését. A csökkenő árukészlet miatt azonban augusztustól szebb hetek érkezhetnek számukra és a vásárlók búcsút inthetnek a 60-70 forintos görögdinnyének.
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!