Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kevés a 2024-es magyar búzatermés, drágulhat a liszt
Idén hozzávetőleg ötmillió tonna búza terem Magyarországon, ebből viszont alig 15 százaléknyi az, ami alkalmas malmi őrlésre és emberi fogyasztásra.
Örömmel fogadja az orosz búzát Kína és Törökország is
Májusban Kína több mint 141 ezer tonna gabonát és lisztet importált Oroszországból (33 millió dollár értékben), ami 2,9-szerese az előző év azonos hónapjának.
Szakmai előadásokkal egybekötött búza fajtabemutató volt Vasszilvágyon - fotókkal
Magyarországon 4,3 millió hektáron folyik szántóföldi növénytermesztés, ahol a hozamelvárások mellett a gazdálkodóknak a magasabb beltartalmi értékek és minőség szempontjait érdemes beemelniük a kalászosok esetében a fajtaválasztásnál.
Fura az idei aratási szezon: alighogy elkezdődött, már véget is ér
Az aratás szokatlanul korán kezdődött idén, de akár már a jövő héten véget is érhet. Az elmúlt hónapok élénkülő kivitelének köszönhetően a raktárak mostanra kevés ótermény maradt.
Ősgabona terméktérképet adott ki az ÖMKi
Kiváló tulajdonságaik révén ezek az ősi búzák visszahozhatják a hiányzó sokszínűséget a kenyérkultúrába, kiegészíthetik a tömegtermelést és javíthatják a pékáruk minőségét.
Egyszerre vannak rossz és jó hírek a búzapiac felöl
A rekordmagas búzatermelés ellenére erősen csökkennek a világ készletei a meghatározó fontosságú gabonából. Különösen Európában és közvetlen közelében fogyatkozik meg a kínálat. Kedvező, hogy az igények növekedése is a közvetlen szomszédságunkban a legnagyobb. Rossz hír, hogy az oroszok nagy részeket szereztek meg az Európai Unió piacaiból. Az USDA szerint 798,2 millió tonnás rekordtermés várható.
Változik a klíma – a gabona északon terem majd
A 21. század második felére jelentős változás várható az éghajlati övek elhelyezkedésében. Ez azzal is jár, hogy egyes őshonos növények – vagy a gabona – már nem érzik jól magukat, viszont egyre több délszaki növény termeszthető sikerrel.
Új dimenziót nyitott az öntözés Somogyban: 24 tonna csemegekukoricát hoztak le hektárátlagban
Egyetemistaként vásárolta első földterületét, mára pedig családi vállalkozása a gyenge minőségű homoktalajokat feljavítva évről-évre mindig halad előre a hozamokban és a hatékonyságban is. A Szentpétery Szabolcs által irányított cég Növénytermesztés kategóriában nyerte el nemrég az Agráriumért OTP Díjat. A Somogyi vállalkozás fő tevékenysége a szántóföldi növénytermesztés: 2300 hektárt művelnek.
Mozgásban a repce és a búza ára, érdemes reagálni
A párizsi tőzsdén 8-9 eurós erősödéssel zártak a búzaárak a legközelebbi szállítási határidőkre. A szeptemberi árszint már 223 euró/tonna. Az augusztusi repcéért pedig 461,25 eurót is megadnak a kereskedők. Várhatóan szűk készletekkel fogja zárni a 2024/25-ös szezont a világ terménymennyisége, ez különösen a búzára igaz.
Lehet, hogy hiába van esély a 70 ezer forintos búzaárra
Az aszály miatt nagyon rossz állapotban vannak a búzatáblák Magyarország több területén is. A betakarításhoz közeledve egyre több, a várható európai termésmennyiséget lefelé korrigáló jelentést lehet látni. Az ukránok is csökkenő búzatermésről és emelkedő árakról számolnak be. Elkezdődött az áremelkedés, az orosz búza 8-10 dollárral drágult az elmúlt hetekben.
Egyre komolyabb igény van az agrárimportra Kínából
Kína gabona- és olajosmag-importja 2024-ben is rekordszinten marad. Az ázsiai óriásállam mezőgazdasági importra mintegy 234 milliárd dollárt fizet ki az Egyesült Államoknak, Brazíliának, Ausztráliának és Kanadának, valamint további beszállítóknak. A piaci szereplők arra számítanak, hogy Kína kereskedelmi aktivitása élénkül, és az ország teljes importja 2024-ben a tavalyihoz hasonló lesz.
Kevesebb termés lesz az idén, az árak pedig rosszabbak, mint tavaly
Búzából, árpából és repcéből is a tavalyinál kisebb termésre számítanak a szakemberek. Az elmúlt tél volt a legenyhébb 1991 óta, az átlaghőmérséklet 3-4 fokkal haladta meg az évszakban megszokottat. Sokfelé kevesebb volt a csapadék a sokéves átlagnál, ami nem tett jót a termelésnek. A magyar és a világpiaci ár a búza és a kukorica esetében is lefelé mozog, csökkennek a terményért kínált összegek.
Sikeres gazdapélda: jobb hatékonyságot hozott a cirok biogáz fejlesztése Lengyelországban
A cirok értékesítési lehetősége, a biomassza előállítása és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képessége Lengyelországban előnynek számít. A biogázüzemekben a kukorica kiegészítéseként a cirok figyelemre méltó diverzifikációt kínál. Mindezen okokból a cirok termesztése jelentősen növekedhet az országban. Egy Kętrzyn mellett található gazdaság példája mutatja a ciroktermesztés hatékonyságát.
A cirok termesztéséről is beszéltek a SIA Mezőgazdasági Kiállításon
A 60. SIA kiállítást tavaly márciusban rendezték meg Franciaország fővárosában, Párizsban. Több mint 600 000-en látogattak el erre az eseményre, ennyien mutattak érdeklődést a mezőgazdaság iránt. 1000-nél is több francia és nemzetközi kiállító volt jelen, köztük a SEMAE, a francia vetőmag- és palántakereskedelmi szövetség, amelynek standján egy cirokról szóló konferencia is helyet kapott.
Az oroszokon múlik, meddig maradnak a nyomott búzaárak
Egyre inkább a világpiac mennyiségi és ármeghatározójóvá válik az orosz búzaexport. A francia búza versenyképessége pedig látványosan romlik. Az elmúlt hetekben egyértelműen az oroszok készletkisöprési tevékenysége nyomja le az árakat, de a spekulánsok is elemükben vannak – szűrhető le Fórián Zoltán elemzéséből. Algéria 8 millió tonnás búzaimporttal kalkulálhat.
Kevesebb fogy belőle, pedig minőségi vetőmagból lesz minőségi magyar termény
A fémzárolt vetőmagok használatának fontosságára hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. A forgalmi adatok, illetve a tapasztalatok alapján a fémzárolt kalászos gabona vetőmag felhasználásának csökkenésére számítanak a hazai vetőmagágazat szereplői, ugyanakkor ez komoly veszélyeket hordoz magában.
Keveri a gabona szemeit a silókban, és figyeli a minőségüket a skót robot
A franciaországi Toulouse-ban megrendezett World FIRA 2024 mezőgazdasági robotrendezvényen az igénytelen Crover nem a kirívó megjelenésével, hanem a gyakorlati alkalmazásával hívta fel magára a figyelmet: a gabona minőségének figyelését és menedzselését végezte a gabonasilókban. Mentesítve a termelőket az olyan kockázatoktól, amelyek révén a minőségi problémák miatt jelentős gabonaveszteség keletkezne.
Somogyban is jobb időre várnak a gazdák, eladás helyett a tárolóban tartják a gabonát
Tele vannak a somogyi tárolók az ősszel learatott terménnyel. A nyomott felvásárlási árak miatt a gazdák nem adják el sem a búzájukat, sem a kukoricájukat. Abban bíznak, ahogy elfogynak a készletek és a jelenleginél magasabb áron indul be az export. Több termelő is aggódik az idei árak alakulása miatt, ráadásul a tárolás az idegeskedés mellett költségekkel és feladatokkal is jár.
Hirdetés