Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Módosítaná az EU a védettségét, vadászhatóvá válhat a farkas
Az Európai Unió tagállamai támogatták azt a módosító indítványt, amely a farkas nemzetközi természetvédelmi státuszát a fokozottan védettről a védett, de vadászható státuszra változtatná
Farkast láttak az osztrák-magyar határnál, az állattartók figyeljenek
Több mint hét év után újabb farkasészlelés történt Burgenlandban. Draßmarkt közelében, Kőszegtől nem messze, egy vadkamera rögzített felvételeket egy fiatal farkasról. Az első felvétel kedden reggel készült, amit a vadászok megmutattak az Állami Vadászati Osztálynak. Az intézet megerősítette, hogy valóban farkasról van szó. Három nappal később a kamera újra rögzítette az állatot. A fiatal hím valószínűleg új falkát keres. Draßmarkt környékén információs táblákat helyeztek ki, hogy figyelmeztessék a lakosokat. Wolfgang Seidl, a természetvédelmi osztály vezetője szerint ezek elsősorban az erdőbe vezető utak mentén találhatók.
Lemondott a Nemzeti Park igazgatója, miután kiderült, hogy korábban orvvadászat miatt elítélték
Lemondott posztjáról Peter Olexa, a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) igazgatója, miután nyilvánosságra került, hogy korábban orrvadászat vétsége miatt elítélték. A szlovák környezetvédelmi tárca kommunikációs osztálya szerint Olexa friss hatósági erkölcsi bizonyítványt nyújtott be az álláshirdetésre, melyben nem szerepelt vétség, azaz megfelelt a feddhetetlenségre vonatkozó feltételnek.
Videó vette, hogy egyszerre csapott le a farkas és a medve
Egyszerre támadó medvét és farkast vett videóra egy vadászkamera Alaszkában. A ritka felvételen az látható, amint a két ragadozó egy jávorszarvasra és annak borjára csap le olyan kis eltéréssel, hogy akár összehangolt támadásnak is tűnhet az eset. Az eseményt a Glacier Bay Nemzeti Parkban rögzítették idén nyáron.
Hazánkban is élnek farkasok
A nagyragadozók közül a farkas hazánkban még mindig ritka, de állománya növekszik, főként az Északi-középhegység erdeiben él. Annak kicsi az esélye, hogy valaki találkozzon vele, hiszen még az erdőt rendszeresen járó emberek is csak alkalmanként, rövid időre veszik észre. A térségben lakók háziállatait viszont védeni kell.
Farkasgyérítést szorgalmaz a környezetvédelmi miniszter Németországban
Steffi Lemke szövetségi környezetvédelmi miniszter a „problémás farkasok” további kilövésére szólított fel. Az olyan farkasok kilövése, amelyek megtanultak átmászni a magasabb kerítéseken, vagy amelyek túl közel kerülnek az emberhez, lehetséges, és a szövetségi államok a törvényeknek megfelelően el is rendelhetik az akciót. Ezzel a lehetőséggel a jövőben többet kellene élni.
A magyar erdőkben is élnek farkasok, bemutatták, hol bukkanhatnak fel
Az állami természetvédelem a 2019-ben elkészített, 2013–2018-as időszakra vonatkozó legutóbbi, európai uniós országjelentésben 40-60 példányra becsülte a hazai farkasállomány nagyságát, ami napjainkban sem lehet több 60-70 egyednél. Ez egy-egy családban élő szülőpár mellett néhány előző évi utódot és frissen született példányt jelent.
Vizsgálják a hazai szürke farkas szokásait, hogy kevesebb háziállatot ragadjon el a gazdáktól
A gímszarvas lehet a szürke farkas legkedveltebb tápláléka, de gyakori lehet a vaddisznó, az őz és a muflon elejtése is – derítették ki a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének kutatói három kontinens publikációinak átfogó elemzése alapján. A tanulmány szerint a legelő háziállatok fogyasztása akkor növekedhet, ha a csülkösvad állományok sűrűsége és változatossága jelentősen visszaesik.
Farkasok meg a félelem: felhajtás és félreértés a fenevad körül
Többek között a WWF kifogásolta, hogy a sajtó túlantropomorfizálta a farkast mint olyat, ezzel rontva az amúgy sem közkedveltségnek örvendő állat megítélését. Érdemes egy kicsit kitárgyalni a farkasok megítélését, lehetőségeit és valóságát. a mai napig egészen sok negatív farkasábrázolással találkozni. Miért is olyan méltatlan a szerepük?
Hiába a természetvédők, központilag engedélyezték 75 svéd farkas vadászatát
Svédországban elkezdődött a modern idők legnagyobb farkasvadászata, ami természetvédő szervezetek szerint drasztikusan károsíthatja az állományt. A vadászok 75 farkast ölhetnek le a 460 fős populációból, mivel a svéd kormány bizonyos körzetekben igyekszik csökkenteni a ragadozók létszámát.
Lőhetőek a farkasok, mert túl jól sikerült a visszatelepítés
Egy tanulmány szerint az Európa több területén működő visszatelepítési- illetve védelmi programok hatására nagyon sok vadon élő állatfaj populációja növekszik. Szürke farkasok, európai hódok, kúpos fókák, európai bölények állományai erősödtek meg jelentősen. Ez igaz a mennyiségükre és a geológiai elterjedési területükre vonatkozóan is.
Mára állandosult a farkasok jelenléte a Bükkben
Nehéz megállapítani, hogy a farkasok eltűntek-e egyáltalán valaha a Bükkból, mindenesetre az elmúlt években megszaporodtak a jelenlétükről szóló cikke riportok a médiában. Az elmúlt évtizedekben nem voltak markáns adatok a csúcsragadozók jelenlétéről, de egy családról tudtak Szögliget környékén, az Aggteleki Nemzeti Park területén a magyar–szlovák határnál. Ezen kívül olykor nagyon kemény teleken szintén Szlovákia felől érkezve jött át a Zemplénbe néhány farkas.
Magyarország farkasai miatt aggódnak az állattartó gazdák, közös uniós pályázat segít
Bár sokakat örömmel tölthet el, hogy Európa nagyragadozói visszatérnek, ugyanakkor a változás több problémát is okoz. Mivel nagy, agilis és erős állatokról van szó, igen markáns hatást gyakorolnak a környezetükre is.
Nyolc támadásnál is kamura kiáltottak farkast a Bükk környékén
Összesen 8 bejelentést tettek a lakosok ismeretlen fajnak, illetve farkasnak tulajdonított predációk miatt. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a hazai nagyragadozókkal kapcsolatosan terjesztett megalapozatlan információk terjedésének, és azok terjesztésének megelőzésének érdekében adott ki sajtóközleményt. Megvannak a feltételezett farkas általi predációk genetikai elemzésének eredményei.
Farkasok miatt menekülnek Mátranovákra az őzek és a szarvasok, a kártérítés pedig késik
Mindennapos vendégek lettek az szarvasok és az őzek a Nógrád megyei Mátranovák településen, a helyiek szerint a farkasok űzik be az állatokat a faluba. Február közepén egy hatalmas gímszarvas bika menekült be egy ház udvarára, a hátsó combja sérült volt, dőlt belőle a vér. A tulajdonos hívta a helyi vadásztársaságot, de mire kiértek, már csak a vérnyomokat találták a helyszínen. Azt követve másfél kilométerre rábukkantak a bikára, amit egy kegyelemlövéssel szabadítottak meg a szenvedéstől.
A megoldás felé közeledik a védett ragadozók és a legelő állatok konfliktusainak rendezése
A farkasok, a hiúzok, a medvék és a hódok is védett állatok, viszont egyre nagyobb gondot okoznak a lengyel állattartó gazdáknak és méhészeknek. Ezért változtatnak az ellenük való védekezésen, hatékonyabbá teszik a tevékenységet Lengyelországban. A legelőkön állatokat tartó gazdák, de a tavak vagy méhcsaládok tulajdonosai is kapnak olyan mezőgazdasági berendezéseket, amelyek segítenek távol tartani a ragadozókat a haszonállataiktól.
Naponta néznek farkasszemet a farkasokkal a gazdák – pereskedhetnek a kártérítésért
A Haszonállat-védelem és nagyragadozók című konferencia második napja a gazdákról szólt, arról, hogyan védik, illetve védhetik meg állataikat a szomszédságból a birtokaikra látogató farkasoktól. Volt szó a Kuvasz-Őr Nagyragadozó-védelmi Alapítvány tevékenységéről, a villanypásztorokról és a gazdák személyes tapasztalatairól is. A Kuvasz-Őr Alapítvány tevékenységének köszönhetően számos gazdálkodónál kuvaszok is védik a juhokat – mondta el a program vezetője, Szép Ábrahám. Ez egyrészt jó a gazdálkodónak még akkor is, ha egy ilyen kutya fenntartása annyiba kerül, mint egy hízót meghizlalni, és jó a kutyafajtának, hisz a munka jót tesz az állatoknak, nőhet a tenyészértékük.
Már tíz farkascsalád él Magyarországon – az életterük pedig egyre csak nő
Bár sokan úgy gondolják, a farkasok, medvék, hiúzok a szomszédos országokból járnak át hozzánk, szakemberek már mintegy tíz itt élő farkascsaládról tudnak. Hazánkban két hagyományos élőhelyük volt: az Északi-Középhegység a Dél-Alföld és a Dél-Dunántúl, és a jelek szerint ma is ott élnek. Mindezekről a Haszonállat-védelem és nagyragadozók című konferencia első napján beszéltek a témában érintett szakemberek, egyebek mellett a Bükki Nemzeti Park munkatárai, tudományos kutatók, a téma szlovák és erdélyi szakértői.
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!